Bilmek istediğin her şeye ulaş

Taksim'deki olayların bilançosu nedir?

Recep Tayyip Erdoğan Gezi Parkı eylemlerinin bilançosunu şöyle açıkladı: 89 polis aracı, 42 özel araç, 4 otobüs, 18 belediye otobüsü, 4 bina, 99 iş yeri, 1 konut, 1 polis merkezi, çok sayıda otobüs durağı, ankesörlü telefon, trafik ışıkları...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre olaylarda, İETT''ye ait 40, Otobüs AŞ'ye ait 6, Özel Halk Otobüsleri'ne ait 3 olmak üzere toplam 49 otobüs ile 1 kamyonet, 30 durak ve 5 iş makinesi büyük hasar gördü.
Olaylarda ayrıca, Taksim Metro İstasyonu özürlü asansörü, çok sayıda trafik kamerası, trafik işaret ve levhaları, park korkulukları, kaldırımlar, reklam panoları, elektromekanik altyapı kabloları ve iskelelere de zarar verildi.
Ön incelemeye göre, maddi hasarın yaklaşık 6 milyon lira olduğu bildirildi.
Taksim

Basından:
Olayların faturası, kepenk kapatmak zorunda kalan esnafa çıktı. Saldırılar sonrası camları kırılan işyerlerinde tadilat çalışmaları başladı. Sprey boya ile dükkanlara slogan yazan göstericiler daha sonra camları kırdı. Camlar yollara saçıldı. Güvenlik endişesiyle ismini vermek istemeyen bir telefon bayii sahibi satış defterini göstererek “5 gündür 150 liralık satış yaptım. Günlük 200 lira kira ödüyorum. Olaylar sebebiyle maddi zararımız büyük.” diye konuştu. Önceki gece göstericilerle polisin çatışması sebebiyle 1 saat dükkanda kilitli kalmak zorunda kaldığını da belirten dükkan sahibi, sıkılan gazlar sebebiyle de zor anlar yaşadıklarını belirtti. Bir diğer esnaf ise olaylar sırasında sıkılan biber gazından çok kötü etkilendiklerini belirterek, gece geç saatlere kadar evlerine gidemediklerini söyledi.

İsmini vermek istemeyen pide-börek satan başka bir esnaf da geceleri iş yerlerine yönelik saldırıları engellemek için nöbet tuttukları bilgisini veriyor. Cumartesi günlerinin Beşiktaş esnafı için en yoğun geçen gün olduğunu belirten iş yeri sahibi, önceki gün eylemler yüzünden hiç satış yapamadıklarından dert yandı. İzmir’deki şubelerinin göstericiler tarafından tahrip edildiğini söyleyen iş yeri sahibi, “2013 yılının Türkiye’sindeyiz. Göstericiler kaldırım taşlarını söküyorlar, reklam panolarını parçalıyorlar, araçları yakıyorlar. Bu olacak şey mi? ‘Tayyip istifa’ şeklinde slogan atıyorlar. Eğer çok istiyorsanız, seçimler yaklaşıyor. Sandıkta istediğinize oy verirsiniz. Ama bu şekilde olmaz.” şeklinde konuştu.

Eylem kontrolünü kaybedince milyonlarca liralık zarara sebep oldu. Polis çekilince Fox TV kanalının aracına saldıran eylemciler, aracı kullanılamaz hale getirdi. Araç, eylemciler tarafından itilerek The Marmara Oteli’nin önüne kadar getirildi. Göstericiler ayrıca El Cezire ve NTV’nin canlı yayın araçlarını da spreylerle boyayarak tepkilerini gösterdi. Eylemcilerin kurduğu barikatlar sebebiyle ulaşıma kapanan yollar, dün sabah açık öğretim sınavına girmek için yola çıkan öğrencilere zor anlar yaşattı.

Bir banka şubesi ateşe verilerek kullanılmaz hale gelirken farklı bankalara ait şubelerin camları kırılarak ATM’lerine zarar verildi. Otobüs durakları da paramparça edildi. Camları kırılan işyerlerinde milyonlarca lira zararın olduğu belirtildi. İzmir’deki gösteriler boyunca 53’ü kadın 191 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.
Taksim
  • Paylaş
3

Hakan, Keşke bütün bunların olabileceğini öngören ve o na göre kriz yönetebilen bir başbakanımız olsaydı ve bütün bu kötü sonuçlar çıkmasaydı. Bu bilançoya ek olarak 5 kişi hayatından oldu. 6 kişinin gözü kör olma riskiyle kapatıldı. Sakin zamanların artık egemen olması lazım.

Şaman, Keşke bu rezaleti başlatmayan, insanları demokratik hak arayışlarında özgür bırakabilen ve onları dinleyebilen bir başbakanımız olsaydı. O kadar cinayet işlediler ve böyle rakamlarla insan içine çıkıyorlar. ATM'leri kıran beyaz kasklı kahraman Türk polisinin resimleri medyada mevcut, camları da attıkları bombalarla kırmışlardır eğer gerçekten kırıldıysa. 3 Belediye otobüsünün yerini biliyorduk, birini şoför yan park edip gitti, diğerleri de içeride kaldı. Diğer otobüsleri nereye kaybettiler acaba? Sıktıkları gazın fiyatını bir hesaplasınlar, o kadar şiddete eğer eylemciler tarafından da bir şeyler yapılmışsa zaten mübahtır, arada kaçabilir. Kaldı ki Beyoğlu esnafı sonuçta parasını oraya gelip iki kadeh içip eğlenen halktan kazandığı için eylemleri destekliyor.

Hakan, He yaa bi de bu var, tomanin tazyiki daha çok kaldırım taşı, tabela, cam çerçeve, seyyar bina söküyor yerinden.

Düşünsel fay hatlarımız iyice belirginlemiş. Yeni yeni ötekileştirme argümanları üretilmiş on yıllarca giderilemeyecek güvensizlik ve nefret tohumları ekilmiştir. 5 kişi canından olmuş, onlarca kişi uzuv kaybı yaşamış binlerce kişi psikolojik travmalar yaşamaya devam ediyor.

Tüm bunların gölgesinde bir "ama" ile başlayıp otobüsten, bankamatikten, rakamlardan bahsedebilmek kolay iş değildir. Vicdanınızı nerede unuttaysanız gidiniz bulunuz.
  • Paylaş
Maddi zarar dışında Türk Tabipler Birliği'nin açıkladığı bir liste de bulunuyor, ölü, yaralı ve zarar gören insanlarla ilgili rapor şu şekilde:

ttb.org.tr/index.php/haberler/veriler-3842.html
  • Paylaş
4 ölü 7500 yaralı 12 göz kaybı çok sayıda kafa travması. Bence bunların maddi karşılığı yok olamaz da.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

983 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt