Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tanrı parçacığı nedir?

Higgs bozonudur aslında adı. Higgs bozonu, higgs alanının taşıyıcı parçaçığıdır. Parçacıklar higgs alanına girerek kütle kazanırlar. Parçacıklar higgs alanında ne kadar çok direnç görürlerse o kadar çok kütleye sahip olurlar.
  • Paylaş
Higgs alanını okyanus olarak parçacıkları ise balık olarak düşünün. Ringa balığı bu okyanusta çok hızlı hareket eder, hızlı manevralar yapar. Tıpkı çok az kütleli parçacıklar, elektron gibi. Düşük kütleli parçacıklar bu alanla daha az etkileşimdeler. Bunun tam zıttı ise yukarı kuarklar şu ana kadar keşfedilmiş en ağır parçacıklar. Bunu ise güneş balığına benzetebiliriz. Ama balıklarla parçacıklar arasındaki fark ise yukarı kuarklar elektrondan çok fazla ağır olmasına rağmen ondan daha büyük değildir. Hatta aynı büyüklüktedir. (Okyanus balık benzetmesi sadece sizin anlamanız içindi o yüzden fazla takılmayın bu benzetmeye) .
Higgs bozonu ise higgs alanının Gauge bozonu (taşıyıcı bozon) tıpkı fotonun elektromanyetik alanın taşıyıcısı, W ve Z bozonlarının zayıf nükleer güç taşıyıcısı ve Gluonların güçlü nükleer gücün taşıyıcısı olması gibi. Daha önceki benzetmeyi yaparsak su moleküllerine denk gelir Higgs bozonu.

erhankilic.pro/higgs-bozonu-higgs-alani-... .
  • Paylaş

Tanrı parçacığı, evrenin oluşumunda önemli bir rolü olan, yeni bulunan (gözlem sonuçları kesinleşmedi ama çok büyük ihtimalle bulundu diyebiliriz) bir atomaltı parçacığıdır. Bu parçacıklar atomdan daha da küçüktür. Evrene yayılan maddeler, bu parçacıkların bulunduğu alanlardan geçene kadar bir kütleye sahip değillerdi. Bu sayede gezegenler,yıldızlar ve insanlar oluşabildi.

  • Paylaş