Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şüphe duymadan inanç mümkün müdür?

Mümkün olabilir. Bu biraz da bana 'körü körüne inanmak' deyimini anımsatıyor. Ancak şüphe de gereklidir. Çünkü şüphe sizi araştırmaya, daha çok okumaya itecektir. Bu da inandığınız veya inanmadığınız bir şeyi anlamanıza veya aklınızdaki soru işaretlerin gitmesine yardımcı olacaktır. Ama ben mesela bazı konularda şüphe duymaktan korktuğum için şüphelenmemeyi seçerim, çabalarım. ( nedense ben de bilmiyorum)
  • Paylaş
Kesinlikle bu soru bana da aynı deyimi hatırlatıyor. Can yücel burada gerçekten çok haklı :) ' Bağlanmayacaksın bir şeye öyle körü körüne..' hiç bir konuda sabit bir fikrim yoktur benim, her zaman diğer ihtimalinde olabileceğini düşürüm.Körü körüne bağlanmak şüphesizliği getirir. Bu büyük bir eksikliktir. Şüphesiz insanlar şüphesiz toplumları doğurur. Her durumu kabul eden insanlar, diğer ihtimalin daha iyi ya da daha kötü olacağını düşünmeden önlerine sunulanı kabul eder. Tek bir olay çevresinde insanlar yıllarca döner durur. Gelişme olmaz. Somut bir örnek verecek olursak bilimin temel kaynağı şüphe duymaktır. Dünyanın yuvarlık olduğu, evrimin var olduğu, dünyadan başka gezegenler olduğu ve bir çok bilimsel bilgi şüphe duyma sonucunda ortaya çıkmıştır. Somut olan bir çok şeyin bile şüphesini duyarken, soyut kavramlara hakkında şüpheye düşmek gayet normaldir. Kişisel olarak benim için mümkün değil..
  • Paylaş
İnanç zaten sadece şüphe duymadan mümkündür. Şüphe duyulan yerde kanıt arayışı başlar ki inanç kanıt sunmaz "itaat et, inan" der. Septisizm ya da skeptisizm (şüphecilik) tam anlamıyla dogmatizmin (inanççılık) karşıtıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

723 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları