Bilmek istediğin her şeye ulaş

Süt ve süt ürünleri fabrikası kurabilmek için nelere ihtiyaç duyulur? Yeni mezun bir insan için ne kadar doğru bir girişim olur?

Araştırmasını yaptığım bir sektördür kendisi.
Bundan 4-5 sene önce bu fikri güzel bulurdum fakat artık değil.
Devletin teşvik vermesiyle birlikte büyük sermaye grupları özellikle Konya ve çevresinde bu işe giriştiler.
Zaten devlet yanlısı ilişkilerden ötürü de öğrencilere bedava süt kampanyaları başlatılıp yandaş zengin edilmişti.
Sonra araştırırsanız son iki yıldır çiğ süte zam yapılmadığını fakat besi maliyetlerinin oldukça arttığını fark edeceksiniz.
Açıkçası atıl çöplerden organik gübre işine girmenizi tavsiye ederim.
Başta Türkiye olmak üzere özellikle 5 yıl içerisinde Çin'in tarımcılığa başlayacağını da hesap ederek inanılmaz piyasası değerlenecek bir sektör olacak.
Bu kapsamda Besi çiftliği kurabilir, organik gübre tesisinin temel gider olan hayvan dışkısına da burada kullanabilirsiniz.
Bunlar dışında kesinlikle zarar etmeyip kazandıracak bir diğer girişim ise GES yani Güneş Enerji Sistemleri.
  • Paylaş
Sorunun ilk kısmı konusunda cevap vermek için daha fazla done gerekli. Büyük bir genellemeden ziyade daha spesifik bir hedefe ihtiyacın var. Mesela "arınık süt çiftliği" kurmak ve sonrasında işleme tesislerini planlamak gibi...
Ama burada bir şeyi cımbızlayacağım müsadenizle :) "Yeni mezun bir insan için ne kadar doğru bir girişim olur? "
Doğru yatırımın basit bir reçetesi var; Proje + Konsept + Lokasyon + Gelenek. Bu dörtlünün altını ne kadar doldurabiliyoruz? Riskler nerede? Finansman, finans planı ve varlık kalitesi uygun mu? İşletme için gerekli tecrübe var mı? Lokasyondaki rekabet ölçümlendi mi? Kriz planı var mı? Sermaye var da işletme sermayesi var mı?

Önce sorular ardından cevaplar... İşe aşık olmak yok;) %1 risk dahi gerçekleştiğinde %100 ün olur. :)
  • Paylaş
Ben Avrupa'da birkaç tane mandıra gördüm hatta yapımları ve tadilatlarının projelendirilmesinde çalıştım.

Süt üretim makinelerinin yakıtı için bolca arazi gerekli öncelikle. Malum bolca saman lazım.

Araziyi işleyecek makineler gerekli ki bu aslında tesisin boyutuna göre tek bir traktörle de çözülebilecek bir durum.

Traktörünüzü ve gerekli ekipmanı park edebileceğiniz bir garaj ya da saçak vb.

Süt üretim makineleri gerekecek. İnekler yani.

Süt üretim makinelerini içinde tutabileceğiniz bir ağıl.

Uygun taşıtlar kullanarak sütü civar köylerden de sağlayabilirsiniz ama Türkiye için çok riskli bir durum oluşur. Soğutmalı tankerler kullanarak çiftçilerden pastörize edilmiş sütü bozulmadan toplayıp, bozulmadan mandıranıza ulaştırmalısınız. Sanırım çıkabilecek aksaklıklar çok fazla. Çiftçi sütü yeterli ısı ve sürede pastörize etmeyebilir, sütün yağını çalabilir. Tanker sürücüsü de işini savsaklayabilir. Soğutma bozulur ama sürücünün umurunda olmaz ya da sütü zamanında tesise iletmez, kahvede oturup domino oynar.

Ağıla bağlı olarak süt ürünleri üretim tesisi (mandıra) için de bir bina.

Bunların yanı sıra ineklerin ürettiği dışkıdan metan gazı üreten ufak bir tesis de tüm tesisinizin ısınma ihtiyacını çözecektir. Bu sonuncusu gerçekten çok ucuz bir yatırım olup bir iki kış gibi bir sürede kendini amorte edecektir.

Ağılların büyük çatı yüzeyleri olur. Avrupalı meslektaşlarınız gibi siz de o yüzeyleri photovoltaik panellerle kaplayıp tüm tesisinizin elektrik ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Bir de gıda mühendisi iyi güzel de asıl ağır işiniz inekler olacağı için size ineklerden iyi anlayan bir çoban/bakıcı gerekecektir. Bu hayvanlar büyük ve dayanıklı görünseler de ufak dikkatsizliklerden ölebiliyorlar da.

