Bilmek istediğin her şeye ulaş

Taksiler neden sarı renktedir?

İnsan beyni ve görme duyusu açısından en çok fark edilen, yani ayırt edici nitelik taşıyan renk sıralamasının başında sarı renk bulunur. Kalabalık bir otomobil grubuna baktığınızda da, yüzlerce fotoğrafa bir anda baktığınızda da insan gözü öncelikle en fazla sarı renk taşıyan nesneleri algılar. Ayrıca yaptığım kısa araştırmanın sonucunda buna ek olarak öğrendim ki, sarı renk sadece dikkat çekmekle kalmıyor, aynı zamanda "geçicilik" ifadesi de taşıyormuş. Haliyle taksiler de geçici araçlar olduğu ve ani ihtiyaç durumunda diğer araçlar arasında hızlıca fark edilebilmesi açısından sarı renk taksiler için en uygun renktir.

Ayrıca bu durumun benzerinin trafik ışıklarında da olduğunu söyleyebiliriz. Sarı renk trafik ışıklarında "hazır ol" anlamını taşır. Bu hazırlık, "durmaya", "hareket etmeye" durumlarının ikisi içinde geçerlidir. Her iki duruma da dikkati özellikle çekebilmek için sarı renk 2. sırada kullanılmış olabilir diye düşünüyorum.

Bütün bu bilgilerin dışında; bazı renklerin neyi temsil ettiği sorusunu da irdelemek isteyenler için bulduğum bir yazıdan alıntı yapmak isterim (kaynak link yazının sonundadır). Ege Üniversitesi Antropoloji Bölümü'nden Zülfikar Doğan'ın hazırladığı uluslararası bir bildiride renklerin şirketler tarafından nasıl kullanıldığı konusu anlatılmış:

Kahverengi
Gerçekçiliğin, plan ve sistemin rengidir. İnsanlar üzerinde canlılık, hareketlilik etkisi bırakır. Dünyadaki fast-food restoranlarının hepsinin sandalyeleri ve masaları kahverengidir.
Kırmızı
Mutluluğu temsil eder ve kişinin iştahını açar. Dünyadaki ünlü gıda firmalarının hepsinin logosunun kırmızı olduğunu hayretle fark edeceksiniz. Canlandırıcı, kışkırtıcı ve heyecan verici bir etki yaratır.
Yeşil
Doğanın ve baharın rengidir, insanların yaratıcılığını körükler. Ayrıca huzuru ve üretkenliği temsil eder, güven verir. O yüzden bankaların logolarında en çok tercih ettikleri iki renkten biridir.
Siyah
Gücü ve tutkuyu temsil eder ve hırsın da bir ifadesidir, en fazla konsantrasyonu sağlayan renktir.
Mavi
Huzuru temsil eder ve sakinleştirir. Kişinin gerginliğini azaltır. Batı'da bu etkisi yüzünden intiharları azaltmak için köprü korkuluklarını maviye boyarlar.
Lacivert
Sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği çağrıştırır. Uluslararası toplantılarda tüm devlet başkanları lacivert takım elbise giyerler.
Mor
Eskiden beri ihtişam ve lüksün son basamağı olarak düşünülür. Tarih yüksek sınıfların, saray mensuplarının daima mor renk kullandıklarını kaydeder.
Pembe
Uyum, neşe, şirinliğin ve sevginin simgesi. İnsanları rahat hissettiren ve dinlendiren bir renk. Pembe giyenlere ödeme yaparken kendimizi daha rahat hissettiğimiz tespit edilmiştir.
Beyaz
Beyaz renk istikrarın, devamlılığın ve temizliğin simgesidir.

Kaynak: haber3.com/taksiler-neden-sari-renktedir-68342h.htm
  • Paylaş
Yine geldik Türk milletinin Amerikan özentiliğine. Avrupa'daki taksiler bilumum renklerdedir. Bizdekiler Amerika'dakiler sarı olduklarından sarıdır kanaatimce. Amerika'daki taksilerin sarı olmasının sebebi de sarının trafikte istatistiki olarak en çok dikkat çeken renk olmasındandır.
  • Paylaş
8

Hakan Köse, Hayatta hiç anlamadığım şeylerden bir tanesi de, renk körlüğü gibi bir hastalık varken, trafik ışıkları gibi çok önemli bir cihazda renk körü olanların en çok karıştırdığı kırmızı ve yeşil rengin kullanılması.. Buna ne diyosun :)

Hakan Köse, Bu arada sorunun cevabını özetle biliyordum ama soru olarak karşıma gelince cidden benim bilmediğim başka bir sebebi var mıdır acaba diye merak ettiğim için biraz araştırdım.. Cidden ilginç konu olmuş..

Şaman, Işıkların sırası o nedenle standart olsa gerek üstat :)

Serkan Köse, :) renk körü birisi olarak ben de bu sıralamanın standart olmasını tebrik ediyorum... Allah'tan her yerde aynı :)

Şaman, Avrupa'da da okul, posta ve kargo araçlarını sarı yapıyorlar. Malum o diyarlarda taksiler milletin başına bela değil. :)

Şaman@serkan senin profil fotoğrafın da kırmızı yeşil zaten :)

Serkan Köse, :) mavi diye koyduydum ama o da olabilir :P:)

Sarı, geçiciliğin ve dikkat çekiciliğin rengidir. Taksiler ilk hedef olarak insanların dikkatini çekmeyi ve onları lüks bir şekilde yaşamaya inandırmayı sağlamak adına bu renkte yapılmıştır. Bunun yanında geçicilik unsuru da vardır. Sarı rengin anlamı incelendiğinde geçicilik kavramına rastlanmaktadır. Taksiler geçicidir yani sadece kısa bir süre hizmet verirler. Misal bankalar, logolarında sarı rengi tercih etmezler çünkü insanlara paranın geçici olduğunu hatırlatmak istemezler. Tüm bunlar, sarı taksinin ortaya çıkış amacıdır. Günümüzde ise yoğun araba trafiğinde tanınabilirlik sağlamak adına bu renge büründürülmektedirler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

9315 Görüntülenme10 Takipçi3 Yanıt