Bilmek istediğin her şeye ulaş

Süt demir eksikliği yapar mı?

Sütteki kalsiyum demirin emilimini azaltır fakat bu çok çok fazla kalsiyum alımlarında olur. Eğer siz günde 5 litre süt içecek olursanız demir emiliminiz ancak o zaman etkilenir bu da normalde söz konusu değildir.

Eğer böyle bir durum söz konusu olsaydı yoğurt ıspanak ikilisi de zararlı olarak nitelendirilirdi çünkü yoğurt kalsiyum ıspanak ise demir minerali açısından zengindir.

Aşırı alımlar söz konusu olmadığı takdirde Kalsiyum demir eksikliğine neden olmaz. Bu yüzden ilk kural "DENGE" dir.
  • Paylaş
Sütte bolca kalsiyum vardır ve kalsiyum ile demir aynı anda bağırsaklara ulaştığında kalsiyum demirin emilmesini engeller. Çünkü kalsiyum ve demiri yiyeceklerdn çekip alan mekanizma bağırsaklarda aynıdır ve demir miligram olarak ölçülen çok az miktarlarda yiyeceklerde bulunduğu halde kalsiyum gramla ölçülen çok daha büyük miktarlarda almaktayız. Bu yüzden ortamda kalsiyum varken demire pek sıra gelmez. Bir demir atomuna karşılık, yüz kalsiyum atomunun bağırsaklardan kana geçiş noktalarına yığıldığını hayal edin... İşte bu yüzden kalsiyum demire izin vermemektedir. Şimdi siz demir içeren et yediğinizde ve üstüne kalsiyum içeren sütü içtiğinizde bu durum ortaya çıkmaktadır. Ama sütü başka zamanlarda içerseniz süt demir eksikliği yapmaz. Ayrıca demir eksikliğinin sütten başka birçok sebebi de olabilir, mesela demir içeren gıdaları yememek. Et ve iyi pişirilmiş bakliyat yemiyorsanız, ister sütü için ister içmeyin, demir eksiliği riski yüksektir.
  • Paylaş
5 kg et yemeniz nasıl ki daha fazla demir aldığınız anlamına gelmiyorsa 5 litre süt içseniz de demirinizde eksilme olmaz. Abartı olan bu değerler pratikle uyuşmaz zaten.

Demirin vücutta emilme oranı %10'dur. Bağırsaktan ancak bu kadarı emilir, çünkü metal iyonudur ve vücutta fazla bulunmaması gerekir, fazlası hücrelerde ölüm meydana getirir. Dolayısıyla insan vücudu demiri en fazla %10 emecek şekilde tasarlanmıştır. Siz ne yaparsanız yapın isterseniz kilolarca et yiyin çoğu gaita olur gider. Diyelim ki çok süt içtiniz demiri bağladı bağladı %20'ye düşürdü hadi besindeki değerini, e siz zaten %10'unu alabiliyorsunuz gene alacağınızı alırsınız. Bebeklerde daha dikkatli olmak gerekir çünkü onların daha organ sistemleri tam olgunlaşmamıştır ve demir eksikliği yaratabilir.
  • Paylaş
Süt tüketimi fazla olursa diğer gıdalar için iştahımız kapanır. Almamız gereken kaloriyi alırız fakat dengeli bir beslenme yapmış olmayız. Özellikle bu nedenden dolayı, çocukların günde 500 ml süt içmeleri ve 750 ml üstüne çıkmamaları önerilmektedir. Bununla birlikte sütün fazla tüketimi demir eksikliğine de yol açar. Demir sadece gelişimimiz için büyük bir önem taşımaz, bununla birlikte kan yapımı içinde gereklidir. İnek sütleri bu anlamda yeterli demiri içermezler, aldığımız demiri ise bağırsaklarda iyi emilmemektedir, inek sütü hassasiyeti olan çocuklarda ise yavaş yavaş sızıntı kanamaya neden olarak kansızlığa sebep olur.
  • Paylaş
Süt ve süt ürünleriyle birlikte demir içeren besinler yememeye özen gösterilmeli.
  • Paylaş
Sütteki kalsiyum, vücutta demirin emilimini azaltır. bu nedenle demir eksikliği yapabilir. demir içeren besinlerle birlikte süt tüketildiğinde
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

10730 Görüntülenme10 Takipçi6 Yanıt