Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tanrının cinsiyeti neden erkekmiş gibi gelir?

Müslümanlığa kadar bütün tanrılar zaten erkekti Kybele hariç. Şimdi tabii Müslüman arkadaşlar buna itiraz etmeye başlıyorlar yalnız şunu unutmasınlar ben birden çok dil biliyorum. Hz İsa'nın babası vardır hatta en baba Hristiyan duası "Vater Unser" yani "babamızdır".

Allah cinsiyetsizmiş ama resul olarak seçtiği Hz. Muhammed erkek. Ayrıca Allah daha çok erkeklere konuşuyor. Kadınlarınızı örtün, onlara şunu söyleyin, bunu yapın gibi. Dolayısıyla sanki kendisi erkekmiş intibaı oluşuyor. Erkeklerinizi örtün, onlar söz dinlemezse yatakta yalnız bırakın gibi şeyler söyleseydi kadın olduğunu düşünmez miydik?

Bakın arkadaşlar, özellikle siz sünni arkadaşlar ben hangi dinin kim için iyi/kötü, ya da doğru/yanlış olduğunu söylemiyorum.Hristiyanlığın tanrısı erkek ve Hristiyanlık da sizin tabirinizle bir İslamiyet öncesi "hak dini". Sizin dininiz beni ilgilendirmiyor, istediğiniz şeye inanabilir ya da hiç inanmayabilirsiniz. Soruda tanrı insanlara neden erkekmiş gibi gelir diyor ben de bu algının kökenini açıkladım.
  • Paylaş
5

Emre , Kurduğun ilk cümle yanlış değil mi ? İslamiyet öncesi hak dinlerde de Yaratıcı 1 tanedir,hiç birinde cinsiyeti erkek yada kadın diye bir şey söylenmemiş.Batıl olanlarınki -kendi tabirlerine göre tanrı- zaten Yaratıcı değil uydurma...

Soru içinse sadece sert katı kuralların olduğu şeyler aklımızda kaldığı, bunu da günümüzde erkekler yaptığı içindir. Yoksa Allah anneden daha şefkatli zaten.

Şaman, Hz İsa'nın babası vardır hatta en baba Hristiyan duası "Vater Unser" yani "babamızdır".

Şaman, Bence dil öğrenin, Kuran dışında kitaplar da okuyun hatta Hristiyanlarla da iletişime geçin de yanlış bilgileriniz biraz düzelsin.

Emre , hristiyanlık da duası da beni ilgilendirmiyor.bozuk bir kitabı niye okuyayım ki ? Sende Kuran okursan bozuk bir kitabın insana fayda vermeyeceğini anlarsın,cumaya gidip Allah katında din İslamdır ayetini duyabilirsin. Hristiyanlarla iletişimdeyim merak etmeyin.

Şaman, Ben hangi dinin kim için iyi/kötü, ya da doğru/yanlış olduğunu söylemiyorum sadece verdiğim bilginin yanlış olduğunu yazdığınız için düzeltmek mecburiyetinde kaldım. Hristiyanlığın tanrısı erkek ve Hristiyanlık da sizin tabirinizle bir İslamiyet öncesi "hak dini". Sizin dininiz beni ilgilendirmiyor, istediğiniz şeye inanabilir ya da hiç inanmayabilirsiniz. Soruda tanrı insanlara neden erkekmiş gibi gelir diyor ben de bu algının kökenini açıkladım. Sizin tanrınızın cinsiyetiyle de ilgilenmiyorum. Bir de üslubunuza biraz dikkat etmenizi rica edeceğim.

Öyle öğretildiği için( Allah baba!). Ataerkilliğin kendini kaybetmesinden dolayı mevzu oralara kadar gitmiş:))
  • Paylaş
1

Eskiz, Beğenmeyenlerde mi, görünse acaba?:)

Güç kavramından ötürü. Tabii ki bedensel güçten bahsediyorum. Doğurganlık yeteneğinin erkekte olmaması bu yarışın en önemli sebebi. Durumu eşitlemeye çalışsalar da kıskançlık çok zarar veriyor insanoğluna
  • Paylaş
Toplumumuzda genellikle erkekleri güçlü, koruyucu olarak nitelendirdikleri için.
  • Paylaş
Cevaplara ek olarak otorite sahibi olmasından dolayıda olabilir. Tarih boyunca otorite sahipliğini ekseriyetle erkek cinsi üstlenmiştir.
  • Paylaş
2

Belgi Saygı, Her kişi kendi otoritesine sahip çıksa ve her kişi başkalarının otoritelerine saygı gösterse buna ihtiyaç kalmayacak . .

Uğur Çakmak, :) Tarihi bir gerçekten bahsediyorum bu olgu doğrudur yanlıştır gerçekler acıdır vs orası tartışılır ama gerçek budur. Kaldı ki kişisel olarak kanaatim erkeğin otoritesinin ciddi şekilde sarsıldığı, tartışıldığı bir dönemdeyiz. Benim gözlemlediğim kadarıyla erkeğin otoritesinin hala geçerli olduğu yerlerde kadının ekonomik özgürlüğü yok. Bu özgürlük zamanla taşraya da sıçrayacaktır, mecburen çünkü herşeyin ama herşeyin temeli ekonomi :)

Bu bu açıdan düşünmemiştim, bu konu beni çook aşar.
  • Paylaş
Evet gerçekten de öyle, bu soru sorulmadan bunun farkına varamayacaktım. Herhalde zihnimiz mantıksal, makul bir açıklama getirme gayretine girdiğinden, ya da sinemalarda canlandırılan "Erkek Tanrı" modellerinden olsa gerek... .
  • Paylaş
Kime öyle gelir ?
Bana hiç öyle gelmedi... .
  • Paylaş
İnsanların bazılarına "İlah" denildiğinde zihinlerinde insan ötesi ve herşeyi yaratan bir varlık düşücesi canlanmadığı zaman İlahı, insan vasfında (veya seviyesinde) sanabiliyor peşisıra hakkında hertürlü dünyevi (meta) yanılgıya düşebiliyor.

Örneğin;
Musa Kavmi zor geçim şartları olduğu bir dönemde inekten çok verim alınca ineği tanrı sanmaktaydı. Musa'nın peygamberlik görevlerinden biri, bu yanılgıdaki insanları doğruya yani insan ötesi ve herşeyi yaratan bir varlık düşücesine davet etmekti. Çünkü otdan beslenen inekten tutun o inekten beslenen insanlarla birlikte herşeyi yaratan tek bir varlık vardı. Mesela bitkileri yaratmasa o putlaştırdıkları inek neyle beslenecekti...
Daha önce de açıklamıştım bu durumu; inploid.com/t/hinduizmde-inek-neden-kuts...


Diğer bir örnek;
Günümüz hristiyanlarının İsa'yı "Tanrı'nın oğlu" gibi görmesi de aynı yanılgının ürünüdür. (Aslında İsa'yı tanrının kendisi gibi görmeleri gibi daha büyük bir yanılgıları da vardı) Halbuki zamanında yazılan (karbon testi sonuçlarıyla kanıtlı) Barnabas İncili'nin orjinalinde böyle bir baba-oğul-kutsal ruh yanılgısı olmadığı gibi Muhammed Peygamberin geleceği de haber verilmektedir (Buyrun; inploid.com/t/barnabas-incili-hakkinda-... ). Muhammed Peygamberin tebliğ ettiği Kuran'da da zaten bu tür yanılgıya dair uyarı veriliyor;

1. (Biz her çağın müslümanına şöyle diyoruz) De ki: Mutlak varlık olan Allah tektir.
2. Kendisine herşeyin muhtaç olduğu Allah, (hiçbir şeye ihtiyacı olmayan mutlak bir varlıktır) .
3. O, ne doğurdu, ne de doğuruldu.

4. (Vasıflarına) hiçbir ortağı da yoktur. (İhlas Suresi)

Deliller ortadayken halen İlah'ın niteliğini cinsiyet ile tanımlandırma yanılgısı tam anlamıyla İlah'a inanç anlayışına vakıf olmamanın bir ürünüdür.
  • Paylaş
Bu bir alışılmışlığın sonucudur. Tüm peygamberler erkeklerden seçilmiştir.meleklerin isimleri hep erkeklere veriliyor.imamlar hep erkek. Öyle düşünüyorum
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

308 Görüntülenme15 Takipçi10 Yanıt

Konu Başlıkları