Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sürekli dosya yükleme işlemi yapılan (jpg, pdf gibi) bir web sitesi geliştirmek istiyorum. Nereden başlamalıyım?

fotoport benzeri bir site yapmak istiyorum.. Nasıl yapabilirim? Hangi yazılımları kullanmalıyım ? Hosting satın almak için hangi firmayı kullanmalıyım?Düzenle
Hosting satın alma kısmından önce yapacaklarınızı harika bir şekilde tasarlamanız gerekmekte.

Olmazsa olmaz sorulardandır;

Bütçe, Zaman, Sorun, Geliştirebilirlik ve Kesim.


Bütçe aslında o kadar önemli gibi durmasada bahsettiğiniz bir upload sitesi olacak ve başlangıçta yeter gibi gözüksede GB'larca veri demek olacak. Ha birde bandwith dediğimiz trafik. Bu trafik upload sitesi olduğundan normalin iki katı hızla tükenecek. Zira yüklerken o veri kadar bw(bandwith) harcaması olacak. Aynı dosya inerken bir o kadar daha bw harcanacak. Bu durumda sizin sınırsız(!) bir host alanına ve bandwithe ihtiyacınız olacak. Hosting için bir firma önermekten ziyade siz personeline güvenebileceğiniz firmaları araştırın derim. Bunun için şikayet var isimli site oldukça işinize yarayacaktır. sikayetvar.com


Zaman ve Sorun oldukça önemli olan bir diğer etmendir. Atıyorum script hazır site işleyişte ve basit bir sorun çıktı. Saat gecenin 3'ü 5'i yada ne bileyim öğlen 12 de olabilir. O an elinizde olanı bırakıp sorunla ilgilenmelisiniz. Zira sosyal medya sayesinde basit bir sorun 5 dakika onarılmadığı takdirde nasıl büyük bir sorun gibi gözüktüğünü biliyorsunuz.


Geliştirebilirlikten kastım şu, bu script yazılıp öylece bırakılacak mı yoksa zaman içerisinde eksikliklerini görüp gelişecek mi? Eğer gelişecekse bunu tek başınıza yapmanız oldukça fazla zaman alacaktır. Bunun için kendinize uzman olduğuna inandığınız iş ortakları veya yardımcılar bulmalısınız.

Tamam çok iyi coder olabilirsiniz fakat iki coder her zaman bir coderdan daha iyi ve hızlıdır. Bunuda göz ardı etmemelisiniz.


Bu proje nereye ve kimlere hitap edecek? Öğrencilere, internet korsanlarına, akademisyenlere, iş adamlarına, fotoğrafçılara, amatörlere, matbaacılara .. vs.vs. bu liste uzar gider. Fakat hitap edilecek kesim sizin projenizin reklamı açısından oldukça önemlidir. Reklamdan kastım duyulabilirlik, öğrenilebilirlik.

  • Paylaş
Çok basit bir ilan sitesi projesinde bile bir kaç aylık süre içinde sadece fotoğraflar gblarca yer kaplayabiliyor bu yüzden sunucu tarafında sürekli disk arttırımına gitmeye ihtiyaç oluyor ve yedekleme operasyonları da maliyetli oluyor. Bu yüzden klasik anlamda hosting çözümleri yalnızca beta aşamasında kısa sürede işinizi görür.

Bir uploading projesi için cloud servisler kullanmak disk yönetimini, kapasite arttırım ihtiyacı gibi konularda daha esnek hareket edilmesini sağlar.

Böyle bir proje için profesyonellerle çalışmanızı öneririm.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

601 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt