Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tango nasıl yapılır? Amerikan Tango nedir?

Tango, latincede "dokunuyorum" anlamına gelen bir fiildir. Tango, ilk olarak liman işçileri arasinda bir güç ve erkeklik gösterisi olarak başladı. Zamanla değişti ve şu anki haline geldi. Arjantin tangosu asıl tangodur , bunun dışında salon tangosu veya amerikan tango denen stiller de vardır.

Tango, Arjantin genelevlerinde yapıldığı için uzun yıllar yüksek sınıf tarafından ayıp, yasak ve günah sayıldı. 1930'larda Avrupalılar'in keşfetmesiyle durum değişti. Tango, Avrupa ve Amerika'da daha çok gösteriye dönük olarak yapılmasına karşın, Latin Amerika'da halen geleneksel biçimde icra ediliyor. 

Bu konuda Ece Temelkuran'dan bir alıntı yapmak istiyorum. Bence çok güzel anlatmış. Buyrunuz:

"...Tango istemek ve istediğini belli etmemek dansıdır biraz. İstemek ve istediğine yaklaşmamakla ilgili. Denizcilerin arjantin meyhanelerinde "kötü" kadınlarla beraber yarattıkları bu dansın asıl hikayesi, gidecek olanı istemektir. Tango kalıcı olanların değil, hep gidecek olanların dansıdır. Ele geçirilemeyenler arasında sessiz bir kavga... Beraber bir tuzağın koynuna düşmeyi çok isteyen ve bunu ilk kimin söyleyeceğini yoklayan bir kadınla bir adamın dansı... Çok korkan belli etmeyen iki kişinin birbirine meydan okuyuşu... "sevdim de vermediler" ağlaşması değil, "ben seni hiç sevmedim" yalanı. Kim önce dökülecek, kim önce teslim olacak sınanması..."

Amerikan tangonun nasıl yapıldığını gösteren bir video.
  • Paylaş
Bu video'da ve diğer derslerde yardım alabilirsiniz.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1685 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt