Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sünek ve gevrek malzeme nedir?

Malzeme Analizi


Uygulanan gerilmeler (yüklenme) altında; katılarda önce elastik
(geridönüşümlü) deformasyon daha sonra da ani gevrek kırılma, ya da bir
plastik (kalıcı) deformasyonu takip eden sünek kırılma oluşur.
Seramikler ve camlar gevrek kırılma, metaller ve polimelerler sünek
kırılma davranışı gösterirler.


Malzeme Analizi
  • Paylaş
Beton gevrektir esnemeden kırılır, onu sünek hale getirmek için çelik kullanılır. Çelik sünektir, kırılmadan önce büyük miktarda süner.

Bu durum gerilme/uzama eğrilerinde gözlemlenir. Süneklik kırılmaya kadar olan plastik deformasyon bölgesini ifade eder. Aşağıda çeliğin gerilme/deformasyon eğrisini görüyorsunuz. Plastik deformasyon bölgesi oldukça uzun. Bu bölgenin uzunluğunun elastik deformasyon bölgesinin uzunluğuna oranı bir malzemenin sünekliğidir. Çelik sünek bir malzemedir. Bu oran neredeyse 7/1'dir.

Malzeme Analizi

Buna karşılık betonun aynı eğrisine bakarsak

Malzeme Analizi

yukarıda yataya yakın görünen plastik deformasyon bölgesinin yüksek açıyla çıkan elastik deformasyon bölgesine oranı neredeyse birebirdir. Bu malzeme aşikar bir şekilde gevrektir.

kaynak: neredeyaziyor.blogspot.com.tr/2015/01/su...
  • Paylaş
Birde sert malzeme hakkında bilinmesi gereken birşey vardır. Sert malzemeler kırılgandır. İnsanlara malzeme çok sert denince kırılmayacağını sanır. Halbuki durım öyle değildir. Bu durumu en iyi anlatan malzeme cam dır. Cam çok sert bir malzemedir. Ama bir o kadar da kıtılgandır. Sert malzemenin kırılganlığı daha çoktur. Bunu unutmamal gerekir.
  • Paylaş
Sünek malzeme kopmadan uzayan maddelerdir.
Gevrek malzeme ise kırılgan malzemelerdir örneğin kurşun kalem ucu,örneğin seramik,porselen...
  • Paylaş
6

Şaman, Olmadı ama, sünek adı üstünde, kırılmadan önce bayağı bir süner... Hatta deprem şartnamemize bakarsanız kendinizi daha da aydınlatabilirsiniz.

Tailchute, sünek kopmadan uzayan madde dedim kopmadan uzama esnasında sünüyor,bende frklı brsey söylemedimki :)

Şaman, Bir daha okuyun isterseniz :) Sünek malzeme önce yukarıda da belirtildiği gibi büyükçe bir elastik deformasyona uğrar ardından biraz da plastik deformasyon sonunda da kopar. Lastik gibi, çelik gibi yani. :) Demek ki kafanız karışmış ve yanlış yazmışsınız.

Tailchute, hala söylediklerinize katılıyorum,plastık artı elastik ben uzamadan kopan madde yazmısım kopmadan uzayan yazcagıma.şimdi farkettim :) editliyorum.

İlker Yıldırım, Tailchute basit bir dille anlatmış olayı. Yanlış bir söylem yok

Şaman@ilkeryildirim Yorumları okudunuz mu? Okumadıysanız bir okuyun önce...

Sünek malzeme kopar, esnek malzeme kırılır. Aslında neticede ikisi de parçalara ayrılır. Kopmaktan kastım, sünek malzeme parçalara ayrılmadan evvel esner. Belli bir sınıra kadar -kabaca-, eğer üzerindeki kuvvet azaltılır ya da geri alınırsa esnemeden önceki şekline geri döner. Belli bir sınır geçilmişse dönmez. Tamamen eski şekline döndüğü varsayılan durumlarda bu şekil değiştirme durumuna 'elastik şekil değiştirme' denir. Hiç bir şekilde eski haline geri dönmüyorsa buna 'plastik şekil değiştirme' denir.
Gevrek malzeme kırılgandır. Sünek malzemelere göre dört-beş kat kuvvet etkisi altında kalabilir (basmada- sıkıştırılırsa) Ama esneme göstermeden ya da çok çok az esneme göstererek kırılırlar.
Sünek malzemelere çelik, bakır, alüminyum gibi metaller örnek olarak verilebilir. Tabii döküm olan bazı metaller gevrek sınıfında olabilir.
Gevrek olan malzemelere ise, beton, seramik, cam gibi malzemeler örnek verilebilir.
  • Paylaş
1

Gökhan Biçer, Günlük hayattan en basit örnekler olarak verebileceğim iki şey, tebeşir ve paket lastiğidir. Tebeşir biraz fazla kuvvet uygulayınca çat diye kırılır, gevrektir. Paket lastiği ise kuvvet uygulayınca esner ve kuvveti bırakınca eski şeklini alır (elastik şekil değiştirme) Ama paket lastiğini bir kaç kez kuvvetlice çekip bırakınca eski şekline tam olarak dönmez yani 'sünmüş' olur, sünektir (elasto-plastik şekil değiştirme- hem elastik hem de plastik şekil değiştirme) Fazlaca kuvvet uygularsanız paket lastiği kopar. Bazen uzunca süre kullanılmamış, güneşte kalmış bir paket lastiği dokunur dokunmaz kopar. Sünek malzeme artık gevrekleşmiştir.

Sünek malzeme tanelerden, gevrek malzeme tane sınırından kırılır.
  • Paylaş
Fazla kalsiyum içeren diş, daha dayanıklı ama gevrek. Lastik ise kopma dayanımı düşük ama sünek. İyice kafanız karışsın diye özellikle yaptım.
  • Paylaş
"sünek malzeme" nin İngilizcesi nedir?
  • Paylaş
2

Şaman, ductile, gevrek de brittle

Berkay, ductile metarial

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

28102 Görüntülenme13 Takipçi8 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Sünek ve gevrek kırılma nedir?