Bilmek istediğin her şeye ulaş

Suya atılan bir taşın çevresinde neden dalgalar oluşur?

Suya taşı attığınızda taşın hacmi ve biraz daha fazla suyun taşın bulunduğu bölgeden çekilmesi gerekir, malum iki aynı hacim iç içe olamaz. Su sıkıştırılamayacağına göre bir miktar su yukarı yönde hareket etmek zorunda kalır, bunu da taştan aldığı kinetik enerjiyle yapar. Ardından su kütlesi edindiği potansiyel enerji ile tekrar alçalır ve ana su kütlesinin içine girer, bu sefer içe giren hacim kadar bir miktarın tekrardan dışa çıkması gerekir ki bu da ikinci dalgayı oluşturur, ikinci dalga en az direncin olduğu yönde yani ilk dalganın dışında oluşur, ilk dalganın enerjisi daha büyük yarı çaplı bir çembere etkidiğinden ikinci dalga daha alçak olur. Taştan suya aktarılan ilk enerji sönümlenene kadar bu hareket devam eder, halkalar şeklinde bir çok dalga oluşur, dalgaların çapları büyüdükçe yükseklikleri azalır.
  • Paylaş
3

Münevver İlbey, Okuldaki fizik hocama sordum beni takmadı.Teşekkürler :)

Şaman, Belki de bilmiyordur, ben de üniversitede kıyı liman dersi alana kadar denizdeki dalgaların aslında suyun düşey bir hareketi olduğunu bilmiyordum. Rica ederim.

Münevver İlbey, Belki de . Bazen bu ufak tefek şeylere merakım yüzünden azar işittiğim bile oluyo :D o yüzden inploid i sevdim :)

Su, bir ortamdır. Bu ortama taş attığınız zaman, buraya kuvvet uygulamış olursunuz. Bu kuvvet de ortam içerisinde yayılır. Yani etki ettiği en yakın moleküllerden, mümkün olan en uzak moleküllere doğru bu kuvvet iletilir ta ki sürtünme kuvvetine yenik düşene kadar.
  • Paylaş