Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tarihe damga vuran kadınlar kimlerdir?

Eğer tarihi etkileyen kadınlar şeklinde sorulsaydı çok az isim sayabilirdim. Tarihe damga vuran kadın ise bunlara göre çoktur:
 1. Marie Curie: Radyoaktiviteyi keşfeden Polonyalı kimyacı ve fizikçidir. 1903 Nobel Fizik ödülü, 1911 Nobel Kimya ödülünü aldı. Nobel Ödülü'nü alan ilk kadın, bu ödülü iki kere alan ilk biliminsanıdır.
  Dünya Tarihi
 2. Margaret Hilda Thatcher: Demir Leydi lakabıyla anılan Thatcher, yakın dönem İngiltere'yi en çok etkileyen liderdi. İngiltere'nin tek kadın başbakanıdır.
  Dünya Tarihi
 3. Benazir Butto: İki kez Pakistan başbakanlığı yaptı. İlk kez bir müslüman ülkenin kadın başbakanı oldu. Darbe sonrası sürgün hayatı yaşamak zorunda kaldı. Sonra yeniden ülkesine dönüp seçime katılma kararı aldıysa da bir suikastle öldürüldü.
  Dünya Tarihi
 4. Coco Chanel: "Time: Yüzyılın En Önemli 100 Kişisi" listesine giren tek moda tasarımcısı. 1930’lu yıllarda Atatürk'ün, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üniformalarını Coco Chanel’e tasarlattığı az bilinir. Ordumuz 1980'e kadar onun tasarımı formaları giyindi.
  Dünya Tarihi
 5. Sabiha Gökçen: Dünyanın ilk kadın pilotudur. Atatürk'ün manevi kızıdır. 32'si savaş uçuşu olmak üzere, hayatı boyunca 8000 saat civarı uçuş gerçekleştirmiştir.
  Dünya Tarihi
 6. Jeanne d'Arc: Birçok esere konu olan Jan Dark, Yüzyıl Savaşları'nda ülkesi Fransa'ya manevi anlamda büyük güç katmış azizedir. Ünü Fransa'yı aşıp tüm dünyaya yayılmıştır.
  Dünya Tarihi
 7. Kleopatra: Güzelliğiyle tanınan Mısırlı kraliçedir. 9 dil bilirdi.
 • Paylaş
Hz. Meryem, mucizevi bir şekilde 0 yılında Hz. İsa'yı dünyaya getirmiştir.
 • Paylaş
Clara Zetkin. (bknz. Dünya Kadınlar Günü) tr.wikipedia.org/wiki/clara_zetkin
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

619 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt