Bilmek istediğin her şeye ulaş

40 yaşından sonra da hayal kurmaya devam ediyor musunuz? Hedefleriniz devam ediyor mu? Yoksa gerçekçi misiniz?

Şimdi saçma geliyor ama eskiden aynı şeyi ben de düşünmüştüm, sanki yaş ilerledikçe insan hayallerden vazgeçiyor, hatta istek ve zevklerden vazgeciyor, daha maneviyata dönük bir dünyası oluyor sanıyordum. Çünkü ailedeki örnekler öyleydi. Yıllar geçtikçe öyle olmadığını gördüm, hayal kurmaya devam ediyorum ama hayal kırıklıkları nedeniyle belki artık daha basit, daha küçük hayallerim var, eskiden de gerçekçiydim hiç imkansızı istemedim, ama imkanlı olup da ulaşamadıklarım olduğundan şimdi biraz daha akışına bırakmış durumdayım hayatı. Hayallerim hedef olmaktan çıktı artık sanırım...
Ama aslında bence yaşla bir alakası yok. Sadece kurduğunuz hayale karşı umudunuz bitince hayalden vazgeçiyorsunuz. Örneğin emeklilikte deniz kenarında yaşamak gibi bir hayaliniz varsa mesela ilerlemiş yaşta da devam edecek ama okumak istediğiniz bir bölüme dair hayaliniz belli bir yaştan sonra imkansızlaşacak. Bunun gibi. . .
  • Paylaş
1

Güzin Turhan, Insanlarin hayalleri olmasa ölür

40 yaşına henüz uzak olduğumdan bu soruya cevap vermeyecektim ama sondaki "yoksa gerçekçi misiniz? " sorusu beni tahrik ettiği için cevap vermek istiyorum. Söyler misiniz bana hayal kurmakla ya da hedef sahibi olmakla yaşın ne ilgisi var?

Siz hayal kurmayı mucize beklemekle eş anlamlı düşünüyorsanız korkarım 40'a gelmeden, daha üniversite bittiğinde boşluğa düşeceksiniz. İnsanın her yaşı için hedefleri olabilir, olmalıdır da bana göre ve o hedeflerin hayali insanı umutlu kılar. Hedeflerinizin 'gerçekçiliği' ölçüsünde başarılı ve mutlu olursunuz. Ama siz hedef diye pembe tabloları önünüze koyup "daha gencim, belki gerçek olur" diye bekliyorsanız ben size gelecekten haber getirdim: "Olmayacak".
  • Paylaş
4

Sengoz, Heralde beni tanıyorsunuz ve size müthiş bi yamuk yaptım :)

Bazarov, Hayır :) Sizi böyle düşündüren ne oldu?

Sengoz, o zaman şöyle değiştireyim.Sizin çok büyük hedfeleriniz hayalleriniz vardı.Ama artık gerçekleşmesi için çok geç herlade :)

Bazarov, Yok açıkçası öyle net hedeflerim pek olmadı hatta bunun sıkıntısını çektiğimi de söyleyebilirim.

Bu konuyu rezerve ettim. Döncem ben sana : -)
  • Paylaş
9

Nazende , şimdi biz cevaplayamayacakmıyız :))

Şaman, Nasıl yani turşu gibi limon, sirke karışımına mı yatırdın?

Şaman, Ba baa havalara bak :) Döktür şuraya hayat tecrübeni de biz de bir şeyler kapalım :)

Nazende , :)) önce geldim. Ben kapacam:)

Şaman, Kap tabii, önce gelmenden ziyade kadınsın, tabii ki öncelik senin Nazende :)

Nazende , Teşekkür ederim. Çok kibarsınız...

Şaman, Rica ederim, kibar insanlara karşı kibarım sadece :)

Nazende , Teşekkür ederim:)

Hakan, ooo neler kaçırmışız yaw :))

Hedefler hayallerin somutlaşmış halidir. Hedef sahibi bir insan o hedefe doğru yol alırken daha fazla hayal kurup hedefini şaşırmaz. Dolayısıyla hedefler insan ölene ya da ulaşılana kadar kalırlar. Size tavsiyem hayallerinizden en gerçekçi olanını çizeceğiniz bir yol çizgisiyle somutlaştırmanız olur. Tabii ki her yaşta bir hedefe doğru sıfırdan yola çıkabilirsiniz ama yola ne kadar erken çıkarsanız hedefe de o kadar çabuk varırsınız. Malum "Erken kalkan yol alır. "

Kaldı ki hiçbir yaş hayal kurmak için çok geç değildir. Hedef belirlemenin ilk adımı hayalini kurmaktır... İleriki yaşlarda hayal kurulmaya devam eder ama hedeflerin ihtiyaçları doğrultusundaki bir düzen içinde.
  • Paylaş
Yaş alma kısmında en negatif olan taraf; hayatının 20 li yaşlarına kıyasla daha rutine binmesi.
O rutinlik te motivasyonun düşmesine sebep olabiliyor. Aynı düşünebildiğin insanların sayısı azalıyor ve bu da "yaparız, ederiz" fişeklemelerini ortadan kaldırıyor. Ardından bir takım hedef yada hayalleri deneyerek, suya düşmelerini izleyebiliyorsun. O yaşanmışlıklar da tekrar deneme azmini elinden alabiliyor. İşte o vakit "başlarım hayaline de... ! " gibi cümleler sarfedebiliyor:) ve boş veriyorsun.
Ama o rutinlikten sıyrılabildiğine inandığın an beyin tekrar kurgulamaya başlıyor. ; istek, hayal, hedef adı her neyse bir bir tekrar dökülüyor önüne.
Kısacası burada önemli kısım; motivasyon. Yaşa değil, kendini ayakta tutmaya bakacaksın.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

72 Görüntülenme10 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları