Bilmek istediğin her şeye ulaş

Suyun PH değeri ile iletkenlik arasındaki ilişki nasıldır?

yani ph sudaki iletkenliğe bağlı olarak değişir mi değişirse nasıl yönde değişir ?Düzenle
PH sudaki Hidrojen iyonu derişimi ile ilgilidir. Asitler suda çözündüğünde suya hidrojen iyonu verirler. Bu da çözeltinin pH ını arttırır. İyon içeren çözeltiler ise elektiriği iletirler.
  • Paylaş
1

İbrahim Halil Toplu, hocam yorumunuzda kavram hataları var lütfen dikkat ediniz. Buradan birşeyler öğrenmeye çalışanlar var . en azından doğru öğrensinler.

Ph değeri suyun içindeki çözünmüş iyonlarların değerini gösteriyor. Suyun içinde ne kadar çok çözünmüş iyon varsa iletkenliği o derece iyidir.
  • Paylaş
PH her ne kadar H iyonu derişimi olsada bu tek başına yeterli değildir. Yüksek sıcaklıkta oksijenin değiştirdiğide deneysel olarak görülmüştür. Ayrıca pH -log 'nın alınmasıyla hesaplandığı için H iyonu derişimi arttığında pH azalır. PH ölçüldüğü ortam eğer su ise suyun düzeyleme etkisi göz önüne alınmalıdır. Belli bir değerin üzerine ve altına inemez. İletkenlik ise genel olarak pH ile alakalıdır ancak çoğu durumda bağımsızdır. Ör: deiyonize suyun iletkenliği sıfır olabilir ancak pHsı değişkenlik gösterebilir. Bu kullanılan antiskalant maddenin özelliğiyle yani tamponla alakalıdır. Özetle pH ike İletkenlik arasında doğru bir orantı yoktur. Bu yüzden bir bağıntı kurulamaz
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1456 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları