Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tanrı’nın var olup olmadığı meselesiyle Evrim Teorisi’nin nasıl bir ilişkisi bulunmaktadır? Tanrı’nın varlığını rasyonel olarak temellendirmeye çalışan tasarım deliline, Evrim Teorisi tehdit oluşturmakta mıdır?

Aslında hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır. Ama evrim teorisi, insanın suda yaşayan bir tek hücreliden itibaren geçirdiği aşamaları açıkladığı için "dinlerin" öne sürdüğü Adem'in cennetten kovulup yeryüzüne sürgün edilmesi ve dolayısıyla yeryüzündeki ilk insan olması ya da kabul edilmesi doktrinine ters düşmektedir. Sadece evrim teorisinden yola çıkarak tanrı var ya da yok diyemezsiniz, ki evrim teorisinin amacıda bu değildir zaten; ha peygamberlere iman kapsamında düşünürseniz belki o zaman İslami kurallar dışına çıktığınız için Müslümanlığınızdan şüphe edebilirler. Ama bu da Tanrı'nın varlığını ya da yokluğunu değiştirmez, sonuçta bu bir inanç meselesidir; inanıyorsan vardır, inanmıyorsan yoktur... İnanıyorsan, ister bir kapsamında Tanrının varlığını kabul edersin, ya da onu hiçbir kalıba sokmadan Tanrı olduğu için inanırsın... Unutmamak gerekir ki, dinler Tanrı kavramının ya da Tanrılar'ın insanlar tarafından bir kalıba sokulmak istenmesiyle ortaya çıkmışlardır.
  • Paylaş
Erasmus'a katılıyorum. 
Bilimsel olarak tanrı ve din kavramlarının hiç bir değeri yoktur. Ayrıca hiçkimse tanrının var olup olmadığını bilemez sadece var olduğuna inanır. Dolayısıyla inançlar ile rasyonel bir karşılaştırılma mümkün değildir.
  • Paylaş
Size katılmıyorum. Allah'ın varlığını ya da yokluğunu sizin inançlarınız belirlemez . Siz olmadığına inandığınız için Allah yok olmaz . Hep vardır ve her şeyin yaratıcısıdır. Rasyonel karşılaştırma elbette mümkündür fakat şuan ki teknoloji buna yeterli değildir. İnsanoğlu geliştikçe Allah'ın varlığının ve büyüklüğünün delillerini keşfedecektir fakat kesin olarak ispatı bile olmayan bir teori ancak batıl inançların insan psikolojisi üzerinde etkisiyle açıklanabilir.
  • Paylaş
1

Solsoledo, Aslında Allah'ın varlığını ya da yokluğunu tam da bizim inancımız belirler, çünkü 'din' bir inanç meselesidir. Sen Allah'a inanıyorsan o vardır, ama olmadığına inanıyorsan yoktur; diğer taraftan bizim ona var ya da yok dememiz, (nesnel anlamda) onun varlığını ya da yokluğunu etkilemez değiştirmez. (biz ne düşünürsek düşünelim, o varsa vardır yoksa yoktur) Nasıl ki ben yoktur dediğim için yok olmayacaksa, sen olduğuna inandığın için de (eğer gerçekten yoksa) Allah var olmaz. Diğer taraftan şayet Allah varsa, zaten hiçbir zaman onun -herşeye muktedir- varlığını kanıtlayacak bir teknolojimiz de olmayacaktır. Son olarak, eğer evrim teorisine inanmıyorsan (şu evrimi 'insan maymundan geldi' kadar basit bir cümleye indirgeyenlerin görüşünü bir kenara bırakıp) bir arkeoloji müzesine gidin ve orada prehistorya seksiyonunu gezin. Sonra bir oradaki taş aletlere, bir de elinize bakın -bunları yaparken de ateşin henüz olmadığını düşünün ve heryerin buzlarla kaplı olduğunu- ve o elinizle o taş aletleri kullandığınızı hayal edin (hatta köylerde falan eski sabanlarda olur o çakmak taşlarından, onlardan birini kullanmayı deneyin); eğer bugünkü yapıdaki elinizle o aletleri kullansanız eliniz ne halde olurdu acaba?