Bilmek istediğin her şeye ulaş

Takıntıdan nasıl kurtulunur? Bu bir delilik belirtisi midir?

Halk arasında "delilik" olarak adlandırılan şey genelde şizofrenidir. Tıpta ve psikolojide ise uzmanlar "deli" diye bir kavram kabul etmezler. deli rencide edici ve yargılayıcı bir kavramdır oysa bahsi geçen konu tıpkı kalp rahatsızlığı gibi bir hastalıktır. Takıntılar eğer çok ileri seviye de ise ve kompülsyon yani tekrarlayan bir takım davranışlar eşlik ediyorsa (kapının kapalı olup olmadığı kontrol etmek için kolu mutlaka 3 kere çevirme, elini yıkarken her seferinde tam aynı sayıda sabunlama, eşyaları belli bir şekilde dizme gibi) o zaman OKB den, yani obsesif kompülsif bozukluktan bahsediyor olabiliriz. Bu durumda mutlaka bir psikiyatriste başvurulmalıdır.
OKB tedavisinde en çok davranışçı teknikler kullanılır. İlaç tedavisi de uygulanabilir ancak davranışçı teknikleri ve Bilişsel Terapi oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.
Eğer bahsettiğiniz takıntılar daha basit seviyede ve günlük hayatı etkilemeyen cinsten ise o zaman yavaş yavaş takıntıyı bırakmaya çalışmak bir yol olabilir. Ancak ciddi rahatsızlık veren takıntılardan bahsediyorsak mutlaka uzmana başvurmakta yarar var.
  • Paylaş
Delilik kesinlikle değildir çünkü kişi bunun normal bir davranış olmadığının farkında zaten. Şu olabilir belki, kişi kendini yoğun stres ve sıkıntı altında hisedebilir ve kaygılarını gösterme biçimi olarak bunu sergiler. Belkide bu etrafındaki insanlara bi yardım cagrisidir.
  • Paylaş
Aşırı takıntı ciddi sorunlara yol açabilir. Eğer hayatında seni bir yerler de sorun haline getiriyorsa kesinlikle bir uzmana başvurmalısınız.Genelde psikolojik sorunları olan birine deli misin? Diye sorabilirler. Ne yazıktır ki psikolojik rahatsızlıkları delilik olarak adlandırabiliyorlar. Aklıma izlediğim bir filmdeki replik geldi.Delilik nedir? Ne parçalanmak, ne de karanlık bir sır saklamak mı? Yalan söyleyip bundan hoşlanmak mı? Sonsuza dek çocuk olmayı dilemek mi? İnsani zevklerini abartırcasına yaşamak mı? Yoksa bir deli olmayı istemek mi? Yoksa hayatı yaşamayı diğerlerinin yaşadığı gibi yaşamayı reddetmek mi ?
Aklım Karıştı Girl, Interrupted
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3321 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları