Bilmek istediğin her şeye ulaş

Suda kramp girdiğinde ne yapılmalı?

Kramp genel olarak kaval kemiğinin arka tarafında bulunan kaslarda olur. Eğer yüzerken bu bölgede kramp olursa, her şeyden önce paniğe kapılmamalı ve kramp girmeyen ayağın yardımıyla birlikte, kramp giren ayak bileğini aşağıdan yukarıya doğru, düzgün bir şekilde hareket ettirilmelidir. Bu sayede önce kemiğin önünde bulunan açıcı kasları ve daha sonra kramp giren ayağın arkasında bulunan kasların gevşemesi sağlanacaktır. Bu sayede, yüzme sırasında kramp girerse bu durumdan kolayca kurtulabilirsiniz.
  • Paylaş
1

İlginc Adam, Yüzme bildiği halde denizde boğulmaların çoğu kramp yüzünden oluyor, en azından bu bilgi belki bir çok arkadaşımıza da yardımcı olacaktır, teşekkürler...

Bir kere ben bir gözünüzü korkutayım, denizde derin yerde ayağınıza kramp girerse ölürsünüz, bu kadar net. Ölmediyseniz Çok şanslısınız demektir ya birileri geldi ve sizi kurtardı Yada hafif bir kramp girdi.

Çünkü kramp girdiğinde, o ayak külçe gibi olur, cidden dayanılmaz bir acıdır, inanın sizi taş gibi suyun altına çeker şiddetli bir krampsa, yalnızsanız ve derindeyseniz ölürsünüz. Bu yüzden tedbirli olunuz yalnızsanız kumda oynayın, derin yerlerde çimmeyin, alkolü iseniz derin yerlerde macera aramayın, denize girmeden önce açma germe çalışması yapın kaslarınızı bi sevin.

Faydası olurmu bilmem ama ilk kasılma anında kontrolü kaybetmediyseniz bacak kıllarını çekmek işe yarar tabi denizin içinde o kıl nasıl bulunur da çekilir orasını bilemem. Kadınlarda o derece kıl varsa zaten denize girmiyordur o na kramp girmez : -) belki bikini kopcası ile kramp giren yere uygulanacak şarj işe yarar ama işe yararsa bikini üstünü elden kaçırmayın panikle : -)
  • Paylaş
Suya girmeden önce yapılan egzersizlerde krampı önleyebiliyor. Yüzme eğitimi verilen yerlerde ilk önce egzersiz yaptırılıyor mesela genelde. ( ısınma ve kramp önleme amaçlı)  İğneyi fazla önermiyorlar çünkü ağrıyı daha fazla artırıyor. Benim önerimde kramp giren bölgeye elinizle fazladan bir kuvvet uygulamak. ( sıkıştırmak, bastırmak, cimciklemek, ... gibi)
  • Paylaş
Varsa yanınızda ufak bir iğne,kramp giren yere hızlıca sokup çıkartırsanız krampı geçirebilirsiniz.
  • Paylaş
Biraz farklı telden olacak ama düzenli maden suyu içerseniz -günde 1 gibi- kramp girme riskini çok çok azaltmış olursunuz.
  • Paylaş
Çok kere bu tehlikeyi yaşamış biri olarak tavsiyem şudur ki sakin olunuz. Milimetrik hareketlerle krampın doğru istikametinde bir süre bekleyerek o bölgeye baskı uygulayınız veya bağırınız boğuluyorum iğne getirin diye :))
  • Paylaş
Alkol alarak denize girmeyin. Alkol kramp riskini arttırır. Palet kullanımı da kramp riskini arttırır. Ya yanınızda biri olsun yada hiç bulaşmayın açılayım diye=). Kramp girerse yapılacak en iyi şey kendinizi fazla yormadan sırtüstü kıyıya yüzmeye çalışmaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2425 Görüntülenme12 Takipçi7 Yanıt