Bilmek istediğin her şeye ulaş

Takograf cihazı nedir? Ne işe yarar? Hayatımızda ne kadar önemlidir?

Takograf cihazları 3500 kg ve daha fazlası kapasiteli yük araçları; kamyon, kamyonet, çekici vb ile 17 yolcu ve daha üzeri kapasiteli minibüs, midibüs, otobüs gibi araçlarda kullanılması zorunlu bir kayıt ve takip cihazıdır... 

Araçların günlük hareket zamanları, kullanım süreleri, kullanan şoförlerin hangisinin hangi zaman aralığında kaç km boyunca araç kullandığını, maksimum hangi hızlara çıktığını, ne kadar dinlendiğini ayrıntılı olarak kaydeden ve bu bilgileri istenildiğinde tüm ayrıntıları ile rapor şeklinde veren elektromekanik cihazlardır.

Ülkemizde her işte olduğu gibi takograflarda da hep hile yapılmak istenir. İşte hayatımızı yakından ilgilendiren durum da burada başlar. Çünkü, takograflar sürücünün yaptığı hızı gerçek zamanlı olarak kaydeden cihazlar olduğundan, sürücünün limiti aşmasına engel olurlar... Aştıkları takdirde ceza yemelerine sebep olurlar. Hem hız yapıp, hem ceza yemek istemeyen sürücüler takograf cihazlarında bazı oynamalar yaparlar. Masum insanların yollarda can vermesine sebep olurlar. 

İşte biz bunun için takograf ayarlarında oynama yaptıran şöförlere hayv*n, oynamayı yapan takografçılarada hayv*n oğlu hayv*n diyoruz...

Sanayi Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı'nın uzun zamandır yürüttüğü bir çalışmada sona yaklaşıldı. 2012 yılıyla beraber tüm takograf cihazları (avrupada yıllardır uygulanan) mühür altına alınıyor. 

Peki bunun anlamı ne: Tüm araçlar gerçek değerlerde kalibre edilecek hız ihlalleri ve süre ihlalleri imkansız hale gelecek, takograflarda ve aracın takograf tesisatı üzerinde oynama ve tahrifat yapanlar ve yaptıranlar hakkında ağır yaptırımlar uygulanacak. 2 yılda bir kalibre işlemi (tüv) yenilenecek ve mühürlerde sadece tüvü yapan servisin kodu bulunacak. Yapılan hatalı ayarlar (bilinçli yada bilinçsiz) en ağır şekilde cezalandırılacak..

  • Paylaş
1

Hakan Köse, Çok açıklayıcı olmuş ve düşüncelerinize tamamen katılıyorum, harika cevap için teşekkürler.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

15244 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları