Bilmek istediğin her şeye ulaş

Süt tozu nasıl yapılır?

Süt tozunun elde edilmesi, bildiğimiz sütün buharlaştırılıp uçurulmuş halidir. Ambalajlanması ve taşınması daha kolaydır. Kesilmez.

Ayrıca sütten on kat daha hafiftir. Özellikle sıcak havalarda süt hemen bozulduğundan bu metod ile sütün koruyucu ve besleyici özelliği zayi edilmeden saklanması sağlanır.

Süt tozu havayla temas etmediği müddetçe aylarca bozulmadan saklanabilir. İçine yalnız su katarak kullanmak hatta bebeklere bile vermek mümkündür.

Süt tozunun üretimi sprey kurutucular kullanılarakelde edilir. Yağsız veya yağlı sütten yapılıyor. Pastörize edilen sütün, buharlaştırıcılarda % 50 katı madde oranı kalana kadar koyulaştırılmış halidir. Koyulaştırılmış süt, sprey kurutucularda toz haline getiriliyor. Süt genelde tamburlu kurutucularla da kurutulabiliyor. Isıtılmış tamburların üzerine süt dökülerek ve kuruyan sütteki katıları bıçakla kazıyarak süt tozu elde edilebilir. Ancak bu şekilde yapıldığında, süt tozunun yanık tadı ve daha koyu bir renk istenmeyen etkiler bırakır.
Süt tozu elde etmek için, bir başka alternatif yolda dondurarak kurutma yöntemidir. Yalnız bu işlem, sütün besin değerini tamburlu kurutucuya göre daha çok korurken, kullanılan sistemin pahalılığı nedeniyle tercih edilmez.

% 87 si su olan sütü kurutarak asıl önemli olan katı içeriği hafiflemesinden dolayı ürünün nakil ve stoklama değeri daha ucuza mal oluyor. Gelişmiş ülkelerde, ürünü taşıma ve saklama koşullarının pahalılığı nedeniyle çok çabuk benimsenmiştir.
İlk olarak süt tozu, 1802 de Rus Doktor Osip Krichevsky tarafından imal edilmiştir.
  • Paylaş