Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tanrı mı bizim dünyamızı yarattı, yoksa biz mi onun dünyasını yarattık?

Soru gayet güzel. Bana "Enel Hakk" dediği için derisi soyulan Hallac-ı Mansur'u hatırlattı hatta. Cevaba gelince... Her ikisi de olabilir, hiçbiri de.
  • Paylaş
Eğer bir tanrı var ise ve bu dünyayı o yarattıysa acemilik dönemine gelmiş diyebilirim. Çünkü yarattığı dünya öyle kitaplarda anlatıldığı gibi pekte mükemmel bir dünya değil. Gelelim benim tezime bence tanrıyı kendi kafamızda bizler yarattık. Zamanında cevabını veremediğimiz sorulara cevap olarak var oldu tanrı. Bu zamana kadar insanlık tarihi boyunca inanılan binlerce tanrı vardı. Gök gürleyince tanrıları kızdırmış olurduk yada deprem olunca tanrı bizi cezalandırmış oluyordu. Yani onun dünyasını sanki biz yaratmışız gibi geliyor bana... .
  • Paylaş
1

Ayni Al, O zaman kafamız bayağı iyiymiş

İkincisi daha havalı oluyor
  • Paylaş

Sen kendi kendini var ettin. Oldu mu? 

Varlığın ortada yokken bir gün kalkıp "Var olayım ben!" dedin ve öylece var oldun!

Ateizimle ilgili sürekli aynı soruları sormayı bıraksan artık diyorum...

  • Paylaş
4

Solsoledo, Öncelikle Sevgiseli, benim sorularım ateizmle ilgili değil tanrı ile ilgili ve insan ile ilgili. Tanrı ve insan hakkında en çok soru sorulacak kavramlar değil mi sence de? Ve dikkat edersen benim sorularımda tanrı ve insan birbirinden ayrı değildir, hep beraber ve içiçe geçmiş durumdadırlar; elbette tanrıyı insandan ayrı bir varlık olarak düşünenlere bu garip gelebilir ama Panteizm diye ararsan tasavvufda da yeri olduğunu görürsün (Hallac-ı Mansur, İbn-i Arabi). Bu nedenle sadece tanrı ile ilgili sorular sorduğum için beni ateist olarak tanımlaman da çok yanlış, bu sadece oruç tutan birine dinci demek gibi birşey. Diğer taraftan hiç soru sormadan inanacağıma, binlerce soru sorarak inanırım ya da inanmam o da ayrı...

Sevgiseli, "Yoksa biz mi onun dünyasını yarattık?" demek ne demek oluyor. Bu tarz sorularınıza yeterince cevap verdim zaten. Diğer insanlar da verdi. Ama hala aynı şeyleri sorguluyorsunuz. İkna olma mekanizmanızda mı bir aksilik var anlayamadım.

Solsoledo, @Sevgiseli tanrı soru sormakla ya da üzerinde tartışmakla bitecek bir kavram değildir. Bu nedenle konu benim ikna olmam da değildir, kaldı ki burada ikna olmak için de soru sormuyorum ben! Eğer yeterince cevap verdiğine inanıyorsan, ya da yukarıda yazdığın cümleleri bir cevap sayıyorsan (ki bence değiller), bir dahaki sorumu yanıtsız bırakabilirsin; herkes bırakabilir...

Sevgiseli, Son cümlene katılıyorum!

Bence haklısın, onun dünyasına renk kattık, şimdi de kendimiz minik şirinler olarak dünyamızı renklerdirsek! Elimizde her türlü teknolojik imkan var, kısıtlayan da yok :)
Diycen para nerde! Varyemez amcayı bulmamız lazım derim bence :)
  • Paylaş
Bilgi mi soruluyor fikir mi yoksa inanç mı?
  • Paylaş
Tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan çıktı diye düşünürken kendisini burda mı bulmuş bunu soran.
  • Paylaş
Böyle buyurdu zerdüşt'ü bi okuyun derim. Varlığı kesin bir yaratıcının olduğu kesin ve sadece o yaratıyor.
  • Paylaş
Tanrı yarattı tabi ki de
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1365 Görüntülenme12 Takipçi9 Yanıt