Bilmek istediğin her şeye ulaş

Taksim'e kışla yapmalı mıyız?

Taksim için ön görülen yayalaştırma projesinin önemli bir tartışma konusu olan Topçu Kışlasının yeniden inşa edilmesi hakkındaki görüşleriniz nelerdir?Düzenle
1806 yılında 3. Selim tarafından yaptırılan 1909 yılında ŞERİAT isteyen askerler tarafından isyan merkezi kabul edilerek tarihe geçti. Şeriat yanlısı isyan (31 mart hareketi) başarıya ulaştı ve padişahı tahttan indirdi. Fakat İsmet İnönü ve Atatürk'ün de içinde bulunduğu harekat ordusu Selanik'ten gelerek bu gerici isyanı bastırdı ve kışlayı ele geçirdi. Kışla Osmanlı'nın son dönemlerinde borç karşılığı olarak Fransızlara satıldı ve 1940 yılında İsmet İnönü kışlayı Fransızlardan tekrar satın alıp halka hediye ederek gezi parkı yaptı. Şimdi bu sembolik şeriat kışlasıyla olan derdini daha iyi anlamışsınızdır herhalde Erdoğan'ın. Son zamanlarda her fırsatta nefretini dile getiren başbakan, Topçu kışlası ile kendince intikam almak ve İstanbul'un halka ait olan parkını ranta çevirip satmak peşindedir. Bunun haricinde ne taksim projesi ne de yaya yolu kimsenin umurunda değildir. Bizzat başbakanın kendi ağzından şu sözleri duydum tv'lerde "oraya rezidans yapacağız; altında mağazalar, müze filan olacak. Daha bu proje net değil ama orası yüzdeyüz yıkılacak.'' Allah kibirden ve nefretten herkesi korusun.

Kıyamet koparken bile fidan dikiniz diyen bir peygamberi olan dine mensup bir kişinin kıyamet kopsa bile o ağaçları yıkacağım demesi çok manidardır.
  • Paylaş
Taksim'de kışla yapılması düşünülen yer, yeşilliklerle bezeli olan Gezi Parkı'dır. O ağaçları yeşilliği yok etmek demek, varolan kirli havanın devamını sağlamak demektir. Türkiye'de kişi başına düşen ağaç sayısı, dünyadaki diğer ülkelere göre komik sayılabilecek bir seviyededir. Orada kullanılması muhtemel olmayan bir kışla veya taş bloklar yerine yeşillendirme çalışması yapılmalı ve o park uyarlanmalıdır. Ayrıca milletin bu kadar tepki vermiş olduğu bir olayın üzerine inatla gitmek kaostan başka bir şey doğurmayacaktır.
  • Paylaş
Bu tartışma ilk çıktığında, uzlaşmacı bir tavırla "Topçu Kışlası yapılsın, ama kısmen" demiştim. Kışla: aynı modülü tekrar ederek bir avlunun çevresini dolanan bir yapı türü değil midir, öyleyse apartman ebatlarındaki tek bir modülü, (bir avlu parçasıyla) oraya inşa edersiniz; hem şehrin geçmişi, yeterli bir bilgi seviyesinde canlandırılmış olur, hem sembolik bir anıt olur; hem bir işlev verilir. Bir fikir: kenarları tamamlanmamış "harabe" şeklinde kalabilir. Göz onu tamamlar. Onun karşısına yine bir direniş(çi) anıtı dikilmesinde de engel yok.
Bir kaç oy toplamak için "yeşil kalsın" demeyeceğim; kalsın tabi, ama mesele o değil. Şehrin vadileri yol haline getirilirken, tepelerinin göstermelik park yapılmasını riyakarca buluyorum. Park yapılacaksa, kolaysa vadilerin/ derelerin iki yanı yapılsın. Yeşil, suyla ilişkili olsun.
Modern şehircilikte dereler ıslah edilir, kanal haline getirilip doğadan koparılır (tasvip etmiyorum) fakat yine de bazı estetik düzenlemelerle en azından "su unsuru" şehir hayatına değer katar. Eskişehir bizdeki en iyi örnek.
Dikkatinizi çekerim; Boğaz ve Haliç, yeraltına alınıp üzerlerinden yol geçirilemeyen birer "vadi" / "dere" olarak varlığını sürdürdüğü için İstanbul dünyanın en değerli şehirlerinden biridir.
  • Paylaş
1

Hakan Köse, Şuradaki soruya da aynı yanıtı vermişsiniz:
inploid.com/t/taksim-gezi-parkina-ne-yap...

Tamam, aslında yanlış değil, her iki soruya da yanıtınız aynı, ama linklemekte fayda var diye düşünüyorum.

Hayır yapmamalıyız nokta
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1007 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt