Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tanrı'yı evreni yaratmaya iten neden sizce nedir?

Bilimde bir soru sorabilmesi için sorunun da bilimsel temelli olması gerekmektedir. Sorunuz bilimsel destekli olmadığı gibi Tanrı'nın evreni yarattığına dair bilimsel bir ispatlamanız da bulunmadığından sorunuz soru olmaktan çıkıyor.
  • Paylaş
3

Özge Küpeli, haha. sesli güldüm. haklısınız.
peki bunu bilimsel yönden ele almayıp, sadece "meraklı bir insanın, tanrı ve evren hakkındaki düşünceleri" olarak ele alsak? ne dersiniz? :)

Erhan Kılıç, Yanıt verebilmem için onun gibi bir tanrının evreni yarattığına inanmış ve bir fikir yürütebilmiş olmam gereklidir.
Ama ben sadece bilimsel gerçekleri temel aldığımdan ne olursa olsun herhangi bir şeye inanmayı seçmiyorum. Bir şey ya biliniyordur ya bilinmiyordur ve keşfedilmeyi bekliyordur. Bilimde de tanrı kavramı diye bir şey olmadığından cevap veremem :)

Özge Küpeli, pekala. daha fazla üstelemeyeceğim o zaman :)

Sanatçı iç güdüsü :)
  • Paylaş
Sınava tabi tutacak kulları olmayınca canı sıkılmış olabilir. İlahiyatçı arkadaşlar daha iyi bir yanıt biliyorlardır mutlaka. Bu arada sünni arkadaşlar burada bahsedilen genel tanrı, yani manitu olabilir, buda olabilir vb. Yanıtım sizin tanrıya en küçük bir eleştiri içermiyor. Beğenmedime tıklarken elinizi bir vicdanınıza koyun. Yani şahsen ben de sizleri beğenmiyorum ama İnploid turu yapıp da sizleri beğenmedimlemiyorum. Siz de biraz adam olun lütfen... Gerçek sünnilere bir lafım olmadığını biliyorlar zaten, onlarla karşılıklı saygı çerçevesinde gayet güzel anlaşıyoruz.
  • Paylaş
1

Musa Çetiner, Ben de can sıkıntısından yazacaktım, gerek kalmadı :)

İnsanın korkuları.
  • Paylaş
Daha önce yarattıklarının akıbeti.
  • Paylaş
2

Şaman, Pardon, Allah-u Teala önceden başka şeyler de mi yaratmış?

Balık, Allah'ın insanları yaratmadan ve yeryüzünü geçimlik yapmadan önce Melaikelerle konuştuğu yazıyor Kuran'da. Önce onların sınadığı bir dönem anlatılıyor , aralarında itaatsiz olanlar açığa çıktıktan sonra yeryüzünü ve ademin yarattıldığı yazıyor.

Ayrıca kıyamet günü anlatılırken şuan gördüğümüz ve çok güvendiğimiz ortamın sanki herhangi ufak bir nesne gibi dağılıp gideceği anlatılıyor ve o esnada cennet ve cehennemin yakınlaştırılacağından sözediliyor. Yani geçici bir mekanda olduğumuz sözkonusu.

Demekki biz henüz tecrübe edinmemiş olsakta bizden önce varolmuş , şuan için bizden yalıtışmış ve bizden sonra yeniden varedilecek bir mekan sözkonusu. Yaratılmış herşeyin bu mekanın açığa çıkacağı kıyamet gününe şahit olacağı söyleniyor Kuranda.

Tabi bunlar benim Kuran'dan sezdiklerim. Yanlışım varsa affola.

Allah(CC) varlığının ve sıfatlarının bilinmesini istemiştir. Bütün tasavvuf kaynakları böyle der. İrade sıfatı ile dilemiştir, 'Ol' demiştir ve olmuştur. Bu neden, sorgulanmaması gereken bir nedendir. Çünkü bize verilen akıl, çözmek için değil inanmak için verildi. Kuran-ı Kerim'de de "Ben cinleri ve insanları, ancak bana ibadet etsinler diye yarattım. " buyurarak bunu belirtmiş olur.
  • Paylaş
Her şeyin bir fonksiyonu vardır. Ağacın, kuşun, insanın, evrenin... Hak'kın da fonksiyonlarından biri yaratmaktır. O bir şey isterse ol der ve olur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

251 Görüntülenme16 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları