Bilmek istediğin her şeye ulaş

Suni doğum sancısı nedir?

Dışardan serumla oksitosin hormonu verilerek doğumun başlatılması ve doğum sürecinin hızlandırılmasıdır.Çok gerekli olmadığı sürece yapılmaması gerekir.Çünkü doğum fizyolojik bir süreçtir zamanı geldiğinde vücut o oksitosini kontraksiyonları başlatmak için salgılayacaktır.
  • Paylaş
Kadınlara özgü olan, erkeklerde olmayan bir takım özel hormonlar vardır. Bunların en önemlilerinden biri de oksitosin hormonudur. Bu hormon sayesinde hamile bayanın doğumu başladığı andan itibaren rahim kasları kasılmaya başlar. Böylece bebeğin dışarı çıkması kolaylaştırır. Ancak bazı hamile bayanlarda bu hormon gerektiği gibi çalışmaz ve dışarıdan takviye edilmesi gerekir. Aksi takdirde doğum çok zor gerçekleşir ya da gerçekleşmez. Hormon kana verildikten sonra rahim duvarı kasılmaya başlar bunun adına suni doğum sancısı denir.


Doğum (Hamilelik)
  • Paylaş
Bebeğin beklenilen tarihte doğmaması durumunda uygulanan bir yöntemdir.Doğumun süresini kısaltır.Bir miktar oksitonin hormonu seruma konarak damar içine uygulanır.Düşük damla sayısıyla başlanır ve etkili sancı elde edene kadar arttırılır.Suni doğum sancısı normal doğum sancısına göre daha şiddetlidir.
  • Paylaş