Bilmek istediğin her şeye ulaş

Talep esnekliğinde, inelastic demand, elastic demand, iso elastic demand, unit elastic demand kavramlarını açıklayabilir misiniz?

Elastic Demand(esnek talep) :
Fiyat değişikliği karşısında tüketicilerin bu değişikliğe karşı satın aldıkları miktarı değiştirmek şeklinde gösterdikleri tepkinin şiddeti-ya da duyarlılık derecesi-talebin fiyat esnekliği ile ölçülür kısaca talep esnekliği denir.
İnelastic Demand(esnek olmayan talep) :
Talep eğrisi üzerinde her noktada esneklik katsayısı sıfıra eşittir. Fiyat ne kadar düşerse düşsün ve yükselirse yükselsin talep edilen miktar değişmemektedir(Uyuşturucu bağımlıları talebi etkisi örnek olabilir) .
Unit Elastic Demand(birim esnek talep) :
Eğri üzerindeki her noktada esneklik kat sayısı 1'e eşittir. Fiyatta ki yüzdelik değişim miktarda ki yüzdelik değişmeye eşittir{(delta(p) /p=delta(q) /q) }
İso Elastic Demand{(eşit esnek talep((sert esnek talep) ) }:

Yakın ikamesi olmayan malların talebinin fiyat esnekliği sert esnek talep denir.
Esnek katsayısı birden büyüktür. Bu malların fiyatı yükseldikçe tüketiciler söz konusu malın yakın ikamesi olan malları satın almaya yönelirler. (Tüm gıda maddeleri örnektir) .
Bunların yanında

esneklik=talep edilen miktardaki % lik değişme/fiyatta ki % lik değişme =a/b,
a> b olursa tlep esnekliği yumuşaktır et=(delta(q) /q) /(delta(p) /p) =(delta(q) /delta(p) *p/q) ,
0> (e=1) > sonsuz a=b talebin fiyat esnekliğini sınıflandırmadan ölçüt olarak alınır...
*'Asıl olarak bu konuda sorulması gereken soru bir ürünün fiyatı ne kadar süre sonra yükseltili ve düşürülür' dür bence?
  • Paylaş