Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tam anlamıyla yasal yabancı dizi sitesi yapmak için ne gereklidir?

Tam anlamıyla yabancı yasal dizi izleme sitesi için ne gerekli yada mümkün mü? Eğer bu mümkünse mesela yayınlanıcak her yabancı dizi için birşey yapılması mı gerekiyor vede gerekli olan nedir?Düzenle
Yabancı dizilerin yasal olarak izlenebildiği bir internet sitesi teoride mümkün. Dizilerin dijital ortamdaki işletim haklarının yapımcı veya dağıtımcı firmalarından alınması gerekli. Bu haklar coğrafi olarak veriliyor. Yani Amerika'da yasal olarak gösterim yapan bir sitenin Türkiye'de de dizileri gösterebilmesi için Türkiye ile ilgili işletme hakkını da almış olması gerekli.

Hemen akla gelecek ikinci soruyu da yanıtlayayım, bir dizinin işletme hakkı ne kadardır? Dizinin, popüleritesine, hangi yılda çekildiğine, hakkı elinde bulunduran yapımcı/dağıtımcı'nın keyfine göre değişiklik gösterir. Türkiye'de bile Muhteşem Yüzyıl ve Kurtlar Vadisi gibi dizilerin dijital yayınları için milyonlar isteniyor. Yani popüler bir yabancı dizinin gösterim hakkını 200 bin $ ila 1 milyon $ arasında alabilirsiniz diye tahmin ediyorum. Bu hakların belirli süreler için alındığını da lütfen gözden kaçırmayalım.

Görüldüğü gibi teoride parayı basarsanız. Yasal şekilde dizi yayınlayan bir site açabilirsiniz. Fakat işin pratiğine bakacak olursak. Bazı popüler yabancı dizilerin hakları zaten Türkiye'de münhasır olarak alınmış durumda. Digiturk gibi büyük kurumlar bu hakları alırken tüm hakları (dijital ortam, tv, dvd vs... ) da kapsayacak şekilde münhasır olarak aldıklarından. Onların yaptığı anlaşmalar bitmeden herhangi bir şekilde dijital ortamda yayınlamanız mümkün olmaz.

Yakın zamanda kapatılan diziport, dizimag gibi yasadışı yayın yapan sitelerin, yasal olarak iş yapan bir benzerini açmak teoride mümkün fakat pratikte en azından önümüzdeki bir kaç yıl için pek mümkün değildir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1556 Görüntülenme6 Takipçi1 Yanıt