Bilmek istediğin her şeye ulaş

Su sebillerinin doldurma kısımları neden aşağıdadır? Su içmek için hep eğilmek zorundayız, tasarımı neden bu şekilde yapılmıştır?

Bunun gibi o kadar çok userfriendly olamamis cihaz var ki...
  • Paylaş
Eğer üstte olsaydı suyun dibindekini kullanamazdık. İmkansız bir şey değil tabii ki neler yapıyolar, onu da yukarıdan kullanabileceğimiz şekilde tasarlayablirler ama onun için ek maliyet gerekebilir. O kısım yukarıda olacaksa suyun yukarı çıkmasını sağlayacak bir kuvvet gerekli olacaktır muhtemelen (belki akü, küçük bir motor ) bu da piyasa fiyatının dışına çıkabilir insanlar eğilmemek için de su sebiline, termosuna vs fazla para vermek istemeyebilirler maddi yönden bir sebebi vardır büyük olasılıkla diye düşünüyorum. Çünkü bunu düşünememiş olamaz o kadar imalatçı firma, ne de olsa bunu devamlı yapıyorlar o kısmı aşağı ya da yukarıya takmaları farketmez onlar için.
  • Paylaş
Fat E. (@ebf)'nin de değindiği gibi suyu aşağıdan yukarıya çıkartmak için küçük bir pompa gerekecektir, sebil elektriğini prizden aldığı için besleme sorunu olmaz. Tasarıma bir 10-20 TL artı maliyet eklenerek gerçekleştirilmesi mümkün. Yine de çocukluğumda olan musluklu küpten soğutmalı sebile oldukça büyük bir evrim olmuş su içme kültürümüzde. Üreticiler yeter dedikleri, tüketiciler talep etmediği, tasarımcıların da aklına gelmediği için çok da kullanışlı olmayan tasarım aynen üretilmeye devam ediliyor. Belki buradan bir tasarımcı durumu görür ve lider firmalardan biri sebili akarı yukarıda olacak şekilde üretirse tüm üreticiler tasarımı değiştirirler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

649 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt