Bilmek istediğin her şeye ulaş

Suriye iç savaşına Türkiye tarafından müdahale edilmesi ve gücümüzün Dünya'ya gösterilmesi ile ilgili sizin yorumunuz nedir?

Uzun zamandır Türkler savaş ilan etmiyor.Bir çok devlet, örneğin Rusya 24 saat içinde Gürcistan'ı tamamen işgal ederek, yakın geçmişte gücünü tüm dünyaya göstermiş, hiçbir devlet ses çıkaramamış, hatta buna fırsatları bile olmamıştır.Peki,Türkiye'nin gücünü unutmaya başlayan ve Müslüman bir lideri olan devlet olarak bizi hafife alan ülkelere tekrar gücümüzü kanıtlama fırsatı Suriye'de olabilir mi?Düzenle
Kendi sınırlarını, bütünlüğünü korumak ayrı şey, gücümü kanıtlayayım diye efelenmek ayrı şey. Gücünü mü kanıtlayacak Türkiye o zaman;
 • Teknoloji üretsin
 • Ekonomisini düzeltsin
 • Temel insan hakları konusunda sondan şampiyon olmasın
 • Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden en çok mağduriyet alan ülke olmasın
 • Dünya çapında birçok edebiyatçısı, ressamı, müzisyeni olsun
 • İthalat şampiyonu olmasın
 • Çocuk ölümleri konusunda dünya 2. Si olmasın
 • Adalet sistemini düzeltsin, çocuk istismarı yapanların sayısı artmasın
Aklıma şu an bunlar geldi, bu liste uzatılabilir. Güç böyle kanıtlanır kardeşim. Dünyadaki gelişmiş devletler böyle kanıtlıyor. Savaşarak güç kanıtlamak yada atalarıyla övünmek ancak gelişmemiş toplumların kendini kanıtlama çabasıdır diye düşünüyorum.
 • Paylaş
2

Kaptan Kangru, söylediklerine katıldım, fakat atasını tanımayan ve atasıyla övünmeyen bir toplumun batsın ürettiği teknoloji..biz ne sömürgeci, nede o senin bahsettiğin, insan hakları diye şuan dırdır edenler gibi geçmişte köle toplamış da eğlence olsun diye savaştırmış bir ırkız.biz bence başından beri adalet sağlamış bir ırktık.şimdi adaleti avrupada gidip arıyoruz.sence ülkemiz bu kadar mı kötü? herkesin değişik bir açıyla bakıyor.kimisi iyi yönden ele alır, kimisi kötü yönden.ama tarih tarihde kalmadı. tarih bugüne ders verdi ki türkün türkten başka dostunun olmadığına dair.. peki sen böyle bir dünyada silahlanmaya kalkarsan sonucu ne olur haberin varmı? iranin uranyum programına döner iş.. dibimize onlarca uçak gemisi gelsin kimse istemez. ama göz dağı vermek her zaman mümkündür :) temiz, ve oldukça net.

Uğur Çakmak, Söylediklerine sırayla cevap verecek olursam;
1) Atalarla övünmek ve teknoloji ilişkisi
Atalarla övünmek yerine, gurur duyacağım birşeyler yapmaya çalışıyorum. Düşüncemde o şekilde; insanın kendinde gurur duyacağı şeyler yoksa, gurur duyacağı başka şeyler arar. Mesela Türk olmak gibi Müslüman olmak gibi vs vs sanki çalışıp uğraşıpta elde ettiği kazançlarmış gibi övünür ya da geçmişte başarılı insanlardan kendilerine pay çıkarırlar(atalarıyla övünmek). Bizde bu çok fazladır çünkü dünya çapında gurur duyacağımız çok nadir ressam,müzisyen,yazar,bilim adamımız var. Tarih bir bilimdir. Övgü yada sövgü aracı değil. Osmanlı İmparatorluğunun başından toplamda kaç tane padişah geçmiş, bunların kaçı devrilmiş ve hatta muhalefeti olmadığı halde niye devrilmiş bunu bilen, merak eden bir kişiye rastlmadım atalarıyla övünenler arasında(şimdi sizde övünüyorsunuz ama bu laf size değil çünkü sizi daha tanımıyorum). Ayrıca atalarıyla övünmek ile teknoloji üretmenin ne gibi bir ilişkisi doğrusu anlamadım. İlla birşey batacaksa bu övünmeler batsın teknoloji yükselsin. Ölmüş insanlarla övündüğünüzde elinize ne geçer.

2) Adaleti avrupa arıyoruz
Evet maalesefki arıyoruz gönül ister ki bu kadar gönlü bol olan bir ülkeden insanca bir hukuk sistemi çıksın ama çocuk tecavüzü haberlerini okuduğumda bunun olmadığını görüyorum. Türkiye'nin değişim bir dinamizme ihtiyacı var. Bunu dinamizmi yaratamadığı ortada o yüzden dışarıdan bir tetiklenme lazım. AB anayasası bu tetiklenmeyi sağlar. Yoksa kimse efendim onlar çok insancıl bir vahşiyiz demiyorum dememde çünkü en çağdaşı olan Fransa'nın katliam belgeselleri var elimde fakat bizimde elimiz tertemiz değil bunuda unutmamak lazım

3)Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur
Bu lafın tamamiyle saçmalık olduğunu düşünüyorum. Ülkeler arası ilişkiler gönül,hatır,din değil ekonomi üzerine kurulur.

Son
Bir ülkenin güçlü olması demek; teknoloji,bilim,sanat,sanayi,hukuk,bilek,gönül bakımından güçlü olması demektir. Eğer bu saydıklarım bir ülkede olmadı mı o ülke edilgen olur, milleti edilgen olur(edilgen olmasaydı avrupa yahut batı özentiliği nereden gelecekti), senin içişlerinede karışırlar, sınırınada gelirler vs Şimdi Allah aşkına yukarıda saydıklarımdan kaçı bu ülkde net olarak var? İşte tüm mesele bu

Ne kadar güçlü bir ülke olduğumuzu göstermenin yolu başka bir ülkeye savaş açmak ise batsın bu güç, sırf ülke güçlü gözüksün diye kimsenin çocuklarının savaş denilen iğrençliğin içine öldürülmesi kabul edilemez. Böyle bir amaç insanlık dışıdır. Fikri bile midemi bulandırdı. Ayakkabı kutularına para basanlar, onları koruyanlar, rüşveti helal kılanlar ve bu kadar yolsuzluk karşısında hâlâ bunlara oy verenler buyursun gitsin. Ne kendi canım nede çocuklarımın canı böyle bir savaşta yok yere vazgeçilecek kadar değersiz değil.
 • Paylaş
4

Şaman, Üstat ben söylenmedikçe sen azıttın galiba :) Bi aksi abi lazım bu siteye...

Hakan, Üstad rol çaldım dimi :-)

Kaptan Kangru, duygusal açıdan yanıtlamak elbette farklı oluyor..sence preveze deniz muharebesine malta savaşına yada yakın geçmiş balkan savaşlarına bu gözle yaklaşılmış olabilirmi? yani ortada bir tehtit var ve bu tehtit, karmaşıklık, iç savaş, sınır sorunları, sivil sorunlar derken bunların hepsi diplomasiyle halledilebilirmi..diplomasi belli bir sınıra kadar dır..israilin marmaray saldırısında türkleri öldürmesi hadi diyelim diplomasiyle halledildi utanmadık sıkılmadık affettik israili.. peki tüm dünyanın bizi ezmesi yetmedi her olayda sadece lak lak yaparak gücümüz sabit kalabilirmi? bu makul mu yani?? 25-50 dağ faresi terörist ile BARIŞ yapan bir devlet sınıfına girdik ki sırf şu duygusallıgın ve senın gıbı düşünenler yüzünden.tarihimize ülkemizi bölmek isteyenlerle yaptıgımız barış ilk kez yazıldı. üstelik sayıları belli.. dünyanın en büyük SEKİZİNCİ ordusuna sahip bir devlet olarak!! natonun en büyük IKINCI ordusuna sahip devlet olarak bize yapılanlar peki sence duygusal açıdan uygunmu? hadi bunuda duygusal açıdan ele alalım madem.insanın bir gururu varsa şayet, önce sıkılır.. sonra YETER ARTIK der!.

Rusya ile Türkiye'yi askeri açıdan kıyaslama hatası yapıyorsunuz. Her ne kadar kalabalık bir ülke olsak da Rusya gibi bir güç değiliz. Ayrıca Gürcistan'da başka herhangi bir devletin göz dikeceği, sömürmek isteyeceği doğal kaynaklar da yok. Petrol kaynaklarına sahip bir ülkeye müdahale etmek çok farklı bir durum olacaktır. Hiçbir savaş hele bizimki gibi orta boy bir ülkede ekonomik tahribat vermeden geçmez. Gücümüz derken zaten büyük bir çoğunluğu fakirlik sınırının altında yaşayan halkı kast etmiyorsunuzdur umarım. En küçük bir savaş fısıltısında fakirlerimiz, açlarımız artacaktır. Ordumuz İslam ülkelerinin en güçlüsü olabilir, olmayabilir de. Bence ülkemiz hiçbir şekilde hele birkaç kendini bilmezin istekleri doğrultusunda şov amaçlı savaşa girmemelidir. Güçlü devlet gücünü arkasına alır ve uluslararası problemlerini diplomasiyle çözer. Arkada gerçekten yeteri kadar güç varsa, mahşer gününü getirecek bir düğmeye sahipse zaten savaş yapmasına gerek olmaz.
 • Paylaş
2

Kaptan Kangru, teknolojimiz ve silah türlerimiz elbette rusya kadar kaliteli ve yeni olmayabilir.ama askeri nüfus ve asker gücü bakımından gayet güzel konumda oldugumuzu var saymıştım. üstelik bu durumu suriye ile kıyaslayınca, ordaki iç karışıklılığı durdurmak, tamamen çözmek için yeterli olucagını da düşünmüştüm.tarafsızca yapılan bir güç gösterisi.amaç ne esad ı desteklemek nede muhalifleri.. yani bahsedicegim nokta, var olan katliamları önlemek, müslüman ve dünyaya Türk adaletini ve Türk gücünü tekrar hatırlatmak içindi.bu düşüncem elbette kötülük içermiyor.çünkü dibimizdeki hain devlet ermenistanın bile bizi ezmeye kalkması sinir bozucu olmaya başladı..

Bu hassas dönemimizde kesinlikle olmaz bence. Ülke içinde yüzlerce insan kaybettik yakın zamanda ve bu maalesef Türkiye^nin zayıflıklarını ortaya koydu. Dünyanın gözü 1 yıldır negatif olarak bu kadar üstümüzdeyken kimsenin savaştaki gücümüze önem vereceği sanmıyorum aksine önce ülke içinde sağduyulu olma önerisinde bulunacaklardır.
 • Paylaş
Zaten o işi şu an da Amerika içten parçalayarak hal ediyor. Bizde zaten parçalanmaya yüz tutmuş bir devlete karşı gereksiz bir güç kullanırsak eğer, Amerikanın işini biz yapmış oluruz ki bu durumdan karlı çıkan Amerika, zararlı çıkan ise Türkiye ve Suriye olur. Her savaşta olduğu gibi zulmü çeken yine masum halk olur... .
 • Paylaş
Suriye'deki olayı iyi yorumlamalıyız.Suriye üzerinde büyük plan var. Büyük Ortadoğu Projesi, Büyük İsrail Projesi ve bir çok projenin hedefindeki Suriye'de Esad'ın varlığı emperyalist güçlerin hedefini bozuyor. Bu yüzden Esad'ın bir şekilde indirilmesi gerekiyordu. Dünya kamuoyuna bir bahane gösterilmeliydi. Burada parayla satın alınıp yetiştirilen terörsitler Suriye'yi karıştırdı. Büyük katliamlar yapıldı ve Esad da bunları durdrumak ve ülkesinin bütünlüğünü korumak için bunlarla savaştı. Suriye katliamları yapan da kimyasal silah kullanan da işte bu teröristlerdir. Bu nokta çok önemli. Türkiye'de emperylist güçlere hizmet eden medya Türk halkını yanılttı. Esad'ı karalama planları içine girdi ama tutmadı. Büyük Ortadoğu Projesi eşbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti ise haliyle Esad'ı karalama ve halkı aldatma yoluna gitti.Ama Rusya ve Çin tüm dengeleri bozdu. Bu bölgedeki planları çok iyi bilen Rusya Esad'a destek oldu ve planlar çöktü. Müslüman diye başa getirilen AKP hükümeti müslüman Esad'a sahip çıkıp oyunları bozması gerekirken emperyalist güçlerin safında yer alarak Suriye'ye ne acıdır ki savaş ilan etti.Saf insanların oyu ile iktidar olan AKP hükümneti Suriye meselesinde de halkı uyutmaya çalıştı. Ama Esad kazandı Tayyip kaybetti.Netice bu.Allah Esad'a yardım etti. Çünkü haklı olan Esad'tı... Teröristlerin yaptıklarını Esad'a yükleyip Esad'ı zalim göstermeye çalışan AKP ve yandaş medyasının planları çöktü. Zaten Suriye halkının tamamı Esad'a sahip çıkar.
 • Paylaş
Gücümüzü Dünya'ya göstersek bunu kim görecek? Bizi hafife alan devletler kimler?
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

621 Görüntülenme10 Takipçi7 Yanıt