Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sürekli kendini eleştiren insan bunu hangi psikoloji ile yapar?

Kişinin sürekli kendini eleştirmesi, hissettiği suçluluk hissiyle ilintilidir. Aynı zamanda kişinin bilişsel çarpıtmalar dediğimiz "Ben hicbir işe yaramıyorum", "Ben zaten hicbir işi beceremiyorum" vb. gibi iki uçlu düşünce biçimleri kişinin kendisini sürekli eleştirmesine ve suçlamasına neden olur. Aynı zamanda kişinin kendisini depresif hissetmesi de sürekli kendisini eleştirmesine ve eleştirdikçe de depresif hissetmesine neden olur.
  • Paylaş
Genelde pek çok şeyin nedeni olarak kendisini sorumlu tutma tarzına sahip kişiler, daha çok kendini eleştirmeye eğilimlidir diyebiliriz. Kendimizi eleştirmek işlevseldir de. Bazen de bir durup neyi nasıl yapıyor olduğumuzu bir değerlendirmemiz gerekir. Bu kendi içimizle dışsal çevre arasındaki dengeyi de kurmamızı kolaylaştırır. Bununla birlikte kendini her konuda çok sık eleştiren kişi de, bunu yapmaktan başka sağlıklı bir yol öğrenmemiş ya da, kendini ifade etmekte zorluk yaşıyor olabilir. Bu konuda destek alması sağlıklı olabilir.
  • Paylaş
Bunun bir sınırı olduğuna inanıyorum.
Kendini eleştirmek, özeleştiri mantığında yapılıyorsa, bu olumlu bir davranıştır.
Hayır, artık abartılmış ise, kişi kendine haksızlık ediyordur.
  • Paylaş
Bence kendini sürekli eleştiren insanın ya kendine güveni yoktur ya da yaptığı işi tam anlamıyla yapmıyordur
  • Paylaş
Yaptıklarının yanlış olduğunu bildiği için sürekli başkalarının etkisi altındayken hayatıyla ilgili kararlar verdiği için sonradan pişman olarak kendi kişiliğiyle istedikleriyle ve oluşan durumla arada kalarak kendini eleştirebilir.
  • Paylaş
Aslında ne tür eleştiri yaptığına bağlı sürekli kendini olumsuz olarak eleştiriyorsa asağılık psikolojisine sahip olabilir olabilir ya da çok mükemmeliyetçi bir özelliğe sahip olabilir... ama eleştiriyi abartmıyorsa hani hatalarından ders çıkarmak için bunu yapıyorsa bence bunda bir sakınca yoktur...
  • Paylaş
Kişiden kişiye değişir elbet ama bir insan kendini toplum için eleştiriyorsa bunu etrafındakilerin ona müdahale etmesini istediğini ve egosunu tatmin etmeye çalıştığını da düşünebilirim. Örneğin 'çok kiloluyum' 'saçım çok çirkin oldu' gibi şeyler söylüyorsa karşısındakinden ona 'hayır... ' demesini beklediğini düşünürüm.
Bir de dikkatimi çeken şu var; insanlar olumsuzluklarıyla bile övünebiliyor bazen. Örneğin öğrenciler arasında şu vardır 'en yaramaz sınıf bizimki bütün hocalar bunu söylüyor' vs vs şeklinde yarışa girerler. Bunun gibi şeylerinse hangi psikoloji ile yapıldığına ben de anlam veremiyorum.
  • Paylaş
Kendini eleştirebilen insan , başkasının eleştirisini doğal karşılayabilen insan bence karakteri en güçlü insandır. Çevrenizi gözden geçirin kendini mükemmel sanan insanları düşünün... Şimdi düşünmeyi bırakın... Bir daha da aklınıza bile getirmeyin Onlardan kat be kat daha iyisiniz :)
  • Paylaş
1

Orxan Nagiyev, Kendini eleştirmek sürekli hal alırsa,yani her konuda kendini suçlamak aslında zayıflıkdır,insani ilişkilerin sağlıklı kurulamamasıdır. Ama genel olarak özeleştiri insan gelişimine çok büyük fayda verir. Zayıflıklarımızı kabullendiyimizde ortadan kaldırmak daha kolay olur:)

-of çok çirkiniim
+ hayır hayatıım bugün çok güzelsin üstündekine de bayıldım
-saçım çok kabarmış bugün sence de değil mi
+dur şurasını düzelteyim şimdi oldu :))
-çok teşekkürler ya rahatlattın beni
ya da benzeri tarzında diyalog her kızın hayatında olmuştur. Bu tarz öz eleştriler biraz özgüvensizlik yaşadığımızda karşımızdakinin içimizi rahatlatması için farketmeden yaparız. Mizahi olarak.
  • Paylaş
Kendimi sürekli eleştiren biri olarak bunu başarız oldugum durumlarda tepki olarak kendime yaptıgımı düşünüyorum
  • Paylaş
1

Russel Westbrook, ben diyom istanbul boğazı, sen diyon yandı götümün ağzı
hey yavrum hey

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3352 Görüntülenme15 Takipçi10 Yanıt