Bilmek istediğin her şeye ulaş

Suni teneffüs ve kalp masajı nasıl yapılır?

Suni solunum yapmak için; kişinin solunum yapmıyor olduğundan emin olmak gereklidir. Ağız içi kontrol edilir. Bir cisim kaçmamış olması gereklidir. .Bu işlemi yaparken koruyucu bir baraj için suni solunum yapacağımız kişinin ağız bölgesine bir peçete koyabiliriz.Solunum kontrolü için hasta hafifçe sarsılır. Hasta buna tepki vermezse hemen hastanın ağzının içine bakılır. Yabancı bir cisim varsa çıkartılmaya çalışır. Dilin solunum yolunu tıkamaması için baş çene pozisyonu verilir.

İlk Yardım

Daha sonra bak-dinle-hisset yöntemi uygulanır. Yanak hastanın ağzı ve burnuna yaklaştırılır. Bir elle de hastanın göğsüne dokunarak solunumun olup olmadığı kontrol edilir. Eğer solunum yoksa hemen 2 kurtarıcı soluk yapılmalıdır. Ağızdan ağıza ve ağızdan buruna yapılabilir. Ancak tercih edilen ağızdan ağıza olmasıdır. İki kurtarıcı solunumu verirken solunumların arasında burun açılmalı, baş yana çevrilmelidir.
  • Bebeklerde hemen ayak topuğuna vurup bilincinin açık olup olmadığına bakılır. Ağız içi kontrol edilir. Hafifçe baş çene pozisyonu verilir. Solunum 5-10 saniye kontrol edilir. Solunum yoksa hemen 5 tane kurtarıcı soluk verilir. Bebeklerde ağız ve burun ağzın içine alınarak nefes verilir. Daha sonra kalp masajına geçilir.
  • 1-8 yaş arasındaki çocuklarda; ağızdan ağıza ya da ağızdan buruna yapılabilir. Ağızdan ağıza yaparken burun kanatları kapatılır. Solunum yoksa 2 kurtarıcı soluk verilir. Soluk verildikten sonra kalp masajına geçilir.
  • Yetişkinlerde de solunum değerlendirilmesi yapıldıktan sonra solunum yoksa 2 kurtarıcı soluk verilir. Havayı uygun pozisyonda 1 sn içinde üfleyip başımızı yana çevirip ikinci soluğu vermeliyiz.
Suni teneffüs ve kalp masajına temel yaşam desteği denilir. Bu işlemler yapılırken kurallar;

-2 nefesle başlayıp 2 nefesle bitirmektir.
-30 kalp masajı, 2 nefes şeklinde devam eder.
-Her 4 turdan sonra mutlaka solunum kontrol edilir.
-Kazazede kendine gelene kadar uygulanmalıdır.

Kalp masajı için; Kalp masajı nasıl yapılır? ziyaret ediniz.
  • Paylaş