Bilmek istediğin her şeye ulaş

Suni gübrenin zararları nelerdir?

Suni gübrelerin çevreye verdiği zarar daha çok oluyor. Tuz konsantrasyonun yükselmesine, mikroorganizma faaliyetlerinin azalmasına, yeraltı su kaynaklarının kirlenmesine, verim ve elde edilen ürünün kalitesinin düşmesine ve erozyonla toprak kaybına neden oluyor. Özellikle kimyasal gübreler su kaynaklarına ulaştığında su kaynaklarında zararlı mikroorganizmaların türemesine neden olur. Oksijen konsantrasyonundaki azalmaya bağlı olarak da su canlılarının ölümü gerçekleşir.
  • Paylaş
  • Ülkemizde 37 milyon hektar tarım alanı mevcuttur. Bunun 25 milyon hektarına su ulaşımı sağlanabilmektedir.
  • Bu 25 milyon hektarın 5 milyonu her yıl nadasa bırakılıyor.
  • 1.6 milyon hektarında organik tarım uygulanırken 16 milyonunda ise kimyasal gübrelerle endüstriyel tarım yapılmakta ve kalan hektarlar ise değişik nedenlerle kullanılmamakta.

Yukarıda verdiğim bilgiler sonrası söylemek istediğim şudur. Kimyasal gübre kullanım sonucu topraklarımız şuanda %20-25'lerde verimlerde üretim yapmaktadır.

Şiddetle organik gübreye geçiş yaparak toprak kalitemizi artırabileceğimiz gibi, su kaynaklarımızın kirlenmesini, toprağın kaymasının da önüne geçmiş olacağımız gibi daha sağlıklı ürünlere de ulaşmış olacağız.

Ayrıca 1950'lerden buyana devam eden kimyasal uygulamalı tarım sonucu 2015 yılının kanserden ölümlerin yaşanacağı yıl olacağı beyan edilmekte.

Basit 1 Hesap: Yılda 15 Milyon İnsan Kanserden Ölüyor.
Dünya Nüfusu 7.125 Milyar BÖL 15 Milyon Ölüm = 475'te1 Yıl İçerisinde Kanserden ölme riskimiz. (bu rakamdan 30 yaş altı nüfusu çıkarttığımızda durum daha da vahim bir hal alıyor. Kaldı ki bu rakamlara diğer ölüm nedenleri dahil değil. Kısacası şuan yaptığınız işin akabinde ölme ihtimaliniz bile oldukça yüksek değer.)
ekogazete.wordpress.com/…/kanser-mi-oluyoruz-meger…/
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1742 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları