Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sürekli bilinçaltı rüyalar görmek bir psikolojik sorun habercisi midir?

Soruya soru ile cevap vermek gibi olacak ama, bilinçaltı rüya ne demek?
Rüyaların psikolojik olarak ne anlama geldiği hangi yaklaşım açısından baktığınız ile doğrudan alakalıdır. Örneğin psikanalitik bir bakış ile bakarsanız gördüğünüz her rüya bir semboller yumağıdır ve yorumlanması analiznin yapılması gerekir.
Ancak bu durum her yaklaşım için geçerli değildir. Bazı yaklaşımlar rüya da görülenlerin tesadüfi olduğunu bazıları ise rüyanın beynin bilgiyi yeniden işlemesinin bir sebebi olduğunu söyler.
Bilinçaltı kavramı -ki aslında bilinçaltı yanlış bir ifadedir, bilinçdışı demek daha uygun olacaktır- Freudiyen bir kavramdır ve pek çok yaklaşım tarafından reddedilmektedir.
Yukarıdaki sebeplerden dolayı bilinçdışı ve rüya içeren bir sorunun tek ve 100% doğru bir yanıtının olması mümkün değildir.
  • Paylaş
hayır ama geçmişte yaşadığınız, sizi etkilemiş olan ve düşünmekten kaçtığınız dolayısıyla bilinçaltının derinliklerine ittiğiniz şeyleri rüyanızda görüyor olabilirsiniz.
Bunları rüyanızda görmeniz, günlük hayatta farkında olmadığınız bu sıkıntıların bir göstergesi olabilir ve sizi üzen, korkutan vs. olayları zihninizde çözümlemeniz için bir uyarı olarak kullanabilirsiniz.
  • Paylaş
Bilinçaltı rüya daha önce karşılaştığım bir kavram değil doğrusu. Rüyanın beyinde pek çok fonksiyonu vardır. Rüyaların terapide değerlendirmesi, şu anda dinamik terapiler, geştalt terapi gibi varoluşçu yaklaşımlarda söz konusu. Geştalt yaklaşımı açısından ise, rüyada görülen her kişi, nesne ya da durum rüyayı gören kişiye ait özelliklerin bir temsili olarak ele alınır. Dolayısıyla rüyanın genel geçer bir yorumu olamaz, rüyayı gören kişi için anlamı terapi içerisinde o da gerekli görülmesi durumunda, çeşitli şekillerde çalışılabilir. Bu açıdan, rüya görüyor olmanın da, kişinin ihtiyaçlarının ne olduğunu fark etme konusunda daha hazırlıklı olduğunun göstergesi olarak düşünülür. Yani rüya görmek aslında sağlıklıdır. Bununla birlikte eğer kişi, sürekli kabuslardan uyanıyorsa günlük yaşamda da yaşanan stres faktörleri söz konusuysa, bu konuda bir sorun olup olmadığı üzerinde düşünebilir.
  • Paylaş
Rüyalar; bilinçaltı, bilinç dışı ya da bilinç düzeyinde kavramları ile sınıflandırılabiliyor mu bilmiyorum ancak rüya görmenin uyku verimliliği açısından önemli olduğu söylenebilir.
Ancak görülen rüyalar kabus şeklindeyse uyanmaya, tekrar uykuya dalamamaya sebep oluyorsa, psikoterapi fayda sağlayabilir.
  • Paylaş