Bilmek istediğin her şeye ulaş

Talk show programları izlemek, konuşma ve espiri yeteneklerini arttırmada faydalı mıdır? Bu tür programların ne gibi faydaları vardır?

Ben pek ağzı laf yapmayan sessiz ve çevrem tarafından sıkıcı damgası yiyen birisiyim.. ve bugüne kadar talk showlara hiç ilgim yoktu... acaba düzenli olarak talk show programları izlesem. sohbet konusu açabilen, ağzı laf yapabilen , eğlenceli olan ve sıkıcı olmayan birisi haline gelmem mümkün müdür? bu programları izleyenlerden yorumlar alayım? Düzenle
Talk-show programı izlediğinizde sohbet konusu açmak hususunda yol alabileceğinizi düşünüyorum ancak içerik olarak pek de dolu şeylerden konuşabileceğinizi sanmıyorum. Üstelik sıkıcı damgasının yerini sıradan damgası alacaktır ki bu belki de daha kötü. Sessiz kalıp cool olma çabası bile daha iyi olabilir :)

Şaka bir yana, sahiden de bu tip programlardan kapabileceğiniz sohbetler ve espriler hep belirli bir seviyenin altında olacaktır. İnsanlar Cem Yılmaz'dan duyduğu espriyi sizden de duyunca bir tebessüm edebilir ancak sizi değerli ya da farklı görmek için bir sebepleri olmayacaktır. Hiçbir özelliği olmayan ortamdaki kuru kalabalığın bir parçası olabilirsiniz sadece.

Peki önerin nedir derseniz öncelikle kitap okumanızı tavsiye ederim. Kitap ne işe yarar diye sorarsanız ayrıntı verebilirim. Yok kitap istemem, görsel olsun derseniz belgesel izlemenizi öneririm. Belgesel deyince aklınıza hemen ceylan yiyen aslanlar gelmesin. Günlük hayatta konuşabileceğiniz ve insanların ilgisini çekebileceğiniz psikoloji, medeniyet, bilim konulu çok güzel belgeseller bulabilirsiniz.

Kitaplar ve belgeseller elbette size espri yapmayı doğrudan öğretemez fakat hem bakış açınızı, hem konuşmanızın içeriğini, hem de kendinizi ifade biçiminizi zenginleştireceği için imajınıza ve iletişiminize olumlu katkısı olacaktır diye düşünüyorum.

Not: Sizin açıklamanızdan anladığım talk-show daha popüler kültüre yönelik olanlardı ve cevabımı ona yönelik olarak verdim. Yoksa magazinsel olmayan, daha dolu içeriğe sahip talk-show programları elbette faydalı olabilir.
  • Paylaş