Yeni mezun bir gıda mühendisi için sormuşsunuz. Öncelikle bu bir girişim işi hem de peynirin olması gereken tadı hariç hiçbir tarafını bilmediğiniz ya da en azından öğrenmediğiniz bir girişim. Bence birçok tesisi gidip bizzat ziyaret etmeli ve tesisleri gerçekten incelemelisiniz (öyle davut ya da recep gibi değil, gerçekten tesisin nasıl işlediğini çözebilecek kadar incelemelisiniz.) Hatta derim ki gelişmiş ülkelerdeki tesisleri de ziyaret etmeli ve incelemelisiniz. Çağımızda bilgi en önemli sermayedir, işe başlamadan önce ondan bol bol edinmelisiniz. Yeni mezun, eski mezun vb fark etmez işin %99'u mesleğinizle alakasız olduğundan işin inceliklerini ustalardan öğreneceksiniz. Bunun için gerçek ve iyi usta bulmalısınız ki o da ülkemizde neredeyse hiç olmayan bir şey. Malum cumhur şeysi bile üniversite mezunu değil yani yeterli ustalık belgesine sahip değil, ülkenin diğer kendine usta diyen çırağın çırağı olamayacak cahilleri de baştakinden farklı değil. Sanırım size lazım olan ustaları Balkan Avrupa ülkeleri ya da yurdumuzdaki göçmenler arasından bulabilirsiniz. Türkiye vatandaşı olup da ustayım diyene ben inşaat mühendisi olarak ne inanıyor ne de güveniyorum, size de aynı tutumu tavsiye ederim. Kalfalarda durum farklı, kimse kalfa olmadan kendine kalfayım demez ve kalfayım diyenler gerçek kalfalar. Zaruri olursa onları kullanabilirsiniz. Tesis için küçük yerleşim birimi demişsiniz ama bence onun da dışına çıkmalı hatta bir köy kıyısında varsa dereye yakın kurmalısınız tesisi. Çok su kullanacaksınız, dereden alabilirsiniz, ısınma ve elektrikten sonra bir masrafınız daha azalmış olabilir. Bu tabii ki atık suyunuzu arıtmadan dereye geri vermeniz için size teşvik olmasın, herkes öyle yaptığında hiçbir derenin suyunu taharet için bile kullanamazsınız. Aklıma gelenler bunlar. Size başarılar dilerim.
  • Paylaş
2

Merve Ceyhan, Değindiğiniz konuların bazıları artı tecrübelerinizin yararlı olacağını düşünüyorum.Araştırmalarım son sürat devam ediyor. Fakat bu konu üzerinden siyasal yorumlar yapmanız ek olarak göçmenlere kadar sıçraması ne büyük talihsizlik. Yinede görüşleriniz olumlu olumsuz benim için kıymetli zaman ayırdığınız için teşekkürler...

Şaman, İşletmenin ekonomisiz, ekonominin de siyasetsiz olabileceğini düşünüyorsanız bence o işe hiç girişmeyin. Tarafsız olmak gibi bir iddiam yok, zaten bu çete baştayken tarafsız olan dilsiz şeytandır. Neyse siz de anlaşılan çete taraftarısınız ki hemen tepkinizi gösterdiniz.

Arkadaşım merhabalar, girişimci olman gerçekten çok ama çok harika bir durum, ve atılmayı düşündüğün sektör zaten olağanüstü, benim tavsiyem öncelikle kendini ne kadar geliştirebildin onu belirle, yola hazırlıksız çıkmamak en güzeli, neler lazımdır kısmanda sana ezberimde olan bir kaç şey söyleyebilirim, pastörizatör makinesi zaten olmazsa olmaz, maliyet açısından sana pahalıya patlayacak bir girişim ancak imkanın varsa geri adım atmamanı isterim çünkü devletimizin bu konuda desteği gerçekten çok araştırmanı tavsiye ederim yarı yolda kalmanı istemem çünkü çok karlı bir iş, bu sektörde daha önceden kısa bir deneyimim oldu, parayı koyacak yer bulamazsın, ancak kendini tutup hakim olman lazım yoksa herkes için batma ihtimali vardır, dikkat et herhangi bir konuda iş gücü anlamında her türlü desteği hazırım, Allah yardımcın olsun tekrardan iletişime geçebiliriz ancak şunu bir kenara yaz kesinlikle unutma kuracağın yer her şeyden daha önemli;(arazi/bölge/imkanlar/işçi bulma)
  • Paylaş
1

Merve Ceyhan, Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.Bu konu hakkında kendimi olabildiğince yetiştirebileceğime inanıyorum. Tavsiyelerinize uyacağım..Arazi bölge imkanlar açısından düşüncemiz şu ki; daha küçük bir yerleşim yerinde iş kurmak daha mantıklı geliyor ki öyle olacak .
Teşekkürler .
İyi Günler.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

128 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları