Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tansiyonu birden yükselmiş bir insana nasıl müdahale etmeliyiz?

Tansiyon çok yükseldiğinde felç olma riskini hemen ortadan kaldırmak için eğer çevrede bir sağlık elemanı varsa benimde yeni öğrendiğim bir müdahale şekli kan çekmektir. Mümkün olduğu kadar damardan kanı boşaltın ki kan basıncı azalsın.
  • Paylaş
Hastayı hızlı bir şekilde yarı oturur pozisyonuna getirilmelidir. Hemen 112 aranmalıdır. Hastanın tansiyonuyla ilgili kullandığı ilaçlar varsa 112 doktoruyla veya hastanın kendi doktoruyla konuşarak bu ilaçların alınması sağlanmalı ve pozisyonu bozulmadan , ıslatılmadan soğuk suya sokulmadan ya da hastaya bazı içecekler verilmeden ambulans ekibinin gelmesi beklenmelidir. Hasta bilinç kaybı gerçekleşirse mutlaka hava yolu açık tutulmalı ve ambulansın en olay yerine gelmesi beklenmeli en yakın acil servise başvurulması sağlanmalıdır.

  • Paylaş
Panik yapılmamalıdır, tansiyon tekrar ölçülmelidir eğer düşmemiş ise; artıyor ise mutlaka baş yükseltilmelidir, amaç kafa içindeki basıncı en aza indirgemek ve beyin kanamasını önlemektir. Kullanılan tansiyon ilaçları verilmeli ve bir acil servise başvurulmalıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

625 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt