Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şu sıralar dolar ve euro'nun yükselişi hükümetin yıllık ihracat rakamını arttırmaya çalışması ile mi alakalıdır? İhracatı arttırmak için kur yükseltilebilir mi? Herşey bu kadar basit mi?

20 yıl öncesi için doğru kavramlar bunlar, ekonomi kitapları da bunu yazar. Ama günümüzde bu kadar basit değil. Bu politikalar çantadaki oka benzer, sınırlı sayıdadır ve hedefi ıskalarsa hükümetlerin sonunu getirir,ayrıca bu riski kaldıracak ekonomik yapılar kalmadı. 
  • Paylaş
Yok böyle birşey.. Dövizin yükselmesi tamamen siyasi ve ekonomik dalgalanmalarla alakalı. Avrupa Birliği bile maddi anlamda sıkıntı yaşarken, ABD ekonomisi belini ancak doğrultabilmişken, Yunanistan krizdeyken, Suriyede savaş varken, dünyanın dört bir yanında binbir tane afet olurken, piyasadaki ani düşüş ve yükselmeler çok normaldir.

Maliye politikası olarak hükümetin böyle ucuz numaralarla hareket edeceğini düşünmüyorum.
  • Paylaş
İhracatçılar bence iş yapamıyor Orta Doğudaki komşularımızla sıfır ihracat yapıyor olabiliriz.döviz on kat artsa sen mal satacak pazarlarını bir bir kaybettikten sonra boş.
  • Paylaş
Cari açık da aynı oranda artar
  • Paylaş
Dolar ve Euro artışı Türkiye'den para çıkışı, yabancı yatırımcıların usd veya euro satması ile doğrudan ilgilidir. İhracat ile ilişkisi birebir değildir. Dünya'daki gelişmeler, Türkiye ekonomisi ve politikası kurların dengesini belirleyen önemli noktalar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1781 Görüntülenme10 Takipçi6 Yanıt