Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tanrı bizi düşüncelerimizle (AKIL) birlikte yarattıysa, ona inanmamak yanlış mıdır?

Düşüncelerimizle birlikte yaratmasaydı inanmamak yanlış olmazdı, hatta inanmak yada inanmamak mümkün olmazdı. 
siz önce kader problemini çözmelisiniz sanırım çünkü tanrı düşüncelerimizi yarattığı için biz bu fikirlere sahip değiliz, biz bu düşüncelere sahip olacağımız için tanrı bunu kaderimize yazdı. tanrı olgusunu zamandan soyutlamakta fayda var ;)
  • Paylaş
Tanrı seni eğer düşüncelerin ile yaratmış olsa idi, Tanrı değidiğimiz ilahi varlık seni yargılama lüksüne sahip olamazdı. Çünki düşüncelerini de o yaratmış böylelikle senin iyilik ya da kötülüğünü değiştirilemez bir biçimde belirlemiş olurdu. Sen de ne olursa olsun o fikirlere sahip olurdun. Bu da seni yaptıklarından sorumlu kılmazdı. Tanrı bizleri -eğer inanıyorsan- akıl yetisi ile, kendi düşünme yeteneğinin çok küçük bir parçasının kopyası halinde yarattı. Kendi iradesinin çok küçük bir miktarı ile yarattı. Kendinde ne var ise onun bir küçük örneği bir müsfeddesi şeklinde yarattı. O yüzden sana düşünce değil düşünebilme yeteneği verdi ki karşısına çıktığında bu düşünceyi sen bana verdin diyerek yaptıklarından kaytarma diye. Herkes kendi yaptığından sonuna kadar sorumludur. Tanrı insan ilişkisi, Mühendis bilgisayar ilişkisi gibi değildir.
  • Paylaş
Aklını kullanarak argümanlarıyla birlikte gerçekten tanrının yokluğunu ispatladıysan ona inanmalısın. Tanrı da bunu isterdi bence.
  • Paylaş
Tanrının bızı dusuncelerımızle bırlıkte yarattıgını dusunebılıyorsak bu ona ınandıgımız anlamına gelır zaten. o yuzden boyle dusunurken ınanmassan yanlıslıktan zıyade tutarsızsındır. netıcede yaratıldıgını kabul etmısken yaratanın olmadıgını savunmus olursun
  • Paylaş