Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şu siyasilerin meslek odalarını safdışı bırakma aşkı nedendir? Diyaloğa girmek yerine başka alternatif yaratma çabası neden?

Çevre ve Şehircilik Bakanı'nın attığı tweet şöyle; Çevre müh.leri müsteşar Yrd. Cısı Mehmet Emin Birpınar organizesinde dernek kurup kendilerini daha çok tanıtmalı, iş imkanlarını arttırmalı.Düzenle
Meslek odaları kendini, bilime, mühendislerin gelişimine adasaydı bu hale gelmezdi. bizim meslek odalarımız tamamen siyasi oluşumların içinde bulunmaya başladı. sonuç olarak yine de genç mühendis ve mühendis adaylarına faydalı bir kurumdu... kendisine yazık etti..
  • Paylaş
Tamamen cehalet. Şu anda her şeyi bildiğini zanneden bir hükumet var karşımızda. Özellikle İMO bir çok rant kapısının önünde duruyordu ve onu ekarte ettiler, orduyu, yargıyı hatta demokrasiyi de ekarte ettikleri gibi. Şu siyasiler biraz genel olmuş, sanırım soruda AKP'nin cühela kadrosu soruluyor...
  • Paylaş
Meslek Odaları demokratik bir sistemin en büyük parçasıdır. Odaları kapatmak yerine her meslek grubunun kendi odasını kurması sağlanmalıdır, tabii demokratik bir sistemseniz. Bu sayede meslek odaları kendilerini ilgilendiren her konuda iktidarın icraatları üzerinde söz sahibi olabilecek, görüş bildirebilecek, gerekirse uygulanmasını da engelleyebilecektir. Şimdi demokratik paketlerle bizi ileri demokrasiye geçirdiğini söyleyen bir iktidar başta bunu yapmıyor ve aksine mevcutları da kapatmaya çalışıyor veya yetkilerini kısıtlandırıyorsa o iktidar kesinlikle demokratik değildir.
Zira Meslek odaları iktidarın "ben halkın %50 oyunu aldım istediğim projeyi yapar, ihaleye çıkarım, asarım, keserim" diyerek at koşturmasının önündeki tek engeldir. . .
  • Paylaş
Kim ne derse desin ben bugüne kadar meslek odalarının meslek sahiplerini koruduğunu görmedim. Madem çok etkililer niye mühendisler odası çıkıpta "1000 liraya mühendis çalıştıramazsınız" diye sahip çıkmıyor mühendislerine. Madem yeni mezunlar yetersiz neden müfredat hakkında 2 kelam etmiyo bu mühendisler odası. Açıkca odalar rant kapısıydı geçti gitti çokta güzel oldu.
  • Paylaş
5

Göksel Kurtuluş, Ahmet Bey, görünen o ki öğrencisiniz ve anladığım kadarı ile meslek odaları hakkında sadece kulaktan dolma bilgilere sahipsiniz.
Odaların asgari ücret tarifeleri vardır ve bunlar da bir yönetmelikle resmi olarak yayınlanır. Bunun uygulatıcısı devlet olması gerekir ki devletin şu anda ne yapmaya çalıştığını görüyoruz.
Akademisyenler genellikle meslek odalarına mesafeli yaklaşırlar (mesleki ve gelecek kaygılarından ötürü), eh odayı yok sayan insanlarla müfredatın değiştirilmesi için diyaloğa geçmek zor olmaz mı?
Sizden rica öğrencilikten itibaren odaya üye olmanız (odaların öğrenci üyeliği sistemi vardır, ücret ödemezsiniz) ve biraz işleyişini görmeniz.
Odaların çalışması yeterli değil, rant için çalışan kişiler var, bu böyle olmamalı derseniz bu sözlerde bir kısım haklılık payı olabilir ancak bunu gerçekten bilip görerek söylemek önemli. Nasıl ki STK ları rant kapısı görmek ülkemiz geleneği olmuş olduysa iç yüzünü araştırmadan sadece kulaktan dolma yanlı bilgilerle ahkam kesmek de bir toplum geleneğimiz oldu.

Rasih Uğur Uyanık, Ahmet Bey'e katıldığım pek çok nokta var. Oda o kadar etkili ki işi devlete bırakmayıp kendi kontrol mekanizmasını pekala çalıştırabilir. Çizilen projelerin onayı kısmında proje ofisinden çalıştırdığı mühendislerin mimarların bordrö bilgilerini ister ve hangi maaşı alıp almadığı öğrenir, yıllık denetimler yaparak veya yılbaşında burö tescil belgesi yenilenirken gene benzer evraklar isteyerek koyduğu kuralı işletilip işletilmediğini kontrol eder. Eğer kurala uyulmadığını gördüğü zaman da projeye onay vermez, büro tescil belgesini yenilemez vb... Maaş dışında başka bir konu, proje bedelleri ile ilgili olarak; riyakarca en az birim tutarı üzerinden fatura kesilmesini talep ederken o faturayı kesen mühendisin, mimarın, ofisin banka hesap bilgilerini de pekala inceleyebilir. Zaten üyesi olduğu her ofisin sadece maaşlarını kontrol altına alsa (ki açıkladığım gibi kolaylıkla yapabilir) ofis ucuza iş yapamaz, her ofis en az bedel tutarını işlettiği için müşteri başka bir ofisten daha ucuza işi alma şansı kalmaz ve alttan başlayan zincir yukarı kadar çıkarak piyasanın kontrol edilmesini sağlar. Yıllar yıllardır oda toplantılarında, seçim vaatlerinde binbir türlü süslü lafları sıraladı durdu ama asla atması gereken küçük adımları atmadı. Atmadıkça da kendi üyeleri arasında bağ zayıfladı, üzerinde topladığı öfke arttı. Sonunda da başına böyle bir düzenleme gelince kendi üyelerinden bile destek görmedi. Rant kapısı olma haline gelince de kendi bağlı olduğum oda adına konuşacak olursam, odacı olma halini meslek haline getiren yönetim kurulu üyeleri, daha mezuniyetin ilk gününden itibaren almaya başladığı aidat, yarışma şartname bedelleri, değerli evrak ücretleri bu algının oluşması için yetiyor da artıyor. Yıllardır dünya kadın gününü, dünya barış gününü, hayvan haklarını, bilmem ne yasasının iptali için yürüyüş düzenlemesini hatta allah rahmet eylesin ama her vefat eden üyenin cenaze namazını mesaj atan oda, bir türlü kendi işini yapmaya zamanı olmadı.

Tuğba *han, Kesinlikle Ahmet Beye ve Rasih beye katılıyorum .

Tuğba *han, Yalnız Siyasiler karışıncada değişen birşey olacağını sanmıyorum sonuçta mühendis ve mimarlar sadece rant kapısıydı bu sefer ranttan faydalananlar değişecek o kadar .

Ahmet Çapar, Rasih Bey açıklamanız için teşekkür ederim. Zira ben bu kadar açıklama yazmak istememiştim. Siz üşenmemişsiniz sağolun. Göksel Bey, öğrenci değilim sektörde yıllarca çalışmış birisiyim. Zaten buda gerçek bi hesap değil. Kişisel bilgilerimi içermiyor yani. Bilgisayar mühendisiyim. Sizin mesleğiniz nedir bilmiyorum ama bilgisayar mühendisleri mezunlarının ne gibi şartlar altında çalıştığına şahit oldum bende o şartlar altında çalışmak zorunda kaldım çünkü. "Esnek mesai saatleri" kavramından lanet ediyosunuz. Ek mesai yapıyosunuz saatlerce, ücret var mı yok. "Sen yenisin arkadaşım tecrübe kazanman gerekiyo iş verdiğimize şükret" modunda takılıyor insanlar. Ben belki bu aşamaları geçtim, şu anda proje yönetecek seviyelere geldim ama nerden geldiğimi de unutmadım. Bugün çalıştığım şirkette yeni mezun birisi alınacağı zaman elimden gelince yardımcı olmaya çalışıyorum.

Eeee şimdi nerde bu odacık? Gel bak ben eşşek gibi çalışıyorum. Saatlerce ek mesai yapıyorum neden işverenlere yaptırım uygulamıyosun.

Bilgisayar mühendislerinin zaten temsil edildiği bir oda yoktu. Yeni yeni bi oluşum içine girdiler odayı yeni açtılar. Açılırken de bir gram umudum yoktu meslek haklarına yönelik bişey yapacaklarına dair. Sunum yapan arkadaş "Bilgisayar mühendislerinin imza yetkileri yok" gibi saçma sapan bi argümandan yola çıkarak oda açmak istediklerini anlatmıştı bize. Yani herşeyi bürokrasiye bağlama merakı.

Neyse bu konu burda çözülecek bişey değil. Saatlerce de tartışsak bir gerçek var ki oda meslek haklarının hiç bir oluşum/kurum/kuruluş tarafından denetlenmediğidir.

Çünkü hükumet olaya hiç bir şekilde Profesyonel bakmıyor... Siyasi gücüyle kontrol altına alabildiği herşeye eyvallah. Ama rantlara, haksız kazançlara ya da ülkenin menfaatini sağlayacak birçok kurum safdışı bırakılmaya mahkum maalesef... Artık bunu hükümetin fanatikleri bile itiraf ediyor... Eee gerçekleri daha ne kadar saklayabileceğiz ki? ! ! !
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR