Bilmek istediğin her şeye ulaş

Su altında dalış maskesinin buğulanmaması için ne yapmak gerekir?

Dalıcıların sıklıkla başına gelen bir durumdur. Çözümü ise gayet basittir. TÜKÜRÜK! Mastekimizin içine tükürdüğümüzde tükürükteki nişasta maskenin buğ yapmasını engeller. Bu yüzden her dalıştan önce dalıcılar maskelerinin içine tükürürler :)

Ben tükürmem diyenler için antifog spreyler de vardır...

Yeni alınan bir maske oldukça fazla buğu yapar. Bunun için yeni alınan maskelerin camlarının iç tarafındaki seffaf plastik bölüm yakılır ve diş macunu sürerek en az 12 saat bekletilir. Bu işlem sadece bir kez sadece yeni alınan maskeye uygulanır. Daha önce böyle bir işlem yapmadıysanız maskenizi yakmayı savsiye etmem. Silikonuna zarar verebilirsiniz. Ama diş macunu sürüp 12 bekletip yıkayabilirsiniz, farkı göreceksiniz.

Not: Diş macunu seçiminde içersinde kristal taneler olmayan bir macun kullanılmalıdır yoksa maskenin camını çizebilirsiniz. Ayrıca cam yüzeyinin tamamını kaplamanız gerekiyor, hiç boşluk kalmamalı. Bu işlemler sonunda maske daha az bugu yapar ve hiç olmaması için biz yine tükürürüz :)
  • Paylaş
Günlük hayatta buğulanma farklı sıcaklıkların karşılaşması sonucu ortaya çıkar. Maskenin buğulanma nedeni de soğuk su içinde sıcak nefesi maske içine alıp vermektir. Engellemek için:
  • Dalış alanına gittiğinizde maskeyi suda bekletin. Yüzünüzü soğuk suyla yıkayıp serinletin. Başınızla suyun arasındaki sıcaklık farkı azalır. Böylece büyük ölçüde buğulanmanın önüne geçilir.
  • Dalış esnasında vücudunuzun sıcaklığı yine artar. Buğu oluşabilir. Bu durum için maskenizde biraz su bırakın. Buğulandıkça başınızı daire biçiminde çevirerek bu su ile buğuyu temizleyin.
  • Paylaş