Bilmek istediğin her şeye ulaş

Suyun özkütlesi 1g/cm3, buzunki 0.9g/cm3 olduğuna göre buzun hacmi sudan fazladır, o halde neden buzullar eridiğinde kıyı kesimler su altında kalır?

"Saf" suyun yoğunluğu 1 gr/cm3 'tür. Oysa okyanus (tuzlu sular) yoğunluğu 1.025 gr/cm3 dolaylarındadır. Yaklaşık %2,5 kat saf sudan daha ağırdır. Ayrıca, kar kütlelerinden, yani saf su ve hava kabarcıklarından oluşan buzulların yoğunluğu da 0.9 gr/cm3'den daha küçüktür. Buzulların okyanus yüzeyi dışındaki miktarı bu değerlere göre, %10'dan daha fazladır.

Ola ki küresel ısınırız ve okyanustaki buzullar erir, ayrıca Enfal Anıl'ın dediği gibi karadaki buzul kütleleri de denizlere akar, o zaman su seviyesi yükselir.

Bu yükselme tahminimce ayak bileğimizi geçmez, lakin oturup hesap yapmak lazım... :)

Küresel ısınmada asıl mesele su debisinin sahil şeridine (dünyanın belli başlı turistik tatil beldelerine) etkimesi değildir. Asıl mesele; okyanus ve deniz habitatının, buharlaşmanın, iklimlerin... Ve dolayısıyla bilinen Dünya düzeninin değişmesidir.
  • Paylaş
Küresel ısınma sonucu hep buzulların erimesi olarak bahsedilir ancak su seviyesinin yükselmesinde asıl büyük payı olan dağlardan, karalardan eriyip de okyanusa, derelere karışan sulardır. Kar ve buzul sularıyla beslenen dereler taşar arazileri su altında bırakır. Kıyı kesimlerin sular altında kalması da yine benzer şekilde karalardaki buzulların eriyip suya karışmasıyla su seviyesinin yükselmesi sonucunda olur.
  • Paylaş
Sudaki buzulların bir etkisi olmayacaktır doğru ama güney kutbu altta kara üstünde de buzullarla kaplıdır. Ayrıca kuzeyde Grönland'da azımsanamayacak büyüklükte olup buzlarla kaplıdır. O buzullar eridiğinde doğal olarak deniz seviyeleri de yükselecektir. 
  • Paylaş
Buzlar hem denizde hem de karada. Karadakiler eriyip denize karisiyor.denizdekiler ise alt tarafi fark yaratmaz hacim olarak cunku zaten denizin bi parcasidir hacim olarak ama deniz ustu hacim eridigi zaman fark yaratir 10 te bir oranindadir yaklasik olarak toplam buzulun bu 10 da bir oran extra 6 metre yukselmesine yardimci olur eger hepsi erirse ki eriyecek yakin zamanda.
  • Paylaş
Bu denklem saf suda ve saf buzda işe yarar fakat deniz suyu tuzlu buzullar ise saf sudur yani daha fazla kaldırma kuvveti uygular ve buzun batan hacmi azalır dolayısıyla bu durumu sağlamaz çünkü deniz suyu tuzludur
  • Paylaş
Cunku bir buzulun hacminin onda biri su ustunde kalir....
  • Paylaş
Su seviyesinin artışının asıl nedeni buzulların erimesi değildir. Asıl neden, eriyen buzullar yüzünden atmosfere geri yansıtılamayan güneş ışınlarının okyanusları ısıtması sonucu genleşen okyanusların hacminin artmasıdır. Olay bu kadar basit :)
  • Paylaş
1

Genius, Yazdığını bir daha oku ve düşün ne kadar mantıklı!

Belli bir yerde birikmiş olan 'kütle' başka yerlere doğru dağılacak. Buz, suyun katı fazıdır. Katılarda moleküller sıkı şekilde paketlenmişlerdir. Sıvı faza geçince bu paket çözülecek, dağılacak.
  • Paylaş