Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tablet almak istiyorum. Hangi kriterlere göre değerlendirme yapmam gerekir?

Bu sorunun cevabı tamamen bütçenizle alakalı.

Eğer düşük bütçe ile tablet almak istiyorsanız, benim bu konuda tavsiyem İntel işlemcili Asus Memo Pad tabletleridir.

Yani atıyorum: 250-350 tl arasında bütçeniz var ise Samsung Tab 3 Lite modeli tablet yerine Asus Memo Pad tablet benim tercihimdir. (Samsung daha pahalı olmasına rağmen işlemci ve ekran görüntüsü bakımından Asus'un performansı daha iyi)

Kriterlere gelince:

Kamera: Tabletlerde kamerayı pek kullananı görmedim. Eğer sizin önceliğiniz bu ise, daha üst modellere yelken açmanız lazım. (ipad, apad air, samsung tab s gibi)

İşlemci: Bu konudaki benim şahsi fikrim (kriterim) intel işlemci özellikli olmaları. (Tabi ipad, ipad mini ve ipad air ve ayrıca tab s modellerine paranız yetmiyorsa)

Ram/Hız: Kısaca şöyle söyleyeyim, Ne kadar çok ram o kadar çok nakit. Dikkat edin, Samsung olsun, Asus olsun, Apple olsun tüm tabletlerin eski modelden yeni modele geçerken performans artışı söz konusudur. Ee doğal olarak ücretinde de artık olacaktır. Bununla beraber iyi bir oyun performansı bekliyorsanız en az 2 GB. Ram özellikli bir cihaz öneririm. (Özellikle Android sistemlerde: Arka planda çalışan uygulamaları tamamen devre dışı bırakamadığımız için ram'in yarısını yiyor)

İnç: En populer olanları 7 ve 10.1 inç tabletlerdir. Bu tamamen zevk meselesidir. Yani aslında tablet alırken bu kriteri, "taşınabilirlik" açısından değerlendirebilirsiniz. Tabi bir de 10.1 in. 7'ye göre büyük olduğundan "bütçeyi" tekrar hesaba katmalıyız.

Servis ağı: Asus'un servis konusunda pek iyi olmadığını biliyorum. Samsung bu konuda Asus'a göre daha ön planda. Apple ürünlerinde (tablet, telefon) işler biraz farklı. Telefon gibi servisleri de 'gizemli' olsa da ürünle alakalı bir arızada, size ürünün sıfırını gönderiyorlar. Atıyorum cihaz aşırı ısınıyor ve servise gönderiyorsunuz, Apple servisi cihazı tamir etmiyor, size yenisini gönderiyor! Böyle servise can kurban:)

Başka aklıma gelen kriter yok. Aslında işin özü şu: "Ne kadar ekmek o kadar köfte"
 • Paylaş
Öncelikle fiyat aralığı belirlemen gerekir. Sonrada kaç inç ve ne gibi özelliklerin senin işini göreceğini belirlemeli ona göre araştırmalısın.
 • Paylaş
Tabletlerde de
 • Sabit disk kapasitesi (genellikle 16GB ama bazı modellerde SD kartlarla arttırılabiliyor)
 • RAM miktarı (1-4 GB)
RAM'ler için şuradan bench mark testlerine bakabilirsiniz:

 • İşlemci (mimarisi, çekirdek adeti, hızı)
Burada ARM Quad core Cortex A9 1.4GHz ve Intel Dual core Clovertrail+ 1.6GHz karşılaştırılmış. Görüldüğü üzere 4 çekirdekli ama daha yavaş olan işlemci 2 çekirdekli ama hızlı olan işlemciden daha hızlı.İşlemciler için şuradan Bench Mark puanlarına bakabilirsiniz.

 • Özellikle de işletim sistemleri karşılaştırılmalıdır. (IOS, Android, Windows)
Eğer tabletinizi arada biraz da iş yapmak için kullanacaksanız işletim sistemi sizin için oldukça önemli olacaktır. Windows için olan tüm yazılımlar Android'de yok, sadece daha da küçük bir kısmı IOS için var. Kullanmak istediğiniz yazılımların seçtiğiniz tabletin işletim sisteminde çalışıp çalışmadığına bakmanız gerekir. Hem yazılı üreticileri hem de app store ya da google play bu konuda yardımcı kaynaklar olacaktır.
 • Çağımızda offline bir bilgisayar insana bozukmuş gibi geldiğinden WiFi özelliği önemli.
 • Flash bellek ya da harici diskleri üzerinden dosya alış verişi yapmayı düşünüyorsanız mutlaka USB girişi olması önemli olacaktır.
 • Bazı tabletlerde SD kartlarıyla sabit disk alanını arttırmak mümkün, yanınızda 16 GB'dan fazla veri taşımak istiyorsanız bu özellik sizin için önemli olacaktır.

Bundan gayrısı;
 • Ekran boyutu
 • Dokunmatik hassaslığı
 • Ağırlığı
 • Aksesuarları (kamera, stilo, klavye)
 • Ve estetiği olacaktır.

kaynak: neredeyaziyor.blogspot.com.tr/2015/01/ta. . .
 • Paylaş
Bence öncelikle ne amaçla edinmek istediğinizi belirlemelisiniz? Bu soruya vereceğiniz cevap bir çok kriterin netleşmesini ve bir çok alternatifin elenmesini sağlayacaktır.
 • Paylaş
1

Mozambik_prensi, Annem için alacağım.büyük ihtimalle sadece candy crush oynamak için kullanacak :)

Sorunuz, "Hangi kriterlere göre tablet almamak gerekir? " olsaydı, marketlerden ve TV reklamlarıyla satılan tabletlerden almamak gerekir cevabını verebilirdim. Ancak, hangi kriterlere göre tablet almalıyım? Sorusunun cevabı, işlemcisi ve RAM'i güçlü olmalı, garantide sorun yaşatmayacak bir marka olmalı şeklinde cevap verebilirim.
 • Paylaş
Wireless olan yerler dışında da kullanmak istiyorsak sim kartlı olması gerekir. Ki bu yaklaşım belirgin bir fiyat kategorisini karşınıza çıkartacaktır.
Sonraki aşama ekran dokunmatiğini test etmeniz olmalıdır.
Yukarıda saydıklarımı belirlediğinizde geriye sadece tabletin görsel zevkinize hitap eden yanları kalıyor.
 • Paylaş