Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tanrı ile Allah arasındaki fark nedir?

Çünkü şöyle bir terim yok " Şarap Allah'ı" gibi. ( Örnek veriyorum kimse yanlış anlamasın.) Ama "Şarap Tanrısı" " Aşk Tanrısı" şekline bahsedilir. Bu Tanrı sözünün kökeni ile ilgili değil, bugün kullandığımız anlamıdır.
 • Paylaş
kelime olarak biri Türkçe biri Arapça kökenli. Anlam olaraksa Allah'ın birliğe işaret ettiği, Tanrı'nın ise birlik kavramına tam uymadığını düşünüyorum...
 • Paylaş
İkisinin manası bir iken neden birlik kavramı konusunda farklılık olduğunu düşündün ki.
 • Paylaş
Kullanım alanları olarak evet haklısın.
 • Paylaş
Hmm bir de şunu ekleyeyim. Birçok tasavvufi kitapta, Allah'a Tanrı diye hitab edilmesinin yanlış olduğu hatta şirk sayılacağı söylenir. Bilmiyorum ne kadar doğru ama bence önemli olan niyettir.
 • Paylaş
Bence bunun sebebi şirk konusunun sebebi tahminimçe arapçanın resmi dil olarak kullanılmasını isteyen azınlık kesmin attığı çamurdur. Yani sonuçta anlam aynı olduktan sonra hangisinin dendiğinin ne önemi var ki. Yani dediğin gibi niyet önemli zaten ülkemizde kullanılan bir tabir değil allah yerine tanrı biraz daha farklı alanlarda kullanılıyor ama kullanılmasında bence bir şirk söz konusu olamaz.
 • Paylaş
Basit bi karışıklık sezinledim kafaları kurcalayan, Allah ile Tanrı kelimeleri belki Arapça'da aynı anlama geliyor olabilir ancak Türkçe'ye baktığımızda anlamları farklılık taşır. Allah bir isimdir, 1000 ismi olan ve hiçbir şekilde ispatlanamayacağı halde varolduğuna inanılan yüce bir kudrete verilen başlıca isimdir. Tanrı ise bu ismin (her ne kadar herkes artık bu varlıktan sadece 1 adet olduğunu ve daima böyle olacağını biliyor olsa da) sahibi olan varlığın türünü betimlemek için kullanılan ve kesinlikle, ama kesinlikle bu 1000 isim arasında yer almayan bir kelimedir. Mitolojiye baktığımız zaman aslında varolmayan, hayal ürünü tanrılar da yer almaktadır. Zeus, Thor, Ra bunun farklı kesimlerden örnekleridir. Tanrı, hayali olsun olmasın, bu yüce varlıkların genel adıdır; aynen İnsan kelimesi gibi. Allah ise, bu varlıklardan gerçekte varolduğuna inanılan tek birinin adıdır; eş koşmak anlamında olmasın, örnekleme olarak Ali, Mustafa, Fatma gibi.
 • Paylaş
1

Özüm Öztürk, allahın 1000 değil 99 ismi vardır bosch wear, ve tanrı kelimesi bir isim değildir dolayısıyla allahın isimlerinden biri olamaz. tanrı tapılan şeye denir. yani allahıın tapılan şey diye bir ismi olması mantıksız değilmi.. allahın varlığını sana her türlü ispatlarım sen istersen, eğer gerçekten istiyosan benmle iletişime geç sana msj atıyorum ama ilgilenmiyosun sanırım..

 Tanrı-> İlah (Cins isim)

Allah özel isim.

 • Paylaş
Yabancı filmler Türkçeye çevrilince Tanrı diye çevrilir. ör: Tanrı seni korusun. 
 • Paylaş

tanrı tapılan şeye denir. bizde Allahü tealaya tapıyoruz dolayısıyla fark yok...

 • Paylaş
Tanrı MÖ IV. yüzyıldan kalma eski Türkçe bir sözcük olup tenri sözcüğünden türemiştir ve bugünkü Türkçe'yle gök tanrı anlamına gelmektedir, bahsedilen dine ya da dinlere göre bir çok özel ismi ifade ettiği için cins isimdir. Günümüzde bütün dinlerin kişiselleştirilmiş putları için kullanılır.
Yukarıdaki örneklerde de değinildiği gibi Zeus, Hera, Poseidon, Venüs, Manitu gibi her dinde başka bir ya da birkaç özel isime bürünür.

Allah ise özel isimdir ve sadece müslümanların tanrısıdır.
 • Paylaş
Kavramsal olarak "tanrı" bir makamı belirtmek için kullanılır ve bunun arapça karşılığı "ilah" tır!

Allah ise Müslümanların tanrıya/ilaha verdikleri özel isimdir.

İslam'a girişte: "Allah'tan başka tanrı/ilah yoktur" denilir.
 • Paylaş