Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tansiyon ölçme aleti nasıl çalışır?

Tansiyon aletleri manuel ve dijital olarak ikiye ayrılır. Dijital olan otomatik olarak tansiyonu ölçer. Manuel tansiyonda ise ölçen kişi sesleri duyarak tansiyonu alır. Manuel tansiyonun daha doğru bir sonuç verdiğini söyleyebilirim.
  • Manuel tansiyon ölçme aletinin manşon adını verdiğimiz kısmı kişinin üst koluna bağlanır. Sıkıca sarmak gereklidir. Manşonda metal kademeler ya da yapışkan bulunur kişinin koluna göre onu ayarlamak gereklidir.
  • Daha sonra sesi duyabilmek için steteskopu yerleştirmek gereklidir. Yerleştirilmesi gereken yer; atardamarın bulunduğu yer dirsek iç kısmı, dışa yakın olan yerdedir. Farklı bir yerde sesi duyamazsanız.
  • Manşonu üst kola yerleştirdikten sonra aletin pompa kısmındaki musluğun kapalı olup olmadığına bakın. Eğer açıksa zaten pompalama işlemi gerçekleşmez. Pompalama işlemine manometredeki değere göre devam ederiz. Tansiyon hastası olmayan hastalarda 180-200 lere kadar çıkmak yeterlidir. Tansiyon hastalarında 280 e kadar çıkmak gereklidir.
  • Pompayla şişirme işlemi gerçekleştirdikten sonra manometreden büyük ve küçük tansiyon olarak adlandırılan, kalbin kasılması ve gevşemesi sırasında çıkardığı ses ölçülür. ( sistol ve diyastol )
  • Bu sesleri duyabilmek için pompanın ucundaki musluğu yavaşça açmak gereklidir. Hızlıca açarsanız hava birden boşalır ve sesi duyamazsanız. Yavaşça açtığınız zaman duyduğunuz ilk ses büyük tansiyon, diğer sesin kesildiği an ise küçük tansiyondur.
  • Paylaş