Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şüpheli bir ilişkiden sonra AIDS olasılığı için kişi ne yapmalıdır?

Şüphe varlığında sağlık kurumuna başvurup kombine antiviral ve antibakteriyel tedavi almak riski sadece azaltmada fayda sağlar, en az 6 ay sonrasında yapılacak testle bulaşıp bulaşmadığı kesinleşir.
  • Paylaş
Öncelikle şüpheli bir ilişkiden sonra örneğin HIV+ olduğu bilinen birisiyle girilen ilişkide prezervatifin yırtılması, sağlık çalışanlarının karşılaştığı iğne batması gibi durumlar ya da tecavüz gibi durumlarda hemen bir hastaneye başvurulması gerekir. Çünkü bu durumda uygulanabilecek bazı koruyucu yöntemler söz konusudur ve bu işlemler işlişkiden en geç 72 saat sonra uygulanmaya başlanmalıdır. Temas sonrası profilaksi tedavisinde antiretroviral ilaçlar kullanılmaktadır ve sağlık güvenceniz bunu karşılayacaktır.

AIDS'in etkeni olan HIV virusu için yapılan ELISA testi enfeksiyon gerçekleştikten yaklaşık 3 ay sonra sonuç verecektir. Bu testi devlet hastanelerinde sağlık güvencesi kapsamında yaptırılabilir. Bu test serolojik bir yöntemdir yani kanda HIV virusune karşı oluşturulan antikor miktarını ölçer. Bu antikorların oluşması da kişiden kişiye zamansal farklılıklar gösterir.(bağışıklık sistemi farklılıklarına bağlı yani) ELISA testin eğer 3 defa ard arda pozitif çıkarsa HIV+lik süphesi olan kişiden alınan kan Hıfzıssıha'ya gönderilir ve Western-Blot denilen bir testle kesin sonuç ortaya çıkar.

Fakat şüpheli bir ilişkiden sonra bulaşabilecek hastalık sadece AIDS'le sınırlı değildir. Hepatit B ve Hepatit C de bu tarz durumlarda bulaşma olasılığı yüksek olan viruslardır... Hatta bu virusların bulaşma olasılığı HIV'den çok daha fazladır.

ÖZET OLARAK: Şüpheli bir ilişkiden sonra HIV bulaşmış olma ihtimali olan kişi hemen hastaneye başvurmalıdır.
  • Paylaş
Ciddi temesa girmeden uzunca bir süre gözlemlemeli, buda tedbir değil belki ama en azından kişi için önlem sayılabilir sonrası zaten eliza testi olmalı.
  • Paylaş
2

Aykut Kardaş, Peki tedavi nasıl oluyor bir bilginiz var mı? Önlenebiliyor mu teşhis edildiğinde.

June, İncir reçeli filmindeki gibi birbirlerine dokunmaktan başka yapabilecekleri birşey olmadığını biliyorum, fakat biyerde okumuştum kopi yapıp aynen şöyle yazıyordu. AIDS tedavisi doktor kontrolünde ve kesintisiz sürdürülmelidir. Bağışıklık sisteminin zayıflamasından dolayı AIDS dışında enfeksiyonlar gelişmekte olup bu enfeksiyonların çoğunu tedavi etmek mümkün olmaktadır. AIDS’den korunmak için bugüne kadar kullanılabilecek her hangi bir aşı geliştirilememiştir. bununla ilgili tel verebilirim detaylı acıklama tüm çıplaklığı ile yazıyor orda 444.33.88 [email protected] umarım kimse böyle birşeye yakalanmaz...

Eliza testi için bir ön süre var, 6 ay gibi sanırsam...
  • Paylaş
1
En iyisi direkt doktora git :)
  • Paylaş
Eliza testi yaptırmalı.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3100 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları