Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tamamen ücretli, %50 burslu ya da tam burslu mimarlık okumak arasında nasıl fark var? Tamamen ücret veren insan nasıl mimarlık sınavlarını geçiyor? Üniversitede mimarlık okumak dersleri dinlemek ile mümkün müdür?

Önce son sorudan başlayayım; mimarlık okuyorsan, dersleri dinlemen bir işe yaramıyor pek, sürekli araştırman, okuman, görmen, incelemen gerekiyor.

İlk sorun için; ücret farkı var sadece. :)

Diğer soruna gelince, anladığım kadarıyla YGS-LYS'ye göre insanları sınıflandırmışsın sanki. Aslında işin gerçeğine bakarsan, üniversitede senden yüksek puan yaparak gelmiş birinden çok daha yetenekli olduğunu görmen mümkün zaman zaman. Ücretini verip de okuyan öğrencinin bursludan çok da bir farkı yok aslında, ücretli okuyan öğrenci eğer bilinçli olarak mimarlık seçmişse tabi ki. :) Belki öğrencinin yeteneği vardır, yeteneği yoksa da azmi vardır belli mi olur. Sınavlar illa ki bir şekilde geçiliyor.

Düzenleme: Devlet üniversitesinde okuyorum, ücretlileri bu kadar koruduğuma bakma. :)
  • Paylaş
2

Bilal Bayrak, Samimi yorumunuz için çok teşekkür ederim :)

Aylin Sonmez, Yardımcı olabildiysem ne mutlu, rica ederim. :)

O arkadaşına de ki, bu işin sonunda sen zararlı çıkacaksın.
Bu sitede farklı sorular altında pek çok kez cevaplandı mimarlık eğitimin ne olduğu, nasıl olduğu. Tekrar etmeye gerek yok
Yapılması gereken en doğru mantık, her koyunun kendi bacağından asıldığını unutmamaktır. Diğer öğrencilerin yaptıkları, çizdikleri, girdikleri dersler, katıldıkları yarışmalar, ödevlerini başkalarına yaptırmaları, okul dışında hocalarla kurdukları iş veya benzeri ilişkiler diğer öğrencileri hiç ilgilendirmez.
Sadece mimarlık bölümü öğrencisi değil, tüm üniversite öğrencileri, artık bir meslek sahibi oldukları ve dolayısıyla artık ona karşı belirli sorumluluklarının, saygısının olması gerektiğini bilmeliler. Dolayısıyla daha birinci sınıftan itibaren eğitimine katacakları her artı değer, kişinin kendi kariyeri ve gelecek yaşantısı için avantaj sağlayacağını unutmamalı.
Tabi sorunun ima ettiği durum fazlasıyla ve de çoğunlukla rahatsız edici boyutlarda davranışımızın temeli olan ortaokul lise yıllarından başlayarak, çalışma hayatının üst mevkilerinde dahi karşımıza çıkan kendi becerileri ve yaptıklarından ziyade, başkalarının mesaiye kaçta geldiği ile, kaç saatini internette geçirdiği ile, çalışma arkadaşlarından hangisiyle niye samimi olduğu ile ilgili düşünmeye daha fazla vakit harcama hali olunca bu soruya vakit ayırmakta kaçınılmaz oluyor.
Her geçen dakika, her harcanan enerji çok kıymetli, kendinize konsantre olun, kendi hedefleriniz, idealleriniz olsun. Zor ve yorucu bir süreçtir ama başarı bayağı magazin programlarında parlatılanlar gibi, forum sitesinde bulunan illegal program linkini download etme kolaylığında ve hızında olmaz.
Gene de o arkadaşına de ki, bu işin sonunda... Ya da neyse hadi bir çay koy da içelim.
  • Paylaş
1

Bilal Bayrak, Teşekkür ederim :)

Tam-yarım burslu hiç fark etmez hepsi sonuç olarak aynı üniversiteden mezun olacak yada olmaya çalışıyor
Mimarlık okunabilecek en zor bölümlerden biri iş dünyasına atılınca biraz daha rahat çözülüyor bazı şeyler ders dinlemek ile mümkünmüdür sanmıyorum en azından bende olmadı her şeyi arkanda bırakıp okul bittiğinde m² de 90 tl bütçe ile dış cephe tasarlamanı istiyorlarya o zaman bildiğin herşey ters dönüyor
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

249 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları