Bilmek istediğin her şeye ulaş

Suyu fazla tüketmek sağlığa olumsuz etki eder mi?

Doktorların tavsiye ettiği günlük su tüketim miktarı yazın 2,5 -3 litre, kışın ise 2 litre su olmalıdır. Bunun daha fazla olduğu durumlarda;
  • Aşırı su tüketimi böbreğe gereksiz yük bindiriyor. Bu böbrek için gereksiz bir işlevdir. İhtiyaç olmayan suyun alınması gereksizdir.
  • İhtiyaçtan fazla su içmek kişide bulantı, kusma gibi yakınmalar yapıyor. Şikayetlere rağmen su içmeye devam eden kişilerde merkezi sinir sistemi ve bilinç durumunun etkilenmeside söz konusudur.
  • Günde 4-5 litre su içilmesi zararlıdır. Fazla su tansiyon yüksekliğine, böbrek hastalıklarına, kalp yetmezliğine neden olabilir.
  • Aşırı miktarlarda tüketilen suyun sonucunda atılamayan su, kanda birikerek, kandaki elektrolitlerin, kan hücrelerinde değişikliklere neden olarak, kan sodyum düzeyinde düşmeye neden olur.
  • Paylaş
Eder. Halk dilinde su zehirlenmesi olarak tabir edilen su intoksikasyonuna(veya hiperhidrasyon) neden olur. Aşırı su tüketimi sonucu vücuttaki elektrolitlerin normal dengesi güvenli sınırlar dışına çıktığı zaman oluşan, beyin fonksiyonlarında olası ölümcül bir bozulmadır. Herhangi başka bir madde gibi su da aşırı tüketildiğinde zehir olarak düşünülebilir. Tıp alanında öneri, vücut kütlesine bağlı olarak günde en az 1-2 litre içmektir. Su zehirlenmesi ancak bundan çok daha yüksek miktarlarda gerçekleşir.
  • Paylaş
Günde 3-3.5 litreden fazla su tüketmek sağlığı kötü yönde etkileyebilir. İlk olarak midede şişkinlik yapacaktır ve bu sizi rahatsız edecek hem de şık olmayan bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Ancak en önemli sorun böbreklerde ortaya çıkar. Fazla su içmek böbreklere fazla yük yüklemek demektir.
  • Paylaş
Normal bir insan için günlük su tüketimi 2-2,5 litre civarı olmalıdır.Fakat spor yapan kişilerde terlemeyle atılan suyun geri alınabilmesi için bu sayı (sporun yoğunluğuna bağlı olarak) 3-5 litreye çıkabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

774 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları