Bilmek istediğin her şeye ulaş

Taksim'de kıyamet koparken olayları sadece yabancı kanallardan canlı izleyebiliyor olmak ve bütün medyanın yandaş medya olduğunun aniden farkına varmak hakkında ne düşünüyorsunuz?

haberturk de yüzlerce kişi diyor ama onbinlerce kişi taksim e hareket halindeymiş şu an...yani kimse hükümete laf gelsin istemiyor anlaşılan. enteresan...Düzenle
Evin içine biber gazı sıkan polis:


Ankara - Bestekar sokak. Polis apartmanlara biber gazı atıyor, açık ve net:
  • Paylaş
1

Nazende , yuhhh bee bu kadar da olmaz diycem amaa yaptılar oldu!!!

Açıkça söylemek gerekirse ne gezi parkı ne de taksim umrumda. İster AVM yapsınlar ister rulo yapıp üzerine otursunlar.

Perşembe sabaha karşı yapılan müdehaleden sonra kız arkadaşımın zoruyla gitmek zorunda kaldım. Zıplamayan faşisttir gibi saçmalıkları aldırmadan dinledim, zıplamadım, faşist de değilim. 10-15 dakka takılır kaçarız dedim. Öyle olmadı herşey o kadar güzel, o kadar temizdi ki, dönemedim. Gece 4 gibi eve döndük, sabah kalktım işime geldim. Sonra baktik ki sabaha karşı polis alçakça ve çocukca saldırmış.

Akşamı iple çekmeye başladım. iş çıkışı Harbiye'den binlerce kişi ile birlikte yürümeye başladık. Tomalar, polisler üzerime doğru gelmeye, gaz bombalarını patlatmaya çalıştı. Bir saat geçmeden binler onbinler oldu. Polisi aşıp bir şekilde Divan Otel'e kadar ilerledik. Meydan sakindi ama meydana varan tüm yollarda polis hunharca saldırıyordu. Taksime doğru yürüyecektik, olmadı, taksimin ara sokaklarına kendimizi zor attık. Çatışmalar o kadar şiddetliydi ki bir otele sığındık, 3 dakika geçmeden polis gaz bombalarıyla saldırdı, otelin camları kırıldı. Saatler sonra oradan çıkarken, polis gaz bombası attı yine, hatunun üzerine çullandım arkamdaki çocuğun gözüne geldi. Gözü elinde doktor diye bağıran insan gördüm! Gelen ambulansı geri gönderen polis gördüm.

Bir şekilde sabaha karşı kaçtık oradan eve geldik. Dinlendik, limonlarımızı, maskelerimiz, sütlerimizi hazırlayıp tekrar yollara düştük. Beşiktaş'ta CHP'lilerin yürüyüşü vardı Taksim'e doğru yürüyorlardı. Sevcan'a dedim, gel bunlardan ayrılalım. Bunlarla tuvalete gitmem ben dedim! Mustafa Kemal'in askeri değilim diye ekledim. Sonra saçmaladığımı farkedip, şimdi başka dedim. İnönü'ye gelince x2 olduk muazzam bir kalabalıkla orada birleştik ve Gümüşsuyu'ndan yukarı çıktık, ne engel ne de Polis vardı. Hatta millet işkillendi, arada bir duraklıyorduk, alla alla nerede lan bunlar diye. Neyse sonra meydana vardık. İnsanlar orada evet polisi tahrik etti, yaptım, başındaydım! Ama yaptıkları 3 günlük zulmün karşısında istemsiz birşeydi bu! Eğer orada bulunmadıysanız, polis taksimden çekilmedi, götüüüm götüüüm kaçtı, canını kurtardı. Gaz bombaları tekrar ateşlendi, kaçmak için manevra alanı yarattı polis kendine, otobüsler geldi partopar binip gittiler.

Taksim artık kurtarılmış alandı! O 300-500 kişiye o zulmü yapanlar siktirolup gitmişti.

Gece eve, Beşiktaş'a dönüyorduk, Taksim bayram alanı, Beşiktaş cehennemdi. Beşiktaş'ı anlatmaya gerek yok. ÇARŞI vardı desem yeterlidir. Polisin kaskını almış kafasına geçirmiş adam gördüm :) Polis kovalayan adam gördüm, barikat kurmak için 1 km elden ele zincir kuran insanlar gördüm, kokoş diye suratına bakmayacağın karıların nasıl militanlaştığını gördüm, nasıl nene hatuna dönüştüklerini gördüm. 10 dk'da 3 metre barikatı yoktan vareden halkı gördüm. Lan iş makinasıyla TOMA kovalayan adam gördüm ötesi var mı. Evlerin içine gaz bombası atan polisler gördüm.

Ve dün gece son olarak Çarşı ve polis anlaşt olaylar yatıştı.

Bu zamana kadar 1 Mayıs'a dahi gitmeyen, sokakta birşeyler başaramayan, kırıp dökmekle olmaz diyen, kaldırım sökenlere küfreden ben özür diliyorum. Bok attığım onca insandan özür diliyorum. Hayatımın en onurlu, en aksiyonlu, en huzurlu günlerini yaşadım sokaklarda.

