Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tarih boyunca yapılmış en becerikli silahlar hangileridir?

Geliştirilen silahların becerisini ille de yarattığı tahribat ya da öldürme gücüne göre değerlendirmemek gerekiyor. İlk üretilmeye başlandığı günden itibaren teknolojinin de etkisiyle silahların kullanılış amacı farklılıklar gösterebiliyor. Kullanıldığı döneme damgasını vurmuş bazı silahlar şu şekildedir:
 • Stuxnet.[1] Stuxnet Amerika ve İsrail ortaklığında geliştirilmiş bir bilgisayar virüs programıdır. Stuxnet'in amacı İran'ın her geçen gün gelişmekte olan nükleer alt yapısını bilgisayar ortamında çökertmektir. Bu program sıcak savaş döneminden çok soğuk savaş dönemini anımsatmaktadır. Oldukça karmaşık bir yazılım ile geliştirilmiş bu virüs Wired.com' a göre İran'ın uranyum geliştirme çalışmalarını durdurmayı başarmıştır.[2] Bu virüsün bilinçli şekilde yayılmaya başlamasında sonra başta İran ve Endonezya olmak üzere bir çok ülkede nükleer faaliyetler oldukça önemli bir yara almış ve oldukça gerilemelerine neden olmuştur. İşin ironik kısmı ise ABD ve İsrail'in de az da olsa bu virüsten etkilenerek bazı çalışmalarına ara vermek zorunda kalmasıdır. Stuxnet diğer mega silahların maliyeti düşünüldüğünde oldukça efektif ve ucuzdur. Ayrıca Stuxnet'in herhangi bir insanı öldürdüğü de olmamıştır.
 • Rum Ateşi(Greek Fire).[3] Rum ateşi ya da Yunan ateşi Bizans İmparatorluğu tarafından icat edilmiş yüzyıllarca Bizans'ın en önemli savunma silahı olmuştur. Hem karada hem de denizde yanma özelliğine sahip ateş; kömür, zift ve kükürt karışımından oluşmaktadır. Bu ateşi önemli kılan en büyük özelliği ise ateşe su sıkıldığında sönmemesi aksine daha çok alev almasıdır.
  Tarih
 • Atom Bombası.[4] Aslında atom bombasının ne işe yaradığı ne gibi yıkıcı etkilere yol açtığından bahsetmeye gerek yok. Çekirdek tepkimesinin kaynağını oluşturduğu atom bombalarında yüksek zenginlikte Uranyum ve plütonyum kullanılır. II. Dünya Savaşı'nda Hiroşima ve Nagazaki şehirlerine olmak üzere iki adet atom bombası atılmış ve Japonya'ya çok çok büyük zararlar verilmiştir. Günümüzde bile hala atılan atom bombalarının etkilerinin görüldüğü düşünülür.
 • İnternet ve sosyal medya. Günümüzde İnternetin ne kadar önemli bir yer tuttuğundan bahsetmeye gerek yoktur sanırım. Artık öyle bir hal aldı ki insanlar internet aracılığı ile kişileri intihara ya da cinayete sürükleyebiliyor ve bunu çok kısa süre içerisinde yapabiliyor. Ayrıca kişilerin bir lafı ile söylentiler yayılabiliyor ve bu söylenti bazı halkları sokağa dökmeye yetebiliyor. toparlamak gerekirse internet eğer gerçekten kötü amaçla kullanılırsa çok tehlikeli bir silah olabilir.
 • Kalem. ''Kalem kılıçtan keskindir'' sözünü duymayan yoktur herhalde. Kalem de tıpkı internet gibi kullanım amacına göre tehlikeli olabilir en ölümcül silahlardan daha çok zarar verebilir.
 • Din ve Misyonerlik Çalışmaları. Eskiden yapılan savaşların çok büyük bir kısmı din için yapılırdı. Belki de en çok sömürüsü yapılan olgu din olmuştur tarih boyunca. Allah için savaştığını düşünen bir insanı düşüncesinden hangi güç alıkoyabilir ki. Din uğruna savaşlar sadece farklı dine mensup ülkeler için değil, aynı dinin farklı mezheplerine ait tarafları arasında da sıkça gerçekleşmiştir. ''Kardinal külahı görmektense, Osmanlı sarığı görmeyi tercih ederim'' İstanbul'un fethinden önce İstanbul'da yaşayan Ortodokslar tarafından söylenmiştir. Haçlı Seferleri[4], 30 Yıl Savaşları[5], Lübnan İç Savaşı[6] hep dini sebeplerden dolayı çıkmış savaşlardır, örnekleri daha da arttırmak mümkün.
[1] en.wikipedia.org/wiki/stuxnet
[2] wired.com/threatlevel/2011/01/inl-and-stuxnet
[3] tr.wikipedia.org/wiki/atom_bombas%c4%b1
[4] tr.wikipedia.org/wiki/ha%c3%a7l%c4%b1_seferleri
[5] tr.wikipedia.org/wiki/otuz_y%c4%b1l_sava%c5%9f%c4%b1
[6]tr.wikipedia.org/wiki/l%c3%bcbnan_%c4%b0%c3%a7_sava%c5%9f%c4...
 • Paylaş
Truva Atı: Etkisini rakibe/düşmana direkt olarak değil de dolaylı yoldan gösteren bir silah. Kitaplarda, televizyonlarda hayalperest bir ürün olarak lanse edilmesine rağmen aslında içerisinde Yunan askerlerinin uygun zamanı kolladığı ve ahşaptan yapılan bir atı ifade etmemektedir. Saldıran/saldırılan birliğin arasına yerleştirilen casusun mecazi tanımlamasıdır bu Truva Atı. Zeki bir stratejist; karşısındaki rakibin ne tür hamleler yapabileceğini kestirebilir, onun elindeki mühimmatın ne kadar hasar verebileceğini ve bunu ne kadar sürdürebileceğini üç aşağı beş yukarı hesaplayıp rahatlıkla kendisi için uygun bir strateji düzenleyebilir. Peki ya kendi birliği içerisinde yer alan bir casusun yaratabileceği etkiyi?
 • Paylaş
Tarih

Resimde gördüğünüz gibi mancınık. MÖ 5. yy'a kadar yolu var. Savaşlarda elin, kolon ulaşmadığı yerlere yıkıcı bir şekilde ulaşıyor. Kuşatmalarda şehre büyük zararlar veriyor. Acımasız bir silah, hele de ucunda yanan toplar varsa.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2670 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • Stuxnet nedir?

 • Rum Ateşi nedir?

 • En ölümcül silahlar hangileridir?