Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tanrı mı evreni yarattı, yoksa evren mi tanrıyı yarattı?

Etkinin tepkiyi yarattığı bilimsel bir gerçek yanısıra mevcut bilimsel teoriler büyük patlama üzerine kısmen doğru kabul ediliyor. O halde evrenin tamamında benzer patlamalar olmuş olabilir ki patlama bir tepkimedir. Başka oluşumların etkisi olabilir ancak ilk patlamanın da bir etkisi olmalı . Hali hazırda bunun yaratıcı olmasından başka seçenek kalmıyor bence.

Bu iz peşinde evreni yaratan bir tanrısal güç olmalı
  • Paylaş
Bana ne bundan? keyfime bakarim.
  • Paylaş
...ve insan tanrıyı yarattı.
  • Paylaş
İnsanlar günün boş vakitlerini iyi sebepler arayarak geçirir -en karamsar olanımız bile-. Günlük ihtiyaçlarını ne kadar kısa sürede tamamlarlar ise o kadar düşünmeye fırsat kalır. Düşündükçe sebep aralar, güneşin neden batıp doğduğu, ayn neden şekil değiştirdiği gibi....bunu ulu bir güce bağlamak ise işin içinden çıkılmadığında yapılacak ne güzel yöntemdir.... insanlar ilk önce işlerine yarayan hayvanlara tapmışlardır, sonra işlerine yarayan aletlere....daha çok alet (yani daha çok teknoloji) =daha çok zaman....kölelik artınca aristokrat kesim buldukları vakitte bolca düşünüp dinleri dolaysıyla tanrıları yaratmışlardır.... Neden hep orta doğudan semavi dinler çıkmıştır; çünkü kölelik en çok burada yaygındır (daha çok zaman), çünkü iki büyük tarihi birikimin ortasındadırlar (çin ve mısır) hal böyleyken bu birikimleri sentezleyip din yaratmak zor olmasa gerek...o dönem dünyanın yuvarlak olduğu bilinmediğinden hiç bir kitapta dünyanın şekli ile ilgili açık bir beyan yoktur mesela (sonradan lastik gibi çekilerek benzetilen sözler vardır elbette).... aslında din daha çok aristokrat (daha sonra oluşacak burjuva) kesiminin halk üzerindeki etksi için uydurulmuştur... bir din varsa bunun bir yaratıcısı ve cezaları olmalıdır, yaratıcı olan ve ceza kesen ise görülmeyen, duyulmayan sadece doğma olarak varlığı bilinen tanrıdır
  • Paylaş
6

Şaman, Kafana çok sert vuracaklar, söylemedi deme C:

oyle boyle, sanmıyorum, gönül ister ki bi tanrı olsun ve bu dünyadaki adaletsizlikleri cezalandırsın ama malesef:) (şayet varsa bana yardım edersin artık, tercümanlık falan:)

Şaman, Hayatta takışmam yaradılışçılarla. İslam müsamahasız katı bir din, onun için insan öldürüyorlar. Hiç gerek yok tartışıp düşman edinmeye, zaten göreceksin ki dindar arkadaşlar bu konuda hiç de tartışmaya açık değiller. Bir çoğu böyle bir soru sorulabilmesini bile lanetliyordur.

Murat Emecan, ben lanetlemiyorum insan sorgulamalı ve müslümanım senin dediğin o şahıslar ise müslüman olmakdan ziyade katliman mensupları :)

Şaman, Merak etme bu sitede de gayet normal olup hem de Müslüman olan bir kaç kişi bulacaksın. Benim gençliğimde senin gibi Müslümanlarla doluydu bu ülke, onlara ne oldu ben de anlamıyorum. Kimse kimseyi inancı ya da inançsızlığı nedeniyle incitmiyordu güzel güzel geçinip gidiyorduk C: Radikal İslamın tek İslam olduğunu düşünen insanlarla doldu ülkemiz. 80'lerin ortalarında radikal İslamcılar türban üniformalarıyla yayılmaya başladığında çakmıştık zaten köfteyi. Bu ülke kapanmadan önce de Müslüman bir ülkeydi ama herkes o zamanlar kendine ibadet ederdi her normal Müslüman ya da diğer din mensubunun yapacağı gibi. Bu günün kafasıyla onların hepsi cehenneme gitmiş olmalı. Ben de mümkünse oraya gideyim, zaten kitaba göre oradan ötesi değildir yolum. C:

İkisinin kafasına bağlı :)))

dip not : bilgim olmadığı için bayat bir espri yaptım saygılar
  • Paylaş
Evrenle henüz tanışmadım...
  • Paylaş
Bilmiyorum.
  • Paylaş
Herşeyi allah yarattı şüphen olmasın
  • Paylaş
Tanrı evreni yarattı.Bunu da 4 kutsal kitapla bize bildirdi.Fakat böyle bir evren yaratmayı tanrı bile istememiştir.Para peşinde değilde huzur peşinde koşanlar olmalıydık.Yalnız çoğuna görede insan tanrıyı yarattı bu inançtır saygı duyarım.
  • Paylaş
2

Solsoledo, Henri Bergson demiş ki; "Evren bir tanrı yaratma makinesidir!"....

Mahir Capan, Yalnız bu kadar tanrı bir evrende barınamaz.Eğer gerçek aşkla bağlanırsan yaradana emin ol inanırsın.