Orda olmayanlar TV'lere, gazetelere, sosyal medyadaki çoğu şeye inanmayın. Pis kandırdılar beni yıllarca, siz de kanmayın. O sokaklardaki, o meydanlardaki yüzü maskeli insanlar orospu çocuğu değil. Hepimizden daha adam, hepimizden daha normal, daha vicdanlı insanlar hepsi bu. Elinde vicdanından başka birşey olmayan insanlara gaz bombalarıyla günlerce saldırırsan eline geçirdiği ilk taşı sana atacaktır. Bu gayet doğal ve normal. Çünkü çileden çıkmamak, zıvanadan çıkmamak mümkün değil.

Bu işe ne cumhuriyet mitinglerine, ne bilmem nelere benziyor bu apayrı. Bu insanlar organik halk! Bu insanlara görmeden, billmeden yaftalamak, provakatör, çapulcu demek vicdansızlıktır. Orda takım elbiseli çiçek gibi çocuklar, ibneler, orospular, ermeniler, rumlar, enteller, danteller, öğrenciler, teyzeler, devrimciler, kürtler, ak partililer, mhp'liler, chp'liler, devrimci müslümanlar velhasıl kelam herkes vardı! Her ne olursam olayım ben HALKIM! Lan sütün gazdan korunmak için olduğunu bilmeyen, getirdiği sütü sürünmek yerine içen adamlar gördüm lan, bunlar mı provakatör!

Evet orada hükümet istifa diye bağırdık, hükümetten alenen nefret ettik! Ama antidemokratik yollarla, askerden ondan bundan medet umarak devrim tellallığı yapmadı kimse! Adam ol, çeki düzen ver kendine, salyalarını bir temizle, düzgün konuş dedik sadece. Bu nedenle kimse ergenekona bilmem neye bağlamasın bu işi! Mis gibi organik, katıksız halk vardı orda.

Bir de dün arkadaşım aradı Trabzon'dan oturmuş ahkam kesiyor, göstericiler iyi ama çevresi kötü, yakıp yıkıyorlar provakatörler falan dedi suratına kapattım. Sövmekten iyidir. Orda olmadan, o insanlara dokunmadan, o insanlara bakmadan ahkam kesmeyin rica ederim, yapmayın bu vicdansızlığı! Lan ben bile gittim ya ben bile. 1 Mayıs'a gidenler sizlerden tekrar tekrar özür dilerim.

Gelgelelim basına. Cumartesi meydana girdiğimizde canlı yayın arabaları göbekte mevzilenmişlerdi. Araçların üstünde kameralar çekiyorlardı. NTV aracının önünden geçerken lavuk tuttu kamerayı bana çevirdi, dayanamadım! Ne çekiyorsun, yayınlayamayacağın şeyi niye çekiyorsun, kaç gündür bu kadar insana böcek gibi gaz sıkılırken nerdeydiniz falan diye bağırıp çağırdım. O ara millet gaza geldi, NTV'den birine kafa göz daldılar. Arabayı kullanılamayaca hale getirip üzerine aklınızın alamayacağı küfürler yazdılar. Satılmış medyaz yazdılar. Provakatörlükse bu ben provakatörüm Hacı. Gitse o bu yapsa zoruma gitmezdi bu kadar, NTV'sin lan sen günlerce karartma yaptılar Allahsızlar! Gram vicdan azabı duymuyorum.

Sakın basın emekçisi bilmem ne diye kimse savunmasın. Bu yavşaklar polisten beter. Polis gaz sıkar binlerce kişi etkilenir. Bunlar ekran yoluyla milyonları zehirlediler. Ama basın emekçi!
  • Paylaş
4

Hakan, bu yazıyı, kendince bir hayat anlayışı olan topluma göre belki sıradışı ama eminim kendi gözüyle sıradan bir insan nasıl zıvanadan çıkarılır sorusunu kendime sorarak okudum her satırın da.

eğer kendim ce yaptığım çıkarım doğru ise başka bir şey anlatıyor bu yazı, hem erdoğanın, hem kılıçdaroğlunun , hem diğer kapitalizmin esiri olmuş sağ ve sol siyasilerin hem de anne babaların iyi anlaması lazım. ders çıkarmak, anlamak için not edip bir kaç defa daha okuyacağım.

Karl Engelpert@hakkan ya yemin ederim bu zamana kadar polise laf söyletmezdim, hakkın sokaklarda aranamayacağını, yakıp yıkmakla bir yere varılamayacağını, samimi insanların 3-5 provakatörle gaz getirilip sokaklara salındığını falan düşünürdüm. 12 Eylüller vesaireler öyleydi ama bu tirihimizde bir ilktir. Bu kitle kimsenin kitlesi değil, Yeni Türkiye'nin kitlesidir. Korkmayan, hesap soran, birbirine yan gözle bakmayan, farklılıkları zenginlik olarak gören, birbirini ötekileştirmeyen Türkiye'nin kitlesidir.

Çok mutluyum çok!

