Bilmek istediğin her şeye ulaş

Su şişelerinin mavi kapakları neden toplanır?

Bu bir kampanya düzeyinde yapılan engellilere yardım amaçlı kurulan etkinliktir. Bizde babamla birlikte yaklaşık 3 bin kapak topladık. Kapak sayısı 160 bin (250 kg) olduğu zaman bir tekerlekli sandalye kazanıyorsunuz. Topladığımız kapakları verdiğimiz dernek 2 adet tekerlekli sandalye alıp engelli insanlara verdi.Kapak  • Paylaş
Her kapak bir umut projesiyle duyarlı vatandaşlar tarafından toplanan kapaklar gerekli kisilere teslim ediliyor. Yaklaşık 150 bin tane kapak oldugunda 1 adet tekerlekli sandalye veriyorlar. Bu verilen tekerlekli sandalyeyide ihtiyacı olan kişilere hediye ediliyor.
  • Paylaş
Üretim aşamasına şişenin ve kapağın maliyetini kıyaslarsak, kapağın ki pet şişenin maliyetinden 4 kat daha pahalıya geliyor. Ayrıca kapağı toplamak ve muhafaza etmek daha kolay. Şişe toplama olgusu bugüne kadar hep toplum geri dönüşümcüleri tarafından yapıldığı için ve bu kişilerin 2. sınıf insan muamelesi görmesi de, engelli vatandaşlar ve yakınları üzerindeki toplumsal baskıyı gidermek içindir. Toplum o kişilerin onurlarını kıracak şekilde davranışlar gösterebilir. Ne yazık ki, günümüz toplumlarında önemli bir sorun da budur. Bu toplanan kapakların 250 kilo ulaşınca bir tekerlekli sandalye alınabiliyor.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1019 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları