Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şu anki eğitim sisteminde Fatih Projesi'nin önemi sizce nedir?

Fatih projesi olsun ya da olmasın ilköğretim çağındaki öğrenciler çoktan tablet bir dünyanın içine ebeveynlerinin kullandığı ürünlerle girdiler. Bu konuda Bill Gates'in çok önemli bir tespiti var. Diyor ki "eğitim tablet bilgisayarlarla olmaz çünkü üretime açık değil. Bilgisayarlarla bir şey üretilmek isteniyorsa klavye olmalı" diyor. Şimdi bunun için tabletlerde klavye yok demeyelim. Verdiği mesaj kağıtla, kalemle arkadaş olarak üretmektir diyor. Ve ardından ekrana dokunan değil klavye ile iş üreten, program yazmasını öğreten eğitim sistemleri ile gelecek yazılır diyor. Katılıyorum bu görüşe ben de. Fatih projesi değerlidir ancak eğitim içinde küçük bir araç olarak kalmalı. Merkezi haline gelmemeli.
  • Paylaş
Yakınlarımızdan bu tabletlerden alanlar olduğunu biliyorum. Burada devlet ve eğitimciler olarak (tablet görmemiş grup diyebiliriz) en büyük ihtiyacın tablet olduğu sanılıyor. Şu an tablet alanlara baktığımızda tümü oyun indirme ve sosyal ağlara girme peşinde. Gözden kaçan en büyük eksiklik "uygulamalar". Devletin uygulamalar için de bir ihale yapması gerekirdi. Uygulama olmadan o cihazlar bir hiç. Bunu fırsat bilen MEB'in kendi Wikipediasını kendi eğitim uygulamalarını yaptırması lazımdı. Çok büyük bir fırsatı bir kaçırdılar.
  • Paylaş
Her gün bir proje çıkıyor... Bir de düzgün yürütebilseler çok güzel olacak... Ben bir türlü anlayamadım bu projeyi...
  • Paylaş
Proje esasında teknoloji ile eğitimi buluşmaya dayanıyor. Sizlerde takdir edersiniz ki 21. Yy teknoloji gelişmelerinin çok sürat ile yaşandığındı bir dönem ve bu teknoloji eğitimle buluşturmak hem okulların verimliliğini artıracak hem öğrencilerin çalışma azmini artıracak. Düşünün ki her şeyin internet üzerinden olduğu bir dünya da artık nesilleri defter ve kitap arasına sığdıramazsınız. Fatih projesi bu bağlamda önem arz eden bir proje. Fakat insanoğlu yapı itibariyle bazı iyilikleri suistimal edebiliyor veya gerektiği gibi kullanamıyor mesela benim de dahil olduğum büyük bir kesimin interneti verimli kullanamaması gibi. Dünya da eğitim sistemi revize edilebilirken bizim bunu bir türlü başaramamamız zaten eğitimde nerelerde olduğumuzu göstermeye yeterli. Öyle zannediyorum ki Fatih projesi ne zaman tam manasıyla rayına oturur işte o zaman eğitimde ciddi mesafe almış sayılırız.
  • Paylaş
Bence eğitim ve öğretim için daha iyi olacak. Projede anlatıldığına göre öğrencilere çok fazla kolaylık sağlanıyor. Mantıklı ve güzel bir proje.
  • Paylaş
Eğer arkasında durulursa çok iyi olur. Ancak önemli olan donanım veya işletim sistemi değil. İçeriğinde bulunacak olan eğitim uygulamaları çok önemli. Bence bu proje eğitim sistemimizde bir kaç basamak ilerlememizi sağlayabilir. Ancak eğitim sisteminde çok fazla sorunlar var. Bunları başka bir konuda değerlendirmek gerekiyor.
  • Paylaş
Proje güzel ancak bu projeyi gerçekleştirmeden önce öğretmenlerimizin bu projeye hazırlanması gerekiyor ve bence şu anda verilen eğitim yetersiz. Bizzat kendim şahidim eğitime gidip de sadece geçmiş olmak için gidildiğine... Sonrasında ise öğrenciler buna hazırlanmalı, bu proje hemen geçilebilecek bir proje değil ne yazık ki... Buna uygun değil ortam, uzun bir süreç istiyor ve bu süreç gerek yöneticiler gerek öğretmenler gerek öğrenciler tarafından desteklenmezse para israfından başka bir şey olmayacak ne yazık ki...
  • Paylaş
Eğitim sistemindeki bilgiyi öğrenme ve uygulama konusunda büyük yarar sağlaması için devletin, sadece donanım olarak tabletle değil yazılım olarak bunu kendi bünyesinde MEB bağlı bir şekilde uygulama vb programlarla birleştirmesi lazım eğer sağlıklı bir şekilde bunlar yürütülürse bayağı yol kat edilecektir demektir...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1265 Görüntülenme11 Takipçi8 Yanıt