Hakan, gerçekten çok farklı. burada sosyologlara çok önemli görevler düşüyor, bu olaylardan çıkan analizler de gençler ne demek istedi ? bunların derhal kitaplaşıp halkla paylaşılması lazım. 10 yaşında çocuklarımla yürüyoruz her gece okul olduğu için onları 22:00 de filan eve bırakıp ben geri dönüyorum sonra. çocuklarım farkında olmaya çalışıyor. 10 yaşındaki çocuk dedi ki İstanbul da ki park için Ankara da biz niye yürüyoruz? konu parktan çıkıp gaz bombasına nasıl geldi? istanbulun parkı neden başbakanın projesi oluyor ? istanbul belediye başkanı yokmu park onun sorumluluğu değil mi?

uzun bir muhabbetten ayıkladıklarım bunlar. ama asıl sorulması gereken burada 10 yaşındaki çocuk bile kendi dünyasında bu tür basit sorgular geliştiriyorsa yaşları 15-25 arası değişen ve hiç bir olumsuz eylemin içinde ve vandalizmin kıyısından geçmemiş bir önceki nesil gör ki nasıl düşünür. var ya bu nesil kaba kuvvetle değil bilgileri ile bireysel hak ve özgürlükler için tayyibi de , kemali de cebinden çıkarır yakında .

Kio Sey, Yeni bir nesil geliyor derken, geldi o nesil... ve iyi de geldi bünyelerimize...

Bu konuda şoklar içerisinde kaldım kaç gündür. Medyanın yandaş olduğunun farkındaydım ama bu kadarını da düşünmüyordum. Olaylar olurken tv kanallarında ' hizmet yolu' adlı RTE nın çekilmiş videolarını görünce iyice nefret ettim hepsinden tiksindim. Düşündüm şimdi annem- babam bunları izliyor hiç bir şeyden haberleri yok. Çünkü hiç bir sosyal medya sitesi kullanmıyorlar, tv de ve gazetelerde gördükleriyle anca.. Ve bu durumda olan bir-çok kişi olduğunu düşünün.. Bende hiç aramadım annemleri telaşa vermemek açısından ve bakalım ve ne zaman arayacaklar diye bekledim. Bugün aradılar daha yeni ve orası biraz karışıkmış aman dikkat edin adlı konuşmalar... Bende gene bir şoklar, yıllarca insanların büyük çoğunluğunu allah bilir hangi konularda bu şekilde uyutmuşlardır diye.. RTE nin canlı konuşmalarını dinleyince de zaten diyosunuz 'halk ne derdinde bunlar ne derdinde'. Hala bir kendi partilerinin savunmasındalar. Yok biz şunları yaptık da bunları yaptıkta, kimse böyle yapmadı da, biz bir harikayız da , ödül aldıkta, şöyle de böyle...

Siyaset- politikayla hiç bir alakası olmayan, nefret eden benim bile sinirlerimi yükseldi. Üzüldüm her şekilde. Bir güven çöküşü var herkeste medyaya olsun polislere olsun.

Ama bu eylemler ne kadar sorunlu, acılı, çatışmalı, zorlu devam etse de harika oldu. İyi oldu. Az biraz korkmuştur RTE ve bundan sonra iki üç kere düşünür heralde projelerinde.

Bilemiyorum ya insan olan istenmediği yerde de durmaz yani, bunlar da nasıl bir yüzsüzlük varsa artık onu da anlamış değilim. Bi vazgeçin artık. Tamam oyların çoğunluğunu alıyorsunuz ama %20, %30 da bir olumsuz oy sonuçta. Bir ortamda 10 kişi varsa ve 2 kişi beni istemiyosa mesela çeker giderim yani. Basit bir örnek oldu bu ama aynı hesap bana göre.:p

Umarım herkes için hayırlı sonuçlanır bu olaylar, emekler, çekilenler karşılığını bulur dileğim..
  • Paylaş
1

Unluckypod, kesinlikle katılıyorum, ben de tamamen aynı şeyleri düşünüyordum.

The Guardian'da manşet olarak veriliyor: guardian.co.uk/world/2013/may/31/istanbul-protesters-violent...

Bizim TRT'de bir şey yok malesef:

trt.net.tr/anasayfa/anasayfa.aspx
  • Paylaş
Basının milletin sesi olması beklenirken, bir milletin sesini kısarak korkunç ve utanç verici bir hal aldı.Evet, basın milletin müşterek sesiydi, çok çok eskiden.
Al Jazeera---
aljazeera.com/news/europe/2013/06/201361133525128709.html
  • Paylaş
Türkiye' de medyanın hükümete ve güçlünün yanında yer aldığı yıllardır bilinen bir gerçek. Bu yüzden de özellikle son üç yıldır haber ve gazete takip etmiyorum. Medyada haber oldu mu bilmiyorum ama dün Kızılay' da yapılan eyleme polisin müdahalesi korkunçtu. Koskoca meydan gaz odası gibiydi. Nefes almak imkansızdı. Allah akıl fikir, vicdan versin hepsine!
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1394 Görüntülenme13 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları