Bilmek istediğin her şeye ulaş

Su ısıtıcısına yarım litre su koyduğumuzu varsayalım. Bu suyun da yarısı bize lazım. Maddi zarar açısından tüm suyu ısıtmak mı yoksa suyun yarısını boşaltmak mı daha mantıklıdır?

Yarım litre su için gerekli enerji: 37.5 kcal.
Bu suyun yarısına ihtiyacımız olduğu göz önünde bulundurulursa tüm suyu ısıttığımızda boşa gidecek enerji : 18.75 kcal
Çoğu ısıtıcı 2.2 kw/h (1 kw/h: 860 kcal/h) gücüne sahip, buradan tüm suyu ısıtmak için 70 saniyeye ihtiyacımız var. Bu da suyun ihtiyacımız olmayan bölümü yüzünden ısıtıcıyı 35 saniye fazladan çalıştırmak demek.Fazladan çalıştırdığımız 35 sn içinde 0,022 kw enerji zarar ediyoruz, faturadaki birim fiyatına bakarak maliyeti: 0,00552618 lira.

Suyun ihtiyacımız olmayan kısmını döktüğümüz bölüme gelirsek;
250 gr su yani 0,00025 m3 su ziyan olacak. Bunun maliyeti su faturasındaki birim fiyata bakılırsa: 0,0005025 lira.

Bu durumda suyu dökmek sanırım daha mantıklı olacaktır.
  • Paylaş
2

Ahmet Avcı, Süper:)

Tabi su ısıtıcısına neden lazım olan kadar su koymuyoruz da bu tenakuza düşüyoruz hala anlamadım ama :)

Aslında durum daha da karışık, şöyle ki;

-Isıtılıp da kullanılmayan su geçen zaman içinde yavaş yavaş soğur, yani enerji kaybeder, ama kaybetse de bir süreliğine de korur(düşen bir grafikle), müteakip ısıtmada bu kazanılan enerjiden kalanının üzerine eklenir, yani tümüyle ziyan olmamış olur.

-Bu durumda, ne sıklıkla tekrar tekrar su ısıtmaya ihtiyaç olduğunun çok önemi var. Optimizasyon denklemleri kurulabilirse (simplex eşitsizlikleri, ki suyun soğuma değerleri ya da enerji zaman değerleri gerekli), şu zaman aralığına kadar dökmemek daha karlı gibi sonuçlara ulaşılabilir.

Çok sıklaştıkça su ısıtma işlemi dökmemek daha karlı olmaya mı başlar? Sanki burada da kullanım miktarının bir en iyileme değeri oluşur gibi..

Tolga Sezer, Kesinlikle öyle, sıcak suya ne sıklıkla ihtiyacın olacağı önemli. Her yeni denklemde ihtiyacın olduğu aralığa göre suya vermen gereken enerji düşecek, en kötü ihtimalle ben suyun 22 ya da 25 derece başlangıç sıcaklığı olduğunu varsaymıştım, bu aralıkta bir değer olacak.

Tabi ki soruda sadece sorulanı cevaplamaya çalışmak amacıyla bir kaç denklem kurup sonucu gördüm, bana kalırsa siz siz olun sık sık ihtiyacınız olacaksa fazla, bir defaya mahsus bir ihtiyaçsa ihtiyacınız olduğu kadar su doldurun. Suyu ziyan etmeyin :)

Suyun yarısını ısıtıp yarısını da içersek hem istediğimiz miktarı ısıtmış olur ve kalan yarısını da ziyan etmemiş oluruz. Eğer o anda susamadıysak, bekletip susadığımızda içebiliriz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

489 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları